13

Re: Zima 2020-2021

davor napsal:

Jak už psal wufeng, i kdyby to "nedaly", narostou nové.

Jojo, ja vim, prdeloni mi nektere kere koncem zimy dost oschly po vysazeni v sprnu. Listy narostly, ale v tom roce byl rust znacne zpomaleny (mensi) oproti sazenicim, co si listy ponechaly.

14

Re: Zima 2020-2021

Tak jsem se konečně dostal na zahradu a provedl kontrolu bambusů.
Tato zima byla celkem mírná a tak nemám žádné poškození. Sice u nás moc sněhu nebylo, ale v půdě je vody dostatek a bambus je krásně zelený.

15

Re: Zima 2020-2021

Tak já hlásím docela velké škody na listech, doufám, že to u toho zůstane. Měli jsme asi jako všude jinde cca -18 a přestože jsem přes zimu párkrát mírně zalíval, tak až teď po oteplení se začalo ukazovat poškození mrazem. Nejvyšší tyče mají téměř všechny listy zničené, spodek vypadá líp, ale té je vidět nějaké to poškození. Nedomrlý "výmladek"úplně u země, který byl v průběhu mrazu po sněhem, sežehnutý úplně. Zvláštní. Zkoušel jsem okolo trsu zakopat lopatkou a všechno je to plně nasáklý vodou, tak předpokládám, že zalívání tomu nijak nepomůže. Leda nějaký kouzelný lektvar smile

Foto viz: foto

16

Re: Zima 2020-2021

V pátek jsem měl možnost obhlídnout svoje bambusy. Velká "dospělá" f. nitida měla listy stočené do nitky a přitom všude čvachtala voda. Zem zmrzlá nebyla. Ovšem vysazené semenáčky šly do kytek asi všechny. Je to suchý jak pepř, pochybuju, že něco obrazí. Ale trochu to nechápu.

jankop

17

Re: Zima 2020-2021

kubais napsal:

Tak já hlásím docela velké škody na listech, doufám, že to u toho zůstane. Měli jsme asi jako všude jinde cca -18 a přestože jsem přes zimu párkrát mírně zalíval, tak až teď po oteplení se začalo ukazovat poškození mrazem. Nejvyšší tyče mají téměř všechny listy zničené, spodek vypadá líp, ale té je vidět nějaké to poškození. Nedomrlý "výmladek"úplně u země, který byl v průběhu mrazu po sněhem, sežehnutý úplně. Zvláštní. Zkoušel jsem okolo trsu zakopat lopatkou a všechno je to plně nasáklý vodou, tak předpokládám, že zalívání tomu nijak nepomůže. Leda nějaký kouzelný lektvar smile

Foto viz: foto


Na těch tvých fotkách mi to přijde v pohodě. Šlehnuté vršky, spousta listí mi přijde ok. Ten prcek u země holt půjde asi pryč, ale to nevadí. Mě to v Praze postihlo hůř, něco má listí ze 100% v čudu.

18

Re: Zima 2020-2021

pavel.janko napsal:

V pátek jsem měl možnost obhlídnout svoje bambusy. Velká "dospělá" f. nitida měla listy stočené do nitky a přitom všude čvachtala voda. Zem zmrzlá nebyla. Ovšem vysazené semenáčky šly do kytek asi všechny. Je to suchý jak pepř, pochybuju, že něco obrazí. Ale trochu to nechápu.


Fargesia nitida by měla být ok, také mám některé Fargesie ještě srolované. Jaké semenáčky myslíš?

19

Re: Zima 2020-2021

Díky za uklidnění smile. Prcek by šel pryč i tak - to spíš bylo pro ilustraci - u země masakr, 1-2 metry slabé poškození, 3-4 velké.

Plánuji hlavní trs rozsadit, kdy by na to měl být nejlepší čas? Loni jsem dělal také rozsazení - 29.3. a nevím jestli to bylo nevhodným termínem anebo přehnojením (do výsadbové jámy jsem dal hnůj), ale listy dopadly podobně, nebo spíš ještě hůř, než po letošní zimě.

https://photos.app.goo.gl/2YAnFCBY8E9myP6C7

20

Re: Zima 2020-2021

Přestalo mrznout a slezl sníh. Zem je promokřená, ale už nečvachtá pod nohama.
U mne jsou na tom nejhůře Fargesie (murieliae a drac.rufa), shodily cca 1/4 listů, zbytek srolovaný.
Po nich je na tom nejhůř nigra, pak aureosulcaty, částečně seschlé listy téměř bez opadu, ojediněle namrzlá stébla.
Nejstarší atrovaginata je až na vrcholky několika stébel bez poškození.

21

Re: Zima 2020-2021

Já zatím viděl tři zahrady a musím říct, že nejhůř to mám v Praze. Ani se mi nezdálo, že by to letos bylo nějak zlé, ale v Praze to odnesly dost. Uvidíme taky, jak zvládnou teď to střídání mrazů a oteplení. U nás teď v noci trochu mrzne.

22

Re: Zima 2020-2021

Tak letošní zima bude asi jedna z horších. Mrazy v noci a slunce přes den mi tu dost ničí lupení, všechny bambusy už mají spoustu listí v čudu.

23 Naposledy upravil: svobiiik (09.03.2021 11:43:01)

Re: Zima 2020-2021

wufeng napsal:

Tak letošní zima bude asi jedna z horších. Mrazy v noci a slunce přes den mi tu dost ničí lupení, všechny bambusy už mají spoustu listí v čudu.

Mám to podobné, ani zálévání kdy to šlo nepomohlo, a jsou vidět i mrazové skvrny na stéblech.

24 Naposledy upravil: gibbon (14.04.2021 18:00:11)

Re: Zima 2020-2021

Já jsem se přes zimu na zahradu skoro nemohl, ale v únoru se všechno krásně zelenalo, na konci března přišel šok, protože šumění listů vystřídalo šustění slámy. Listy alespoň z 80% uschly všemu překvapivě kromě na podzim zasazeného Phyllostachys alpina, Sasaella ramosa (zasazeno na jaře, výška ani ne 50cm) - ta jediná naprosto bez úhony a Sinobambusa Intermedia. Spousta stébel i laickým pohledem v háji, obzvlášť to odnesly Bashanie, které loni rostly jako pominuté, skoro všechno sázeno v průběhu 2020. ;-(