1 Naposledy upravil: blusky (17.04.2020 11:53:14)

Téma: Likvidace baumbusu - Phyllostachys

Bohužel mně bambus překonal zábranu (ta speciální folie, tuším 0,7m vysoká) a míří k jezírku. Přebytečnou folií co byla vytažená od jezírka v rovině a na ní kamínky výhonek projel jak nůž máslem (kaučuková folie EPDM). Takže pokud to dojde až k jezírku, tak je situace jasná. Bohužel tento stav se týká poměrně velké plochy cca 8 m obvodu jezírka (jde o roh vlekého jezírka).

Potřeboval bych reálné informace někoho kdo to zkoušel:

jak fungují na bambus herbicidy? (chtěl bych zlikvidovat to, co je za bariérou a zachovat stávající porost)
- když aplikuji na čerstvý výhon, jak jen se trochu rozlistí bez přerušení kořene, co vede mateřské rostlině - zasáhne to i jí? (je to hustá skupinka bambusů na cca 4m2)
- dočetl jsem se že herbicidy fungují jen přes list, takže asi nemá cenu natírat ulomený pahýl výhonu/kořene, popř. to stříkačkou stříknout přímo do dírky uprostřed kmene.


Samozřejmě řešením by bylo celé to okolí jezírka rozkopat a propátrat, ale to teď kapacitně nezvládnu :-(

2

Re: Likvidace baumbusu - Phyllostachys

S těmi herbicidy si poškodíte celou rostlinu. Když se natře část listí, herbicid se vstřebá a přes kořenový systém se dostane do celé rostliny.

Pokud vám výhony překonaly zábranu, tak to bylo nejpravděpodobněji vrchem, což se dá snadno objevit, když půjdete kolem zábrany, nebo v místě spoje a tam by bylo dobré zahrabat hlouběji. Co tam máte za druhy? 70 cm většinou stačí.

3

Re: Likvidace baumbusu - Phyllostachys

Jak píše Wufeng, šel bych po zábraně. Mám zábrany u více rostlin a zjistil jsem, že bambus rád přelézá. V některých místech jsem měl folii 2-3 cm pod úrovní a bambus šel vrchem a já si toho ani nevšiml, protože to bylo pořád v zemině. Ještě se mi nestalo, aby šel skrz folii. Zkus jít po hraně folie a možná najdeš kudy utekl.

Jinak mám zkušenost, že herbicid na bambus nepůsobí na 100%. Pokud je rostlina větší a má větší kořenový systém, tak by toho herbicidu muselo být obrovské množství a možná i na víckrát. Používal jsem roundup.

4

Re: Likvidace baumbusu - Phyllostachys

Dekuji. Zkusim to zitra projit a najit. V tom miste buch to prerizl a vyhon zkusil tedy herbicidem. Strach mam z toho aby se zlikvidovalo vse co je za barierou. 

Co je to za konkretni typ bohuzel nevim.


https://www.rajce.net/a16723203

5 Naposledy upravil: Jirka (19.04.2020 11:35:47)

Re: Likvidace baumbusu - Phyllostachys

Asi Tě nepotěším. Ale dle fotek se nejedná o rod Phyllostachys, ale o Bashanii fargesii. Krásná rostlina, ale zábrana 0,7 je u ni málo. Tento bambus běžně má kořeny až v 1 metru. Pěstoval jsem jej více jak 10 let, tak vím o čem píši. Je hrozně agresivní a nemá problém se rozrůst i o 5 metrů vedle.

Tady je nějaká fotka uvedeného bambusu, i když nejde dobře vidět.
http://forum.bambusy.info/topic/226/phy … ia/page/4/

6

Re: Likvidace baumbusu - Phyllostachys

Dekuji moc za urceni.

Zkusim to zachranit a jak to jen pujde tak to obkopu a dam novou barieru.

Dival jseme na hdpe sire 1.4m.  Bude stacit ten 1mm nebo radeji vic?

Diky

7

Re: Likvidace baumbusu - Phyllostachys

U většiny bambusů mám zábranu 1mm silnou, ale tento rok jsem zakoupil sílu 1,5mm. Píšeš, že to máš u většího jezírka a to je nemálo práce a peněz, proto bych dal radši silnější zábranu. Jistota je jistota.
Teď zakopávám zábranu u Phyll. parvifolie a chystám se ještě na další rostlinu, tak Ti to kopání nezávidím.

8

Re: Likvidace baumbusu - Phyllostachys

Chci jen dát aktuální info mého "boje" s bambusem a pokud by někdo měl svoji zkušenost tak poprosím o ni.

Zkouším likvidovat ty části, které unikly za bariéru herbicidem - glyfosátem. Nicméně ukazuje se, že tady u toho druhu bambusu je to naprosto nedostatečné. Ze začátku jsem měl obavu aby to nepoškodilo hlavní rostlinu, tak jsem odhalil kořen co směřoval od hlavní rostliny k danému výhonu a před aplikací herbicidu ho přerušil. Daný výhon pokud je menší a měkký tak uhyne, u plně vyvinutých výhonů ale ani to není pravidlem. Později jsem už na přerušování kořenů rezignoval a matlám to herbicidem normálně. Bambusu to zjevně nijak neškodí.  V rámci pokusu jsem jeden plně vyvinutý výhon s hromadou listí natřel celý - dal jsem si tu práci a štětečkem jsem to aplikoval list po listu. Výsledkem bylo, že pár listů zaznamenalo poškození ale jinak zůstal vitální. Nyní zkouším aplikaci zářezem do kořenů, ale co jsem našel nějakou studii univerzity, tak ta úspěšnost je velmi malá.

Takže výhled není moc pozitivní. Průniků směrem k jezírku jsem po výkopových pracech našel hromadu. I když jsem všechny ošetřil herbicidem, tak je to prostě spíš marné.

9

Re: Likvidace baumbusu - Phyllostachys

Blusky
Bashanie fargesie je pěkná rostlina, ale kvůli tomu, že koření tak hluboko, jsem ji přestal pěstovat.
Jinak po odstranění všech stébel (9 vozíků) dostala rostlina šok uhynula.
Mám zkušenost, že u více rozrostlé rostliny se musí použít neředěný herbicid. Klasicky naředěný rostlina ustojí a ani ji to moc nepoškodí.

10

Re: Likvidace baumbusu - Phyllostachys

Díky za sdílení poznatků. Asi nezbude nic jiného než opravdu zakopat bariéru přes metr hluboko, jinak to bude každoroční opakovaný boj.

11

Re: Likvidace baumbusu - Phyllostachys

Skoro po dvou letech jsem letos konečně dokončil bariéru. Folii 1,4m jsem zakopal celou, nicméně začínám trochu pochybovat jestli to mělo vůbec cenu, protože takové ty drobné kořínky se v nějaké míře vyskytují i v této hloubce.

12

Re: Likvidace baumbusu - Phyllostachys

Ty drobné kořínky nevadí, tím se rostlina nerozmnožuje. Bohužel nevýhoda pěstování v zábraně je, že rostlina, když vyplní prostor, tak jde hlouběji. Mám to osobně vyzkoušené. Phyllostachys volně pěstovanž běžně koření do cca 30cm a v zábraně jde níže.
Tady to jde vidět
http://forum.bambusy.info/topic/271/200 … a/page/11/

Co udělá Bashanie si netroufám odhadnout a ani neznám nikoho, kdo by ji pěstoval v zábraně. Já ji právě pro to rozrůstání a velkou hloubku kořenění zrušil (pro dobré sousedské vztahy)