1

Téma: Sequoia sempervirens - Sekvoj vždyzelená (stálezelená)

Sequoia sempervirens - Sekvoj vždyzelená (stálezelená)

Zhruba v roce 1998 jsem získal ze semen vypěstované semenáče sekvoje vždyzelené. Protože se nevědělo, zda se tento strom dá u nás pěstovat trvale venku, měl jsem ho pár let v květináči. Pak byl pokusně vysazen ven v Praze, po letech kdy se osvědčil, pak na lokalitu u Velkých Popovic, kde je cca 15 let. Roste na nechráněném místě. Zpočátku, když byl ještě malý mu často jehličí zhnědlo. To samé se děje i při silných zimách, někdy umrzají konce větví. Většina rezavého jehličí se ale s  oteplením opět zezelená a roste dál. Dodnes je v mnoha zdrojích uváděno, že jde o teplomilný druh a jsou pochybnosti zda u nás může venku růst. Tomuto se daří. V současné době má cca. 10 metrů a přes občasné namrzání koncí větví roste volně bez jakékoliv péče. Předpokládám, že u nás půjde venku pěstovat i na jiných lokalitách. 

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test




Sekvoj vždyzelená je stálezelený jehličnatý strom s úzce kuželovitou korunou dosahující výšky až 116 m a stáří až 2200 let. Je to jediný recentní druh z rodu sekvoj. Jeho název byl odvozen od jména náčelníka indiánského kmene Čerokíjů Sequoyaha, tvůrce indiánského písma. Je národním stromem Kalifornie.

Sekvoj je mohutný strom dorůstající značných výšek (běžně 60–90 metrů). Výška některých stromů poražených v 19. století byla odhadnuta na 144 m, což jsou však údaje, které již nelze zpětně ověřit. Nejvyšším žijícím stromem na světě je sekvoj vždyzelená s výškou 115,5 m, objevená roku 2006 a pojmenovaná Hyperion; řada dalších dosahuje výšky přes 110 metrů.[3] Průměr kmene může dosáhnout až 6 metrů, borka je červenohnědá, měkká a vláknitá se širokými hřebeny, může dosahovat tloušťky až 30 cm, což strom činí odolným proti požárům. Strom produkuje tanin, který se ukládá do kůry a chrání ho tak proti hmyzu.

Jehlice jsou čárkovité, až 2 cm dlouhé, uspořádané po obou stranách větévky; na konci jsou špičaté, na líci tmavozelené, na rubu se dvěma bílými pásy průduchů.

Samčí šištice mají barvu žlutohnědou, samičí jsou zelené, jsou umístěny na téže rostlině. Vyrůstají od konce zimy do počátku jara. Plodem je sudovitá až kulovitá červenohnědá šiška, dlouhá až 3 cm, která zraje po dobu jednoho roku.

Červeně rezavě hnědá barva mladých výhonků dala název anglickému označení sekvojí – redwood („červené dřevo“) – i Národnímu parku Redwood, kde je soustěděna většina zbývajících starých porůstů sekvojí.

zdroj

2

Re: Sequoia sempervirens - Sekvoj vždyzelená (stálezelená)

Skvělá práce, děkuji za ty fotky. Od té doby co jsi mi o tom říkal mám zálusk kompletní "Velkou trojici" vysadit i u sebe. Mám teď roční výpěstky ze semen a chystám se pár vysadit na zahradu, kde už pár let roste sekvojovec obrovský (Sequoiadendron giganteum) a metasekvoje čínská (Metasequoia glyptostroboides).

