1 Naposledy upravil: martinm (31.10.2021 10:58:20)

Téma: Konzultace bambusové stěny

Ahoj,
s bambusy jsem nováček, zatím mám akorát pár rostlin fargesie.

Manželka si přeje odstínit kus podél plotu, tak mě napadlo použít na to bambus. Je to totiž docela blízko domu a plotu, tak se mi nechtělo tam dávat nějaký rychle rostoucí strom..

Jedná se o podlouhlý obdélník cca 2,5 m x 15 m, na jednom konci se zužuje až k 1,5 m.

Nyní jsem ve fázi kopání rýhy pro kořenovou bariéru :-) Kopu na hloubku 60 cm, s tím že bych potom pořídil 2mm HDPE folii (PENEFOL® 950/2,0/1000), 1m vysokou, podél plotu bych ji nechal klidně trčet ven, abych tam nemusel moc řešit přerůstání vrchem, jelikož tam je špatný přístup. Jinde bych ji po usazení podle potřeby zkrátil.

Skladbu půdy mám cca: 10 cm ornice, potom jíl. Lokalita je Českolipsko, 300m n. m.

Co by mě (mimo jiné) zajímalo:

  • Jaký druh zvolit, manželky požadavek je "aby to bylo rychle a vysoké - co nejvíc" roll já bych k tomu přidal, že by měl být co nejvzpřímenější.

  • Na jednom konci je převýšení 1 m na 2,7 m pozemku. Musím tam kopat hlouběji -- rhizomy z nižší části se budou snažit růst vodorovně, nebo se budou držet v "konstantní hloubce od povrchu"?

  • Není 2mm folie zbytečně tuhá na manipulaci?

  • Kolik rostlin zasadit, popř. více druhů z důvodu možného kvetení?

Samozřejmě uvítám i jakékoliv další rady. Tady jsou obrázky, které řeknou víc než tisc slov, se situací: https://ibb.co/album/YT0KJV

2

Re: Konzultace bambusové stěny

Aby to bylo rychlé: Phyllostachys aureosulcata spectabilis

Rhizomy se budou různě vynořovat i zanořovat, ale více méně se budou držet ve stejné hloubce.

Ta 2mm HDPE bude nejlepší dostupná volba. Slabší bych neriskoval a moc vyčnívat nad terén taky nenechával. Už nepamatuji, jestli je UV stabilizovaná. Na slunci po létech stejně zkřehne a bude se lámat. Víc by ti napsal Jirka, má s ní dlouholeté zkušenosti.

Spon toho spectabilisu klidně 1m. Za 3 roky se spojí v jednu stěnu. A kvetení se zřejmě nedožiješ...

3

Re: Konzultace bambusové stěny

Jak píše Davor - Phyllostachys aureosulcata spectabilis - jeden z nejkrásnějších bambusů u nás. Roste rychle a je velice odolný.
PENEFOL není UV stabilní, ale pokud je celý zakopaný, tak vydrží - osobně ho mám cca 10 let zakopaný.
Dřív jsem používal sílu 1mm, ale teď používám sílu 1,5mm, podle mě dostatečné a cena proti 2mm síle je taky značná. Jinak naposledy jsem koupil celou roly HDPE JUNIFOL tl. 1,5 mm, na výšku 2m a nařezal na 3 role 66,6 cm.

Jinak vše popsané v tématu kořenová bariéra.

4

Re: Konzultace bambusové stěny

Šířku mám stejnou 1,5-2,5m ale délku kolem přístupové cesty k baráku 40m. Vysadil jsem vícero druhů pro pestrost stébel. Spon jsem udělal 3-4m, po 3 letech je z 95% zarostlá celá 40m délka. Takže 4 rokem už to bude neprůhledný les úplně komplet. Mám T1,5mm 65cm hluboko. Tuhost 2mm bude vadit akorát na přeložený spoj, jinak určitě čím tlustší tím lepší. Ke straně sousedům jsem nechal 10cm trčet, díky bohu, Strana ke mě jenom pár cm, bohužel mulč to tak rychle zakryl, že mi rhizomy začly na několika místech přeskakovat. Úplně nenápadně a už jsem tahal 2m rhizomy za bariérou. Takže určitě nechat trčet, jak vyřešit problém s UV to už je na fantazii.

5

Re: Konzultace bambusové stěny

Moc dekuji za reakce.

Ohledne folie -- potrebuji odhadem 40 m. Pokud bych daval 2mm, tak to maji v 30m roli, takze bych musel vzit jeste kousek navic, a delat dva spoje. Zatimco 1.6mm maji v 40m roli, takze to by mi asi vyhovovalo lepe -- jen jeden spoj, a snazsi manipulace, nizsi cena. Spoj asi budu delat v tom rohu kde se potka nejvetsi kopec s rovinou podel plotu (cast skopce napojim pod uhlem na vodorovnou).

