1 Naposledy upravil: davor (14.02.2021 19:39:35)

Téma: Zima 2020-2021

Letos to po pár letech vypadá na ladovskou zimu, kdy sněží i mrzne, více než dva dny v kuse... smile
Foto cca 3m aureosulkát, které v noci z Po na Ne přinutila ledovka ohnout se až k zemi a ve Čt je sněhová nadílka zafixovala ve stejné poloze:

Zima 2021

2

Re: Zima 2020-2021

No jsem z toho na nervy. Dneska jsem koukal na aureosulcaty a dalsi z dalky cca 20m a prislo mi, ze plocha listi se opticky zmensilo o 50%.. precijen na ne pres den i trochu sviti. Z blizka jsem zatim nekoukal, tak nevim, jestli to proschlo nebo co. Jeste nez zacly tyhle velke mrazy, jsem je oklepaval, at nepolehavaji stebla pod snehem. Ted toho lituju.

3

Re: Zima 2020-2021

petrpan napsal:

... z dalky cca 20m a prislo mi, ze plocha listi se opticky zmensilo o 50%...  tak nevim, jestli to proschlo nebo co. Jeste nez zacly tyhle velke mrazy, jsem je oklepaval, at nepolehavaji stebla pod snehem. Ted toho lituju.

No jo, líp je jim takhle pod sněhem. Listí vypadá opravdu míň, protože je srolované. Zem je promrzlá, nemůžou cucat vodu...

4 Naposledy upravil: petrpan (15.02.2021 08:45:20)

Re: Zima 2020-2021

davor napsal:

No jo, líp je jim takhle pod sněhem. Listí vypadá opravdu míň, protože je srolované. Zem je promrzlá, nemůžou cucat vodu...

Pravda, je srolovane, ted jsem na to koukal. Auto hlasilo rano -19. Snad to aspon na jare obrazi. Sazenice nejsou extra velke. Mam je na stanovisti dva roky..
Nejlip vypada f.rufa vedle baraku, ale i te uz se zacinaji listy rolovat..

Premyslim, ze az to pres den vystoupa nad nulu, ze je poradne zaleju. Ted jsou ty stonky u zeme zahazene snehem, tak ta voda rychleji povoli tu zem.

5

Re: Zima 2020-2021

Taky mně tu už mrazy škodí, ty méně odolné už mají poškození na listech. Sulcáty by to snad měly přežít v pohodě, už se má pomalu oteplovat. Taky plánuju, že až teploty vylezou nad nulu pořádně to zaleju.

6

Re: Zima 2020-2021

U mne zalévání v zimě ničemu moc nepomůže. Když už přijde obleva, odtávající sníh promokří zeminu, i když pomaleji, než přímá zálivka, ale bez teplotního šoku. Pěstuji ale jen ty nejodolnější a taky asi záleží na typu půdy.
Nejlepší zimní ochrana je, ze zkušenosti, hodně sněhu. Co se dá ohnout, zaházet tím bílým kur... Pod sněhem vydrží i týdny bez poškození mrazem, sluncem, suchem. Starší a větší rostliny si s tím poradí samy.
Něco jiného je snažit se udržet v kondici méně odolné druhy, malé sazenice, třeba sužované holomrazy apod.

7

Re: Zima 2020-2021

Tak hlasim, ze jsem to vcera poradne prolil a hodne to pomohlo. Listy se krasne rozbalili. Myslim, ze kdybych to neudelal, odtavajici snih by pomohl az pozdeji a mezitim by mozna nenavratne uschlo vic listu.

8

Re: Zima 2020-2021

davor napsal:

U mne zalévání v zimě ničemu moc nepomůže. Když už přijde obleva, odtávající sníh promokří zeminu, i když pomaleji, než přímá zálivka, ale bez teplotního šoku. Pěstuji ale jen ty nejodolnější a taky asi záleží na typu půdy.
Nejlepší zimní ochrana je, ze zkušenosti, hodně sněhu. Co se dá ohnout, zaházet tím bílým kur... Pod sněhem vydrží i týdny bez poškození mrazem, sluncem, suchem. Starší a větší rostliny si s tím poradí samy.
Něco jiného je snažit se udržet v kondici méně odolné druhy, malé sazenice, třeba sužované holomrazy apod.

Já mám pocit, že zalévání pomáhá. Naprosto souhlasím s ...

davor napsal:

Nejlepší zimní ochrana je, ze zkušenosti, hodně sněhu. Co se dá ohnout, zaházet tím bílým kur... Pod sněhem vydrží i týdny bez poškození mrazem, sluncem, suchem.

Ale i s...

petrpan napsal:

Tak hlasim, ze jsem to vcera poradne prolil a hodne to pomohlo. Listy se krasne rozbalili. Myslim, ze kdybych to neudelal, odtavajici snih by pomohl az pozdeji a mezitim by mozna nenavratne uschlo vic listu.

Naházel jsem k bambusům co nejvíc sněhu, někde mám až 1 metr vrstvu. Využil jsem i sníh z chodníku, než to tu posolili. Na mrazy to funguje výborně, ale pak se zpomalí odtávání, někdy až o několik dní, takže voda odtává pomalu a ikdyž je jí ve výsledku dost, intenzivní zalití hned na začátku oblevy mi přijde lepší. Zalil jsem včera, a dnes mi i přes noční slabé mrazy přišlo, že listy už jsou mnohem víc zavodněné. Zalévám ale z jímky na dešťovou vodu, takže není o tolik teplejší a teplotní šok nezpůsobí. To ale mluvím o Praze, kde to jde, jinde to nechávám na přírodě a taky to stačí.

9 Naposledy upravil: petrpan (19.02.2021 11:44:36)

Re: Zima 2020-2021

petrpan napsal:

Tak hlasim, ze jsem to vcera poradne prolil a hodne to pomohlo. Listy se krasne rozbalili. Myslim, ze kdybych to neudelal, odtavajici snih by pomohl az pozdeji a mezitim by mozna nenavratne uschlo vic listu.

Tak bohuzel nakonec to nejak extra spasne nebylo. Jak jsou ted u nas slunecne dny, ta listi zustava oschle, vcera i dneska rano jsem aspon kropil listy, ale efekt nic moc. Nevim, jestli je ta puda jeste promrzla, ale na povrchu uz vypada dost mokre, nechci to prelevat. Ztraty na listech budou obrovske, ale snad vsechny rostliny si nejake ponechaly, tak uvidime, jak budou vypadat letosni stebla..

Jinak taky jsem nahazel k bambusum cca 40cm snehu. Proto jsem to pak proleval, protoze jsem prave bal pomalejsi oblevy u korenu bambusy.

10

Re: Zima 2020-2021

Pokuď jde jen o listy, tak je to v pohodě. Přelistí se a vše bude ok.

Pro zlepšení nálady přidávám fotku krásně vybarveného stébla Phyllostachys aureosulcata aureocaulis. Foceno před 4 dny za mrazů.

PunBB bbcode test

11

Re: Zima 2020-2021

Je to drama! smile
Rano je spousta listi zase rozbaleneho. Prepokladam, ze po dnesnim teplem a slunecnem dni se to zas sroluje.. nevim, jak dlouho to ty listy jeste daji..

12 Naposledy upravil: davor (20.02.2021 14:37:17)

Re: Zima 2020-2021

petrpan napsal:

... nevim, jak dlouho to ty listy jeste daji..

Jak už psal wufeng, i kdyby to "nedaly", narostou nové.