Je určitě dobré, že je to vypěstováno ze semen, protože Sekvoje vždyzelená se velmi dobře dá pěstovat i řízkováním na rozdíl od Sekvojovce. A hlavní je, že se semenáčky nedají moc dobře školkovat, nesnáší uříznutí hlavního kůlovitého kořene. Takže rostlina rostlá ze semene s "neznásilněným" kořenovým systémem má největší šanci odolávat nepříznivým vlivům, což kdyby si uvědomili i lesníci tak by dnes dopady kůrovce byli daleko menší. Já osobně jsem velkým fanouškem Sekvoje vždyzelené a Sekvojovce obrovského, de facto je to původní dřevina :-)

3

Re: Sequoia sempervirens - Sekvoj vždyzelená (stálezelená)

To bude asi mýlka, s tím kůlovým kořenem. Loni jsem přesazoval do Liberce další semenáč, který jsem držel pod douglaskou v Praze. Je to stejně stará rostlina, jako ta výše na fotkách, akorát, že tahle má díky suchu a chudé půdě cca. 1,5 metru. Když jsem to vykopal z balem, bylo to spíš jako u smrku, kořeny poměrně mělko, žádného výrazného kůlového jsem si nevšiml.

Zajímavé, že tahle přesazená je rezavá skoro celá. A to bylo jen párkrát pár stupňů pod nulou. Zřejmě potřebuje pár let na stabilizaci na novém místě.

Pokud jde o řízkování, tak to mě u nich udivuje nejvíc. Jednou jsem uřízl vrcholek, píchnul do země a po zakořenění rostl pekelně rychle dál. Zkoušel jsem i větvičku z boku. Taky se chytla, napřímila a rostla jako nový strom dál. Ta životaschopnost je fakt neuvěřitelná.

4

Re: Sequoia sempervirens - Sekvoj vždyzelená (stálezelená)

Hezký "prcek"! Na to, že má teprve asi 25 let...
Já mám na zahradě šestým rokem Sequoiadendron giganteum, také ze semenáčku vypěstovaného v ČR.
Přírůstky byly hodně malé, ale už se každým rokem zvětšují, letos snad dosáhne 2m.
S tím hnědnutím se chová podobně. Zatím jsem nucen ho chránit sítem proti okusu, srnčí zvěři náramně chutnají mladé větve.

5

Re: Sequoia sempervirens - Sekvoj vždyzelená (stálezelená)

Takhle to s tím kůlovým kořenem platí hlavně u Sekvojovce, minulý rok na podzim jsme u nás na vsi vysazovali větrolam a většinu sazenic jsme měli od místního správce lesů (nevím teď nahonem jak tu funkci nazvat), a když jsme byli pro sazenice tak mi bylo vysvětleno, že se obtížně zapěstovávají a proto jsou i sazenice dražší, prostě se to nedá školkovat ve velkém. Já osobně mám na zahradě tři, jeden jsem vypěstoval ze semínka (zdroj z usa), druhý koupil zde údajně taky ze semena a třetí jsem koupil v Čimelicích, a ten mě překvapil jako údajný tříletý stromek po roce měl šišku. U Sekvojovců se uvádí staří 15 let jako doba kdy začnou mít květenství. Přikládám foto mého výpěstku který vyrostl ze semene setého v září roku 2014. Po 5,5 letech dosahuje výšky cca 1,6 metru.
PunBB sekvojovec

U Sequoiadendron giganteum (Sekvojovce obrovského) je toto hnědnutí v zimě normální, v létě mi dost proschly některé větvičky, ale to byla asi reakce na sucho, nebo přelití, nebo podle pěstitelů z Británie nedostatek železa.

6

Re: Sequoia sempervirens - Sekvoj vždyzelená (stálezelená)

Sekvoj je zajímavý strom, ale  můj je teprve cca 50 cm a druhý 30 cm. Snad tento rok trochu poroste.
Jinak jsou přijatelné ceny zde https://www.sekvoj.cz/

7

Re: Sequoia sempervirens - Sekvoj vždyzelená (stálezelená)

Jirka napsal:

Sekvoj je zajímavý strom, ale  můj je teprve cca 50 cm a druhý 30 cm. Snad tento rok trochu poroste.
Jinak jsou přijatelné ceny zde https://www.sekvoj.cz/

Tak přesně odtamtud jsem je kupoval do toho větrolamu, ale když má člověk trpělivost, ze semene v domácím prostředí je to lepší.

8

Re: Sequoia sempervirens - Sekvoj vždyzelená (stálezelená)

Tady je druhý, stejně starý strom, loni přesazený na nové místo. Jehličí začíná opět zelenat.

PunBB bbcode test


PunBB bbcode test


PunBB bbcode test