25

Re: Nové výhony 2022

Já osobně vyřezávám staré stébla po narostení nových stébel - červenec - srpen. Rostliny mám již velké, tak co se mi nelíbí jde pryč. V průběhu růstu nových stébel odstraňuji viditelně poškozené a slabé výhonky a před zalistěním vylamuji větvičky (jsou měkké). Jinak při růstu stébel rostliny přihnojím a u mě je sucho, tak zalívám.

Wufeng
Zima byla teplá a poškození v zimě žádné, ale některé rostliny mi namrzly při ranních mrazících z jara. Nejspíš už rostliny mysleli, že je po zimě.

26

Re: Nové výhony 2022

Jirka napsal:

J
Wufeng
Zima byla teplá a poškození v zimě žádné, ale některé rostliny mi namrzly při ranních mrazících z jara. Nejspíš už rostliny mysleli, že je po zimě.

Bude to tak. Zkosilo mi to i pár jiných rostlin. Největší chybu jsem udělal u jeleních jazyků. Nemám je dlouho, tak jsem dal na radu zahradnictví, kde doporučovali odstřihnout na jaře pomrzlé listy. U pár největších jsem to udělal a vypadá to, že jsem je tím dorazil. U menších, mladších sazenic jsem nic nestříhal a ty teď krásně obráží. Chybama se člověk holt učí. sad

Jinak už mi to houfně vyráží hlavně v Praze. Už jede i Phyllostachys parvifolia a atrovaginata.

27

Re: Nové výhony 2022

kubais napsal:

Chtěl jsem se zeptat, kdy je optimální pro dosažení co nejtlustších výhonů vyřezat onu doporučovanou 1/3 těch nejslabších? Já to provedl u mé Aureocaulis až nyní při rašení nových výhonů, předpokládám ale, že by to chtělo spíš dříve.

Ta jedna třetina je dobrá u zavedených rostlin. U některých mladších je možná lepší pár let na to nehrabat a nechat jí pořádně narůst. Vyřezávat jen poškozená, nebo umrzlá stébla. Jinak bych to dělal asi kdykoli, jen ne v době růstu nových výhonů.

28 Naposledy upravil: kubais (31.05.2022 05:58:53)

Re: Nové výhony 2022

Chybama se holt člověk učí smile Mně se rostliny moc nechtějí rozrůstat do šířky kvůli extra špatné půdě v okolí, takže jsou trsy dost přehuštěné a výhony se ohýbají do stran. Teď po prořezání to aspoň vypadá vzpřímeně, i když trochu prořídle.

29

Re: Nové výhony 2022

kubais napsal:

Chybama se holt člověk učí smile Mně se rostliny moc nechtějí rozrůstat do šířky kvůli extra špatné půdě v okolí, takže jsou trsy dost přehuštěné a výhony se ohýbají do stran. Teď po prořezání to aspoň vypadá vzpřímeně, i když trochu prořídle.

To znám, taky to na jedné zahradě tak mám. Kamenitá zem, ne moc úrodná. Trochu tomu pomohlo, když jsem to kolem několikrát zamulčoval biologickým materiálem.

30

Re: Nové výhony 2022

zaslal orangutan:

Phyllostachys alpina

Posílám fotku letošního výhonku alpiny. Už je holka zpátky na původních rozměrech, trvalo jí to asi čtyři roky od té doby, co jsem ji znovu nechal vyrůst na původním místě. Je teď zima (ráno kousek nad nulou), tak nevím, jak ji to zabrzdí v růstu.

PunBB bbcode test

31

Re: Nové výhony 2022

Moc pěkná tyč. Tenkrát mi přišlo líto, že jsi jí pokosil. Ani nevím proč k tomu došlo.

Moje druhá rostlina je 3 rokem na novém místě, tak doufám, že už začne trochu přidávat. Zatím se mi drží v trsu a nechce se moc rozlézat.

32

Re: Nové výhony 2022

wufeng napsal:

...Tenkrát mi přišlo líto, že jsi jí pokosil. Ani nevím proč k tomu došlo...

Stínila. Máme jen malinkatou zahrádku. Dokonce jsem na jejím místě chvíli pěstoval něco jiného. Ale pak se manželka zželela a nechali jsme ji znovu narůst. Evidentně nestačil uhynout celý kořenový systém, když se tak rychle zotavila.

33

Re: Nové výhony 2022

Tak už mám skoro všechno venku. Před 3 dny vystrčila výhonky i Phyll. concava a ta mi běžně vyhání až v červnu.
Phyll. atrovaginata i parvifolie zatím slabší stébla a jsem zvědavý, jestli vyžene i silnější stébla. Jsem zklamaný z Phyll vivax aureocaulis zatím pouze 1 stéblo (minulý rok cca 10) a jediný co mi ještě neroste je Phyll. vivax (zelený) a to bývá venku před concavou. Co mi dělá radost je Phyll shangai 3, který jsem před pár roky přesadil na nové místo a má krásné nové výhonky.
Jen je velký sucho, tak skoro každý den zalívám.

Phyllostachys parvifolia

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

Phyllostachys Shanghai 3

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

34

Re: Nové výhony 2022

Tak už se v Beskydech probudila i atrovaginata.

35

Re: Nové výhony 2022

Frčí to letos pěkně.

Jako první mi klasicky vyjela Fargesia rufa.

Letos se pořádně rozjela sazenice Fargesia rufa Marktheidenfeld, před 2 roky vysazená.

PunBB bbcode test

Další v pořadí vylézají Fargesia murieliae.

Fargesia murieliae Ivory Ibis.

PunBB bbcode test

Fargesia murieliae Elefant Talk.

PunBB bbcode test

Po nich následují hybridy.


Fargesia Da Wei.

PunBB bbcode test

Fargesia Schensbossen.

PunBB bbcode test

36

Re: Nové výhony 2022

Phyllostachys atrovaginata se teprve rozjíždí.

PunBB bbcode test

Phyllostachys alpina na novém místě začíná konečně fungovat. Do tloušťky co má orangutan jí ale ještě hodně chybí. Doufám, že se jednou taky dočkám. smile

PunBB bbcode test


PunBB bbcode test

To Phyllostachys heteroclada také na na novém místě jede mnohem lépe.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test