13 Naposledy upravil: Lime (12.07.2006 22:25:00)

Re: Phyllostachys vivax aureocaulis - výhonky

Díky za radu. Překvapilo mě , že "používáš zábrany jen u nízkých druhů".  Po mojí první zkušenosti s P. Bissetii , kdy po měsíci bez zábran vypustila 5 metrových rhizomů..  silně bych se obával, aby mě např. Shanghai 3, na který si brousím zuby, nevydal na výlet po zahradě smile

14

Re: Phyllostachys vivax aureocaulis - výhonky

Moc se toho nebojím, když to vyroste tam kde to nechci, rýčem to vydloubnu a dělám z toho sazenici.

15 Naposledy upravil: Danny (12.07.2006 19:15:11)

Re: Phyllostachys vivax aureocaulis - výhonky

No ako som si tak precital par poslednych prispevkov - trochu to nechapem... ...ja osobne mam tento problem vyrieseny jednoducho - nizsie / mensie druhy mam so zabranou vacsie bez nej, pretoze tie mensie zvacsa splnaju esteticku funkciu v zahrade, su na okrasu a velke sadim k potoku za domom pri Puchove - tam sa nemusim bat, ze sa rozrastu, skor prave o to sa snazim. Lebo vysadit nejaky phyllostachys vivax aureocaulis ku domu, ci zahrady by som sa asi bal.. ..neviem, skusim to:) Ale pamatam si, ze som mal P. Nigra zasadeny v skruzi 1m sirokej a 50cm hlbokej a podrastlo to, dokonca po 2 rokoch ju roztrhlo.. ..po 3 rokoch umrzla, dokonca aj tu v BA v botanickej umrzla nigra..

exoticke druhy bambusov

16

Re: Phyllostachys vivax aureocaulis - výhonky

Takze abych to shrnul - velke bambusy jako jsou P. Shanghai 3 nebo vivax aureocaulis se Danny bojí pustit do zahrady a uz vůbec ne k domu ... wufeng se toho nebojí a prostě dloube smile.  Ja nejakou velkou potvoru do zahrady proste chci! Nechce se mi pro ni hloubit 65cm hluboký příkop na zábrany... takže winner is.. wufeng smile)
PS: doufam, že za pár let nesplakám.. yikes

17

Re: Phyllostachys vivax aureocaulis - výhonky

Žádného výletu bambusů po zahradě bych se nebál. Pokud poroste výhonek tam, kam nechci, tak budou bambusové výhonky k obědu a je po starosti. Zábrana je dobrá pro případ, aby bambus nerostl do zahrady sousedovi, kterému by se to nemuselo líbit nebo aby se jednotlivé druhy bambusů vzájemně neprorůstaly, pokud mi na tom záleží. Nutná je také v případě, pokud budu chtít na malé zahrádce udržet výběžkatý bambus na několika čtverečních decimetrech.

Pokud dům má dobré základy, tak se není třeba obávat ani výběžkatéto bambusu u domu. Když rhizom zastaví fólie, tak betonový základ jistě také. Rhizom není kořen stromu, aby časem zesílil na decimetrovou sílu a základy domu nenazvedne.
U chlívku nebo stodoly bez betonové podlahy by se mohlo stát, že nové stéblo vyrazí uvnitř. Mít bambus, jehož část roste volně venku a část v nějaké tochu osvětlené stodole by bylo docela zajímavé.

18

Re: Phyllostachys vivax aureocaulis - výhonky

Díky karle, díky Wufendu. To byla slova zkušených pěstitelů. Dám na vás. Teď už se toho nebojím. Už jen musím sehnat Ph. vivax Aureocaulis nebo Shanghai 3. Musím naplánovat cestu na moravu k panu Rezlovi, abych je nakoupil.. protože jinde je asi neseženu...a pak s nima šup do země ať hezky rostou a sílí..

19

Re: Phyllostachys vivax aureocaulis - výhonky

Na to si zozen dendrocalamus giganteus:) Mam ho zo semienka a iba dufam, ze prezije zimu, lebo síce z 10 semienok vyklicili 4 a z tych 4 prezili len 2, napriek tomu rastu dost rychlo a pekne, akoby sa jednalo o nejaku fargesiu alebo tak..

exoticke druhy bambusov

20

Re: Phyllostachys vivax aureocaulis - výhonky

Pár nových fotek.

http://k41.pbase.com/o4/76/396076/1/56798796.Phyllostachysvivaxaureoca.jpg


http://k47.pbase.com/v3/76/396076/1/50879799.VIVAX.jpg

21

Re: Phyllostachys vivax aureocaulis - výhonky

Tak to je nádhera, je to paráda,letos mé radůstky pěkně rostly ale nej nej radost mám asi z Cortaderie. Nádherně vykvetla po dvou letech.Zdravím, K.

22 Naposledy upravil: Lime (07.10.2006 09:54:37)

Re: Phyllostachys vivax aureocaulis - výhonky

Ukaž fotky. Me Cortaderia zatim nekvetla sad

Jinak ty Phyllostachysy jsou nadherny. Uz se tesim az mi takovy dorostou. Obavam se, ze pristi rok to nebude...

23

Re: Phyllostachys vivax aureocaulis - výhonky

minulý rok koncom septembra sme zasadili ph. vivax aureocaulis od pána Szomolányiho, zimu prečkal v pohode, asi polovica listov opadla. Teraz na jar (13.05) vyhnal dva nové výhonky. Jeden mal tento piatok (27.05) teda za dva týždne 270 cm cool, a stále rastie. No ten druhý narástol asi o 2 cm. Nechať alebo vyrezať? Ak vyrezať, tak odkopať trocha a tak vyrezať?
Fotky posielam wufengovi na email

24

Re: Phyllostachys vivax aureocaulis - výhonky

Myslím že treba nechať rastlinu samú rozhodovať. Zasahovať do rastu a vývoja tak po 3-4 rokoch.Do tejto doby terba nechať rastlinu voľne rásť.