61

Re: Nové bambusy pro okrasné zahrady

Bohužel neodepsal ani jednou, zkusím to ještě přes fb tam komunikuje co jsem tak koukal, chtěl bych hlavně tu robustu SP. ASA1220SICCHO-2 měla by pocházet z 6,8m velke rostliny naopak ta ASA 1220 SHAA-1 by měla být malá alespoň tak nějak mi to psal když ještě komunikoval.
A jestli se můžu zeptat psal ti něco konkrétního k te Blackfire, mě tedy velice zaujala.Ma ji i v ceníku ale cena uvedena není.

62

Re: Nové bambusy pro okrasné zahrady

Robusty bych bral klidně obě, i další. Ta menší zas třeba bude odolnější, kdo ví. smile Jen jestli už není pozdě. Už raší, takže hrozí, že se při transportu ulámou nové výhony.

O Black Fire nic víc nevím. Jen jsem někde četl, že to snad má být mutace ze zahrady z Francie.

63

Re: Nové bambusy pro okrasné zahrady

Produkční školky z Německa pod marketingovým názvem Well-Born Bamboo Africa uvedly na trh další nové
Fargesie - Fargesia 'Malachite Monkeys' a Fargesia 'Moontears'.

Zatímco dříve uvedené na trh byly velkévelmi velké, tyto naopak mají být malého vzrůstu, ale zároveň vitální. Také pochází ze semenáčů z Číny (jiný import než předešlé), což by mluvilo pro jejich vitalitu.


Fargesia 'Malachite Monkeys'

Pod názvem (podle mně stupidním) Malachytová opice se skrývá nižší do 2,5 metru rostoucí kultivar. Má pomalu růst, být vitální, tolerovat různá stanoviště. Produkuje hodně slabších, hustě olistěných stébel. Výsledný tvar má jít do písmene V. Listy jsou malé, tmavě-malachitově zelené. Na nových stéblech jsou oranžové stébelné pochvy, stébla jsou namodralá, později fialovohnědá až černá.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test



Fargesia 'Moontears'

Ještě nižší selekce než Fargesia 'Malachite Monkeys' je Fargesia 'Moontears'. Díky genetické vadě, která brzdí růst nových výhonů zůstává nižší.
Bez stříhání vypadá neuspořádaně, proto je zejména vhodná pro stříhané nízké živé ploty či jiné tvarované malé tvary. Doporučovaná také pro pěstování v nádobách.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

64

Re: Nové bambusy pro okrasné zahrady

Porost v té školce je úchvatný!

65

Re: Nové bambusy pro okrasné zahrady

Nemám tvarované bambusy moc rád, ale tohle se mi také líbí. Jestli toho prcka někde potkám na zkoušku ho vezmu.

66

Re: Nové bambusy pro okrasné zahrady

V Hornbachu opět jako loni nabízejí sazenice Fargesia Ivory Ibis. Viděl jsem jen velké za 2000,- Nejde mi jen do hlavy, jak docílí tohoto vzhledu sazenic, pokud je pravda, že je pěstují venku v kultuře. Schválně se podívejte jaké obrovské rozestupy jsou mezi jednotlivými stébly. Myslím si, že je mají ve skleníku a brutálně je hnojí, jinak by takhle zběsile nerostly. Moje pěstovaná normálně v zemi roste poctivě "trsnatě". Nová stébla rostou v hustém trsu. Jinak musím říct, že moje Fargesia murieliae se začínají vzpamatovávat a to, že ztratily loni vitalitu přičítám velmi suchému, teplému létu. Teď se začínají pěkně olisťovat a doufám, že se vzpamatují. V každém případě, pokud bude trend teplých, suchých let pokračovat, myslím si, že Fargesia murieliae u nás moc perspektivní nebudou.

PunBB bbcode test


PunBB bbcode test


PunBB bbcode test


PunBB bbcode test


PunBB bbcode test


PunBB bbcode test

67

Re: Nové bambusy pro okrasné zahrady

Na takovou výšku rostliny jsou opravdu nějak podezřele řídké u země.

Mám jen dvě Fargesie, obě z NL přes překupníka, takže asi taky meristémovo-skleníkovo...
Po 4 letech v zemi: F.murieliae více méně stagnuje, ale F.d.rufa začíná pomalu přidávat na výšce.
Obě se vzorně drží v těsném trsu, do šířky se rozrůstají jen o centimetry.

68

Re: Nové bambusy pro okrasné zahrady

Podařilo se mi získat sazenici už dříve v tomto vlákně zmíněné novinky - Phyllostachys aureosulcata Black Fire. Jsem z ní nadšen. Vypadá to, že konečně bude k dispozici odolný bambus s černými stébly. A nejen to, na tmavých stéblech zůstává sulcus žlutý, což jen podtrhuje krásu téhle nové, raritní mutace.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

69

Re: Nové bambusy pro okrasné zahrady

To jsou letošní stébla, která se teprve vybarvují?

70

Re: Nové bambusy pro okrasné zahrady

Rostlina nejprve roste jako Phyllostachys aureosulcata aureocaulis. Nové výhonky jsou žluté s tím, že přes léto hodně červenají. Až další rok stébla začnou černat. Mutace je teprve 3 roky stará, takže jak bude ve výsledku dospělá rostlina vypadat, se ještě neví. Některá víceletá stébla ale mají být skoro černá, tak uvidíme.

71 Naposledy upravil: paul87 (30.01.2021 07:45:45)

Re: Nové bambusy pro okrasné zahrady

Koukam ,že to tu v zimě moc nežije, tak alespoň pro zajímavost přidám nove info o ph.iredescens heterochroma.Zda se ,že se  z tohoto žlutého kultivaru staly dva rozdílné jen jeden zůstává pod názvem heterochroma (ten vlastním i ja od francouze) a ma mit na žlutých steblech zelený sulcus a druhy pod nazvem Holochrysa(který dostal od Francouze zamenou Palen) který má ciste žlutá stébla.Tak jsem do budoucna zvedav jak si oba povedou, přeci jen mi nepřijdou az tak stabilní a jsou dosti variabilní v barvách stebel takze v tom možná nebude až tak velký rozdíl.Take ji letošní zima konecne proveri jeji odolnost.

72

Re: Nové bambusy pro okrasné zahrady

Tak teprve teď přijde ta prověrka a zima jí prověří. smile Uvidíme, hlásí někde až -20°C. Naštěstí je dost sněhu. Moje bambusy zatím vše ok, občas jen nějaká polámaná stébla. Uvidíme za týden, co to udělá.


Ta záměna jen dokazuje, že číňani se s tím moc nemazlí. Asi to přišlo v kontejneru se špatným štítkem, frantík to prodal Palenovi a zmatek je na světě. Na druhou stranu to může být výhoda. Pokud bys chtěl i tu Holochrysu, určitě se tak sežene snadněji, než od frantíka.