1

Téma: Mykorhiza. Arbuskulární a ektomykorhiza.

Víte někdo o ektomykorhize u bambusu? Jaký druh houby? Resp. je i tady rozdíl v druzích bambusu, nebo bude větší valence?

2

Re: Mykorhiza. Arbuskulární a ektomykorhiza.

Docela jsem se tím zabýval a žádné konkrétní druhy jsem nikde nedohledal. Jako úplný lajk jsem ale z literatury pochopil, že rostliny obecně nejsou vázané jen na jeden druh houby. Možná s některou mají vztahy širší, ale pokud jsem pochopil, tak pokud vlákno jedné houby propojené s kořeny odumře, jeho místo může klidně zaujmout houba jiná.

Otázkou je, jestli houby v Evropě rostoucí mohou v symbióze s bambusy žít. Žádnou konkrétní studii jsem o tom nenašel. Původní houby se sem pravděpodobně nedostanou, neboť podmínkou dovozu rostlin do EU je čistý substrát. Při dovozu je nutné spolupracovat s dodavatelem, který rostliny zbaví půdy, kořeny se propláchnou, pak se zasadí do sterilního substrátu. Následně po překořenění dostávají fytocetifikát a mohou být imporovány do Evropy. Jestli se tak omezí dovoz hub úplně, či nějaké spory uniknou pozonosti je otázka.

Osobně věřím, že k nějaké symbióze dochází. Jak moc pomáhá nejsem schopen doložit, ale přijde mi, že po nahnojení koňským hnojem lépe rostou i zimují. Aplikoval jsem jak se slámou, tak pilinový. Na obou vyrostla spousta různých hub, které se určitě dostaly do půdy k bambusům. Možná pomohla biologická složka a živiny, ale osobně věřím, že i zanesené houby mají svůj podíl na prosperitě porostů.

Nevím jestli má smysl aplikovat nějaké komerčně dodávané preparáty. Nenašel jsem žádný, který by konkrétně bambusy jmenoval a stejně si nejsem úplně jist jejich efektivitou. Myslím, že je to něco jako lignohumát, kde výrobci vychvalují jeho účinek, ale v reálu mi přijde přínos neměřitelný.

3 Naposledy upravil: Martin Gross (30.05.2019 16:28:56)

Re: Mykorhiza. Arbuskulární a ektomykorhiza.

Mykorhizu jsem teď asi rok amatérsky studoval. Poaceae mají typicky endomykorhizu arborikolní, kde hyfy symbiotických hub sahají "až"několik cm od kořene, který kolonizují. Schéma prorůstání houby do kořene je na netu snadno dostupné. Houba dodává minerály, "vydolované" z horniny a bere si škroby, produkované kořenem. Endomykorhiza arborikolní má velmi širokou valenci hub i hostitelů. Jedna houba (jedno vlákno) může být ve spojení s více rostlinami i různých druhů.
Současně na jedné rostlině může růst více druhů symbiontů současně.

Ektomykorhiza je typická pro stromy a dřeviny. Pro lipnicovité - hledal jsem dlouho a zatím marně. Ektomykorhiza je druhově velmi specifická. Jde o známé plodnice z lesa. Hřib smrkový, kozák březový, křemenáč osikový... Vázané vždy na jeden druh. Proč mě tak zajímá ektomykorhiza - hyfy hub tu mají délku i několika metrů. Čímž se plocha a objem pro zásobení hostitele zvyšuje o několik řádů....

4

Re: Mykorhiza. Arbuskulární a ektomykorhiza.

Na www.pfaf.org píše autor, že při kvetení spíše mají sklon k vyhynutí ty porosty, které jsou hnojeny minerálními hnojivy. To bych si vysvětlil tím, że "nehnojené" rostliny lépe přeżijí právě díky symbiontům. Houba a sůl jdou dost blbě dohromady...

5

Re: Mykorhiza. Arbuskulární a ektomykorhiza.

Martin Gross napsal:

Na www.pfaf.org píše autor, že při kvetení spíše mají sklon k vyhynutí ty porosty, které jsou hnojeny minerálními hnojivy. To bych si vysvětlil tím, że "nehnojené" rostliny lépe přeżijí právě díky symbiontům. Houba a sůl jdou dost blbě dohromady...

To ale asi neplatí pro bambusy, protože u druhů, které vykvetly, došlo k uhynutí po celé planetě, včetně původních lokalit, takže uhynuly i nehnojené porosty minerálními hnojivy.

