1

Téma: Udržování výšky řezem - phyllostachys

Dobrý den všem pěstitelům, prosím zkušenější o názory...

Chtěla bych vysadit pod vyvýšenou terasou bambus, tak aby sloužil jako pohledová bariera směrem k pozemku sousedů (náš pozemek je výš, dobře k nim vidíme, a naše terasa je pro ně zas takový holubí dům), ale zároveň moc nestínil domu.

Mělo by jít o bambus dobře mrazuvzdorný a snášející plné slunce - bude na jižní straně ničím nezastíněn.

Potřebovala bych výšku cca 4metry - a to jsou fargesie příliš nízké (a většina na slunci stáčí listy což nechci), a phyllostachysy zas moc vysoké - vzrostlý phyllostachys z jihu by asi v zimě dělal v domě hodně šero...

Aspoň tyhle jsem vyhodnotila jako nejvhodnější druhy, ale jsem začátečník, teprv pátrám, třeba jsou i jiné vhodné...?

Šlo by teoreticky dát tam phyllostachys (mé srdce touží po aureosulcata spectabilis) a udržovat ho na těch cca 4 metrech řezem?
Za prvé - nebude mu to vadit?
Za druhé - nebude to hnusné? Na foto takto řezaného phyllostachysu jsem zatím nenarazila, neumím si to úplně představit...

Děkuju za všechny názory, a pokud vás napadá jié řešení, budu ráda za všechny tipy :-)

2

Re: Udržování výšky řezem - phyllostachys

Phyllostachys aureosulcata spectabilis je sázka na jistotu. Poměrně rychle se rozrůstá a omezení výšky řezem mu nebude vadit.

Foto má Wufeng ve svém článku zde: clanky:zivy-plot-z-bambusu

3

Re: Udržování výšky řezem - phyllostachys

Zdravím,
Bambus Phyllostachys aureosulcata spectabilis je nádherný. Mě osobně se zastřihnutý bambus nelíbí. Osobní názor. Bambusu střih vadit nebude. Pokud chcete zástěnu cca 4m, tak spíš stěnu z tújí nebo se mi líbí - jalovec "Blue Arrow"
Shodou okolnosti túje mám jako zástěnu a střihem jsou pěkné.

4 Naposledy upravil: svobiiik (24.08.2021 13:44:08)

Re: Udržování výšky řezem - phyllostachys

Jirka napsal:

Zdravím,
Bambus Phyllostachys aureosulcata spectabilis je nádherný. Mě osobně se zastřihnutý bambus nelíbí. Osobní názor. Bambusu střih vadit nebude. Pokud chcete zástěnu cca 4m, tak spíš stěnu z tújí nebo se mi líbí - jalovec "Blue Arrow"
Shodou okolnosti túje mám jako zástěnu a střihem jsou pěkné.

Thuje proboha jen to ne...
Thuje jak můžu tak každýmu ve svém okolí vymlouvám a jak můžu tak kritizuji. Tady paní nebo slečna se rozhodla úplně nejlépe jak mohla (z mého pohledu) a ty jí to vyvracíš. To je jako na otázku" jaké auto si vyberete?" odpovědět "jděte pěšky" big_smile Prostě thuje dává každej, bez ohledu na nulovej přínos, bambus to je jiná liga.

Zpět k tématu, položím pár doplňujících otázek:
Jak široká má bariéra být?
Jaké jsou investice? Atd.

Volba Spectabilisu je určitě nejvhodnější, bisetii by také stačila a já bych za mě doporučil Phyllostachys Alpina nebo atrovaginata. Obojí totiž u mne drží výšku nových výhonů přibližně na stejno. Atrovaginata je však na pořizování dražší a méně se rozrůstá.
(Teda atrovaginata, jakou mám já, u které si ještě 100% nejsem jist že to atrovaginata je big_smile )

5

Re: Udržování výšky řezem - phyllostachys

Děkuju moc za všechny příspěvky!

Davor - super odkaz, díky!

Jirka - respektuju že každý má jiný vkus, a i mně se bambusy ( a vůbec většina rostlin) líbí nejvíc bez úprav, a taky se mi víc líbí bambus nestříhaný... ale mně túje přes práh nesmí, to už radši sebeošklivější bambus než túje smile))

svobiiik - my už tu terasu máme, ale bude se dělat úplně nová která tedy ještě nestojí, a tak už právě plánuju dopředu, abych už při její stavbě mohla zároveň pořešit nějakou barieru proti rozrůstání phyllostachysu - když už tu jednou bude bagr, proč ho nevyužít na výkop na kterém bych jinak já "ručně" vypustila duši :-) a tímpádem je tedy ještě vše otevřené - počítám že by to mohlo být cca 1-1,5m x cca 6-7m, ale to se ještě může měnit... nejde mi o 100% neprůhledný živý plot, ale opravdu spíš pohledovou bariéru, nemusí to být extra husté.