Asi zadna HDPE co jsem videl neni UV stabilni, ale pisou ze se ma pripadne chranit geotextilii. Coz by mi podel plotu nevadilo, tak to asi nejak zabalim. A co mi bude koukat rantl v prostoru, tam je i docela provoz (pesi), tak ten bych mohl skripnout mezi nejake drevene hranolky, takze se k folii nedostane ani moc svetla, ani se neposkodi slapanim.. Udelam tam jakoby obrubnik treba 10x10cm z dvou 10x5cm hranolu a folie mezi nimi.

A druh Spectabilis -- to byl muj osobni favorit, ale nechtem jsem ovlivnovat. Takze jsem rad ze se shodnem.

Vzhledem k pocasi se ke kopani a folii dostanu asi az na jare, myslim ze sazeni v dubnu bude akorat. Predpokladam ze vzit si tudlenc z nabidky od Wufenga bude dobra volba..

6

Re: Konzultace bambusové stěny

Jsem rád, že se ozvali zkušení borci, já s fólií moc neporadím, zatím pořád jedu bez ní. Pokud by jsi chtěl sazenice, tak letos jich moc nemám v kontejnerech. Spíše jiné druhy. Ale pokud by jsi měl zájem, mohl bych ti na jaře udělat čerstvé sazenice. Potřebuji zredukovat jeden dospělý porost a bylo by toho myslím dost. Sazenice by byly cca. 4-6 metrů vysoké, pořádné kusy, takže by to chtělo vozík na odvoz. Byly by k vyzvednutí v Liberci, takže bys to neměl daleko. Podrobnosti kdyžtak proberem emailem (vburka@seznam.cz), cena bude určitě rozumná. Chytit by se to mělo v pohodě, už jsem spoustu takhle velkých sázel. Oproti malým sazenicím se trochu pomaleji rozrůstají do stran, ale zase už má člověk hotovou zástěnu hned.

7 Naposledy upravil: martinm (28.03.2022 09:34:23)

Re: Konzultace bambusové stěny

Tak včera jsem si přivezl obří sazenice od wufenga, díky moc.

Předtím jsem se tedy už na podzim, a teď co přestalo mrznout, mordoval se zakopaním té folie. Pořídil jsem 1.6mm, a trochu mě doběhlo jak je houževnatá. Naplánoval jsem si jak výkop s vloženou folií budu nejprve zasypávat  do půlky "zvenku" a od půlky "zevnitř", čím vytvořím jakoby schod/sklon fólie tak, aby to výhony vedlo nahoru. To by šlo dobře v rovném výkopu. Ale v zatáčkách to bylo strašně neukázněné, protože ten horní rantl by se chtěl natáhnout, což samozřejmě nepovolí, takže se mi jakoby vrací nad záhon. Nejde to ani nějak rozumně řasit, abych získal volný materiál pro ten vršek oblouku. Pokud někdo plánuje a shání informace, tak bych to pro účely tvarování připodobnil k plechu.

Sazenice jsou opravdu veliké, a přestože jsme je po naložení trochu zkrátili, velikost po zasení předčila očekávání manželky -- byla připravená na to, že si pár let počká. Jak sama řekla, tohle je první rostlina u které je hned po vysazení okamžitě spokojená s výškou.

Rovnou jsem je podepřel o plot a mezi sebou. A teď už jenom zalévat a případně nějaké kosmetické úpravy fólie, jako třeba zakrácení nad terénem. Na podzim plánuju přihnojit od koníků.

Pár fotek: https://ibb.co/album/FbqgKx

8

Re: Konzultace bambusové stěny

Tak, teď už jen čekat, až se to pořádně zaplní. Prostoru mají dost. Na těch fotkách vypadají nějak menší, než když jsem je tahal ze země a docházely mi síly. smile

Hoď na to ještě nějaké listí, nebo až bude, posekanou trávu. Jakýkoli mulč, který bude krýt tu holou zem pomůže.

9

Re: Konzultace bambusové stěny

Pěkná práce. Pěkné sazenice. Nechtěl bych je kopat.
Jenom škoda, že jsi nechal tu zábranu, tak moc nad terénem. Stačilo jen kousek.

10

Re: Konzultace bambusové stěny

Jirka: To bych musel kopat hloubeji :-D Koupil jsem metrovou, abych mohl udelat vykop podle potreb, taky se mi ruzne vlni teren, a pak seriznout zbytek. Podel plotu to planuji nechat vyssi, aby to nemelo jak preskocit, protoze se tam pak uz moc nedostanu. Je to trochu plytvani folii no..

11

Re: Konzultace bambusové stěny

U plotu je to v pohodě. Já jen, že když budeš sekat trávník a jinak upravovat bambusy, tak si nejspíš zábranu poškodíš a že je to škoda. Na druhou stranu píšeš, že zábrana měla metr, tak je jí dostatek v zemi.
Hlavě ať pěkně rostou a dělají Ti radost.