6

Re: Mykorhiza. Arbuskulární a ektomykorhiza.

Martin Gross napsal:

Proč mě tak zajímá ektomykorhiza - hyfy hub tu mají délku i několika metrů. Čímž se plocha a objem pro zásobení hostitele zvyšuje o několik řádů....

To platí za dobrých podmínek. Napadá mě ale, že v případě nedostatku, naopak houba může tahat živiny z rostliny a třeba tím škodit.

Zajímavé je srovnání třeba lesních porostů a druhů navzájem propojených v lesním ekosystému. Vím, že je zjištěno, že si mladé semenáče v nepříznivém postavení, kdy rostou zastíněné pod stromy, berou přes houby část výživy od vzrostlých stromů. Dělají to i různé druhy mezi sebou. Pak se ale člověk podívá na volně stojící solitér, který v podobném svazku není a mnohdy je mohutnější, než jeho soukmenovci rostoucí v symbióze. Ano, je zde fakor, že má víc světla, možná víc živin sám pro sebe, ale také více trpí povětrnostními vlivy atd. Takže si nejsem jist, zda symbióza má jen klady.

7

Re: Mykorhiza. Arbuskulární a ektomykorhiza.

Na to, jak dlouho se o mykorhize ví, je probádaná dost málo. Arbuskulární mykorhiza (ta kratší) je krom cca tří čeledí u všech vyšších rostlin. Tzn i u těch soliterů. V zapojeném porostu se uplatňuje kompetice v oblasi světla. Sucha posledních let taky dělají svoje v porostech, které patří do jiných lokalit (smrky pod 400-600m.n.m.....) za 40 let jsem už na vlastní oči viděl leccos. Jako mnoho věcí v živé přírodě, ani mykorhiza není samospásná. Nicméně mi objasnila spoustu věcí. (Třeba, proč okolo pěnišníků neporoste úplně cokoliv...) V hnoji a opadu listí budou výrazně převažovat saprofágové. Řekl bych tak 99,5%. Ale i saprofágní houby vytvoří mycelium, které může omezit vysoušení substrátu. Sám mám své výsadby v posekané trávě a stařině (v podstatě sláma z trávy) za loňsko asi na týden jeden trs stočil listy. Vrstva cca 20 až30 cm mulče výrazně omezuje výpar z půdy. Podle mě nahradí opad listí z dospělého porostu zároveň vytváří rozkladem nové živiny a podporuje tvorbu humusu vzniklého působením hub (plus spousty druhů havěti) za loňský rok jsem žádnou rostlinu bambusu nezaléval.a stébla narostla dvojnásobek výšky z předchozího roku. Osobně vidím v AM klíč k lepším výsledkům v pěstování.

8

Re: Mykorhiza. Arbuskulární a ektomykorhiza.

Podle mě, pokud by byl nedostatek, rostlina nevytvoří škroby a houba odumře. Za pár milionů let si určitě vytvořily obranné mechanismy, které teď my jen pozvolna odkrýváme. U ektomykorhizy je to podle mě ještě jednodušší, protože houba nepenetruje buněčnou stěnu buněk kořene, na rozdíl od endomykorhizy. Jen vstupuje do mezibuněčného prostoru.

9

Re: Mykorhiza. Arbuskulární a ektomykorhiza.

Mulčování je určitě prospěšné, jestli se tím natahají i houby které pomůžou, jen lépe. Na hnoji z pilin jsem pozoroval jinou skladbu plodnic, než na koňském se slámou. Dostaly se tak pod bambusy pravděpodobně i dřevokazné houby. Tak snad si z toho bambusy vyberou.

10

Re: Mykorhiza. Arbuskulární a ektomykorhiza.

Martin Gross napsal:

(Třeba, proč okolo pěnišníků neporoste úplně cokoliv...)

Myslel jsem, že tady je vysvětlením kyselá půda, případně silice, které vylučují. Pod velkými už je pak taková tma a dešťový stín, že tam jen tak nic neporoste.

Podezíráš houby?

11

Re: Mykorhiza. Arbuskulární a ektomykorhiza.

Uvádí to i odborné texty. Erikoidní mykorhiza zahrnuje dost "dravé" houby, které napadají krom mrtvých tkání, i kořeny jiných nevřesovcovitých rostlin. Plus pak ty chemické látky z listů a tma pod plně olistěným rododendronem...