1

Téma: Žloutnutí až bělení a padání listů po přesazení

Dobrý den,
Chtěla bych požádat o pomoc. Zakoupili jsme od pána krasné výběžkaté bambusy, opravdu zdravé, krasné, ale asi 5 leté... Zasadili jsme do směsi substrátu, písku a hlíny. Kořeny jsou celý den ve stínu, listy jsou spíše na slunci. Po cca 4 dnech začali některé listy žloutnout, bělat a opadávat. Po   14 dnech od vysazení již máme zeminu pokrytou listy a řekla bych, že tak půlka listů již odpadala. Bambus i ztrácí zelenou barvu, listy jsou vybledlé. Neuměl by někdo poradit, prosím ? sad

Moc děkuji

2

Re: Žloutnutí až bělení a padání listů po přesazení

Nebyla by fotka? + více informací? Jinak je to věštění z křišťálové koule... sad
(jaký je to druh, popř. od koho, kolik má zálivky, jak vypadaly sazenice/odkopky zejména rhizomy, kde rostl před tím apod.)

3

Re: Žloutnutí až bělení a padání listů po přesazení

Budu hádat (chtělo by to fotku)
Velká sazenice a více vyšších stébel, přitom je menší kořenový bal.
Rostlina nestačí vyživovat stébla a proto pouští listy a někdy přestane vyživovat i některá stébla. Jinak při přesazování je celkem běžné, že rostlina pustí i půlku olistění. Po důkladném zakořenění narostou nové listy. Je potřeba hlídat zálivku, ale nepřelít. Nehnojit. Také se dá zkrátit stébla, aby se rostlina nevysilovala. (ale není to pěkné)

4

Re: Žloutnutí až bělení a padání listů po přesazení

Děkuji moc za odpovědi, fotky jsem nahrala sem https://postimg.cc/gallery/dwvcKcm
Jedná se o Phyllostachys aureosulcata zlatopruhý.
Je pravda, že jak to pán odkopával, přerušil kořeny ihned vedle stébla. Kořenový bal byl celkem velký, ale ne moc do šířky... Bambus je vysoký cca 3,5m. Jsou tam mladší i starší výhonky a jeden starší to odnesl asi úplně, špička úplně zhnědla... Ty mladší to zvládají lépe..
Zalévam podle počasí, ale když neprší, tak každý druhý den. Mám tam i mulčovací kůru, zemina mi nepřijde vyschlá, když odhrnu kůru.. Ale některé výhonky jsou zkroucené, předpokládám, že mají málo vláhy a výhonek vedle  má zase hnědé listy, cemuž nerozumím, protože je to z jednoho kořenového balu...

Tak to jsem pohnojila, protože jsem ho před 3 dny lehce prihnojila ;-)
Přežiju, když letos přijdu o listy, ale nerada bych, aby uhynul úplně...

Doporučujete zalévat spíše listy, nebo kořeny? Jak často případně zalévat v létě za horka? Klidně každý den trošku, nebo to je už moc?

5 Naposledy upravil: Orangutan (10.05.2020 13:34:23)

Re: Žloutnutí až bělení a padání listů po přesazení

Podle fotky vypadá bambus vcelku v pohodě. Jak píše Jirka: zalévat, ale nepřelívat. Mezi zálivkami by měl kořenový bal téměř proschnout. Většina druhů včetně tohoto trvalé zamokření nesnese. Vodu ke kořenům potřebuje, zálivka na list neuškodí, pomůže, ale sama o sobě nestačí. Myslím, že to intuitivně děláte dobře a pokračoval bych v tom. Ale raději nehnojit (nejdřív za rok, za dva). Přes léto a během podzimu pořádně zakoření a příští rok už ho nebudete muset nijak zvlášť hlídat.

6

Re: Žloutnutí až bělení a padání listů po přesazení

Já se s odkopky nes... Je to často takový boj, že jsem rád, že nějak část rostliny oddělím. Kořenový bal bývá často skoro celý vydrolený. Množím si tak rostliny na živý plot. U všech rostlin vždy dochází k částečnému usychání listů, hlavně u stébel, které jsou na okraji odkopku (já tedy automaticky zakracuji stébla u odkopnutých rostlin na polovinu) Ale i přes tento nevzhledný začátek mi úspěšně žijí a rozrůstají se všechny rostliny. Jeden Phyllostachys o dvou stéblech sice nadzemně kompletně uschnul, ale pro svou záchranu teď vystřelil jedno nové stéblo záchrany. Je to krásná ukázka síly a nesmrtelnosti výběžkatých bambusů. Věnuje veškeré své poslední energetické zásoby do vystřelení jednoho stébla a doufá, že fotosyntézou bude žít a sbírat energii dále.
Nepřežila mi jen jedna odkopnutá Fargesie, která přes zimu uschla. Takže za sebe je nejdůležitější hlídat vláhu a to i v období, kdy na to člověk lehce zapomene.

7

Re: Žloutnutí až bělení a padání listů po přesazení

Moc hezké fotky smile a smile