1

Téma: Pomoc při určení druhu

Zdravím,

rád bych poprosil o pomoc při identifikování druhu bambusu.

Foto jsem s dovolením poslal Wufengovi, prosím o sdílení.

Pokusím se ve stručnosti popsat něco málo z historie tohoto bambusu. Bambus jsem získal přibližně před 23 lety, kdy jsem si odkopl malou sazenici u známého na zahradě, který v té době pracoval v ZOO v Plzni, odkud si bambus pravděpodobně přinesl.

Bambus přežil a během dalších více než 15 let se z malé sazenice stal nádherný solitér s průměrem trsu přes 1,5 metru a o výšce do 3 metrů. Poté bambus vykvetl a postupně uhynul. Nechal jsem celou suchou rostlinu v tom stavu, v jakém byla na místě několik dalších let. Když jsem pak bambus likvidoval, našel jsem uprostřed tři nové sazenice, které na místě pravděpodobně samy vyrostly ze semen. Jedna z nich moc neprospívá, zatímco zbývající dvě se zdají být vitální a dobře narůstají.

Bambus má drobné listy, které stáčí na slunci i na mrazu a nádherně zbarvená stébla, která jsou v barvách od žluté, přes vínovou, až do tmavě hnědé. Zimuje naprosto bez problémů. Momentálně je vysoký přibližně 1,5 metru, ale letošní výhony jsou mnohem silnější a tak očekávám, že bambus tuto výšku letos překoná.

Zajímalo by mě, o jaký druh se jedná.

Děkuji za pomoc.
Tomáš

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

2

Re: Pomoc při určení druhu

Tomas napsal:

Foto jsem s dovolením poslal Wufengovi, prosím o sdílení...

Zdá se, že by Wufeng mohl potvrdit novou generaci některé z fargesií?!

3

Re: Pomoc při určení druhu

Byl jsem o víkendu mimo internet, tak přidávám fotky teď. Určení druhu je snadné, už historie rostlin vše říká, tak zatím dávám šanci dalším ať se pocvičí v určování. smile

4

Re: Pomoc při určení druhu

wufeng napsal:

... tak zatím dávám šanci dalším ať se pocvičí v určování. smile

F. nitida?

5

Re: Pomoc při určení druhu

Trefa. smile Podle tvaru listů a celkového vzhledu bych si ještě troufnul tvrdit, že jde o potomka kultivaru Fargesia nitida Nymphenburg. Ty uzké listy to naznačují.

6

Re: Pomoc při určení druhu

Děkuji za pomoc wink

7

Re: Pomoc při určení druhu

Není zač. Na fotkách to vypadá, že rostou na slunci. Některé semenáče Fargesia nitida Nymphenburg ale mají radši polostín, či stín. Je možné, že na jiném místě by méně rolovaly listy a dorostly větších rozměrů. Nevypadají ale ani na tomto místě špatně, takže to jen tak pro doplnění.