6

Re: Udržování výšky řezem - phyllostachys

Moony napsal:

Děkuju moc za všechny příspěvky!

Davor - super odkaz, díky!

Jirka - respektuju že každý má jiný vkus, a i mně se bambusy ( a vůbec většina rostlin) líbí nejvíc bez úprav, a taky se mi víc líbí bambus nestříhaný... ale mně túje přes práh nesmí, to už radši sebeošklivější bambus než túje smile))

svobiiik - my už tu terasu máme, ale bude se dělat úplně nová která tedy ještě nestojí, a tak už právě plánuju dopředu, abych už při její stavbě mohla zároveň pořešit nějakou barieru proti rozrůstání phyllostachysu - když už tu jednou bude bagr, proč ho nevyužít na výkop na kterém bych jinak já "ručně" vypustila duši :-) a tímpádem je tedy ještě vše otevřené - počítám že by to mohlo být cca 1-1,5m x cca 6-7m, ale to se ještě může měnit... nejde mi o 100% neprůhledný živý plot, ale opravdu spíš pohledovou bariéru, nemusí to být extra husté.

Tleskám názoru na Thúje, osvícený to člověk !!!

Prostoru je to hodně, jedna sazenice by ho zarůstala dlouho, bude to chtít více sazenic, ale nákup bych odložil až na těsně před výsatbou, je to z mých zkušeností nejlepší. Když jsem zimoval sazenice na krytém balkoně nebylo to dobré. Vytyčený prostor vidím tak na 4-6 sazenic, aby co nejdřív bylo dosaženo kýženého efektu. Rozmyslete si ještě jestli se držet jednoho druho nebo udělat mix. A po zkušenostech s nákupem sazenic, doporučuji si připlatit za ty s vícero stébly a s větším rhyzomovým a kořenovým balem.

7

Re: Udržování výšky řezem - phyllostachys

Děkuju za rady a postřehy svobiiiku :-)

Mně by nejvíc potěšilo kdyby tou pohledovou clonou částečně prosvítala i zahrada za ní - ale toho se dá určitě docílit průklestem na požadovanou hustotu, nebo obráním listů ze stonků dole že?

Momentálně tuhle funkci plní zástěna z vinné révy a tak jak je to na foto je to pro mne super - my na sousedy vidíme jen když se vysloveně nakloníme a podíváme "oknem" mezi listy, a zároveň zůstává ten pocit že i za tou zelenou stěnou je další zeleň... a sousedi nevidí co se děje na terase, i když asi to že tam někdo je semtam zahlédnou... bohužel réva na zimu opadá a na jaře zas trvá než vyroste do téhle výšky, takže bych uvítala celoroční řešení, a bambusy jsou taak krásné :-)

https://i.postimg.cc/hvtJphXW/zahrada1.jpgshare images

8

Re: Udržování výšky řezem - phyllostachys

Moony napsal:

Jirka - respektuju že každý má jiný vkus, a i mně se bambusy ( a vůbec většina rostlin) líbí nejvíc bez úprav, a taky se mi víc líbí bambus nestříhaný...

Na cca. 4 metry se dá Phyllostachys aureosulcata spectabilis buď stříhat. (Může se to dělat i decentněji než na té fotce s živým plotem.) Nebo další možností je po letech, když budou stébla už příliš velká, vystříhávat ta tlustá a nechat růst tenčí výhonky. Vždycky vyrůstají silnější i tenčí, takže probírkou silnějších se dá docílit nižšího vzrůstu i bez stříhání vršků. Dalším faktorem je výživa a voda. Pokud se s porostem dostanete k požadované výšce, už ho nehnojte a nezalévejte. To ho přibrzdí v růstu a nebude se táhnout tak vysoko.

9

Re: Udržování výšky řezem - phyllostachys

Moony napsal:

Davor - super odkaz, díky!

Děkuj wufengovi! Díky němu je zde hóóódně k přečtení a pokoukání, nejen na fóru... Google není vševědoucí.

10

Re: Udržování výšky řezem - phyllostachys

Pozdě ale přece - děkuju moc za všechny příspěvky! :-)