25

Re: Zima 2020-2021

davor napsal:

U mne zalévání v zimě ničemu moc nepomůže. Když už přijde obleva, odtávající sníh promokří zeminu, i když pomaleji, než přímá zálivka, ale bez teplotního šoku. Pěstuji ale jen ty nejodolnější a taky asi záleží na typu půdy.
Nejlepší zimní ochrana je, ze zkušenosti, hodně sněhu. Co se dá ohnout, zaházet tím bílým kur... Pod sněhem vydrží i týdny bez poškození mrazem, sluncem, suchem. Starší a větší rostliny si s tím poradí samy.
Něco jiného je snažit se udržet v kondici méně odolné druhy, malé sazenice, třeba sužované holomrazy apod.


Po letošní zimě začínám přehodnocovat stanovisko o zalévání. Díky tomu, že z mých porostů nejhůře dopadly porosty v Praze, kde jsem se o ně staral a zaléval, tak si začínám myslet, že možná to zalévání není až tak nevinné a možná naopak méně prospěšné. Většina starých bambusářů po světě radí zalévat a já to přijímal celkem bez problémů, ale už párkrát jsem se divil, že v Praze mám ošlehlé listí, ikdyž na jiných zahradách, kde mnohdy i chladněji, to zvládají líp. Jsou tu i jiné faktory, které jsem upřednostňoval. Že mi tu mezi domy dost fouká, malá plocha zeminy, betonová zeď, která promrzá za bambusy atd. Ale teď začínám podezírat tu bohatou zálivku. Možná tím, že se listy zavodní, jsou pak náchylnější k mrazům a určitý stupeň vyschnutí pletiv je může naopak chránit. No budu to pozorovat a další roky už je nechám bez zálivky a uvidíme. Jestli na tom budou lépe ukáže až čas.

26 Naposledy upravil: davor (15.04.2021 18:40:31)

Re: Zima 2020-2021

wufeng napsal:
davor napsal:

U mne zalévání v zimě ...

Po letošní zimě začínám přehodnocovat stanovisko o zalévání...

Já už v zimě nezalévám vůbec. A v sezóně jen v největších parnech nebo když už rostliny stáčením listů signalizují, že mají žízeň.
Pokud byla zem na povrchu suchá, začínala praskat a ani tráva moc nerostla, vyryl jsem rýčem sondu do hloubky cca 30cm. V 15-20cm (kde se u mne drží rhizomy) už takové sucho nebylo. Asi hodně záleží na typu půdy, podloží a umístění pozemku.

Letošní jaro je taky extrém. Koncem Března se začaly probouzet stromy, réva, odkvetly sněženky... A teď v polovině Dubna už týden sněží a je kolem nuly, jarní počasí v nedohlednu.
Aureosulcaty i Fargesie jsou ohnuté pod sněhem jako by byl Leden, Sasa palmata suchá jak troud.
Schytala to i P.nigra, ale ta u mne nevyhání moc stébel, takže je řídká a profukuje ji.