13 Naposledy upravil: davor (02.03.2018 22:33:48)

Re: zima 2017-2018

Posledních 5 dnů -14 až -17, málo sněhu, cca 7cm. Pleioblastus není vidět, Fargesiím už dávno stočené listy začínají usychat, na namrzlé Sase si pochutnává srnčí i zajíc, krajní stébla Phyllostachysů polehávají, nezvedly se po vydatnější sněhové nadílce koncem Ledna.

14 Naposledy upravil: Terrigen (05.03.2018 09:38:40)

Re: zima 2017-2018

Zdravím u nás (Teplicko) se už konečně začíná oteplovat tak doufám že  půda rychle rozmrzne  a bude se moc zalévat. Během celých mrazů tu nebyl vůbec sníh takže je to pěkně vyschlé. Na phyllostachysech aspoň trochu schovaných před větrem a celodenním sluncem není vidět vůbec žádné poškození. Ty co jsou v otevřenějším prostoru mají stočené a docela proschlé listy ale stébla vypadají být nepoškozená tak doufám že obrazí. Fargesie je jedno kde jsou všechny mají stočené a oschlé listy kromě fargesia rufa  ty vypadají ještě docela slušně.
Tak držím palce ať to všem po zimě rychle zregeneruje.

15

Re: zima 2017-2018

Souhlasim ,zasel jsem take na zahradu ( Teplice dnes 3,5°)mrknout jak vypadají bambusy .Zem velmi sucha tak jsem uz zaleval.
Bez poškození nebo minimalni zatím   Ph. vivax Huanwenzhu-inversa , aureocaulis a shanghai, ph.parvifolia,ph.atrovaginata,ph. aureosulcata argus a dalsi
Nejhůř  dopadla loňska nova vysadba mladych sazenic ph. iridescens, shanghai 3,tianmuensis a vivax Huanwenzhu cca 30-50% listi u shanghai 3 asi i jedno steblo

Z Fargesii bez poškození scabrida? (Možná rufa) a f.Jiuzhaigou 3
Suche listy 10-30% ma Jiuzhaigou 10 a gigant
Po dlouhe dobe omrzla i sasa palmata

Takže zatím nic hrozného ale čekám az prijde jarni slunce tak ještě něco proschne.

16

Re: zima 2017-2018

Je to velmi podobné i tady v Praze. Sucho hlavně na povrchu půdy. Už jsem zaléval, teď se sype sníh což není vůbec špatné. Alespoň se to trochu zalije. Poškození se projeví příští týden, tohle střídání mrazů v noci a tepla přes den někdy dorazí listí, které je už trochu načaté.

17 Naposledy upravil: Jirka (11.03.2018 20:53:44)

Re: zima 2017-2018

Tak jsem udělal kontrolu zahrady a jsem mile překvapen. Mráz v únoru bambusům neublížil. Bambus vypadá dobře a čeká se na teplo. Na zahradě mám také sucho, ale snad je nějaká vláha v půdě.

18

Re: zima 2017-2018

Taky to zatím vidím slušně, většina rostlin Ok, jen dvě sazenice z loňska mi to pořádně vzalo. Teď se jen bojím něco hodnotit, předpovědi na neděli a dál jsou dost hrozivé.

19

Re: zima 2017-2018

Zdravím.
Všechny mé sazenice z loňského jara kromě atrovagináty a parvifolie přišli v mrazech na přelomu února a března o listy.
První byly poškozené sazenice z počátku září, které sice stihli ještě zapustit 15cm kořen, ale ve výsledku jim to nebylo nic platné, protože než teď zregenerují listy, tak je předpokládám druhá půlka sazenic kterou jsem měl ve skleníku v 5L kontejnerech předežene. Ty jsou krásně zelené bez jakéhokoli poškození.
Toliko k tématu že sázet bambus v září je úplně v pohodě jak doporučovali místní specialisté.
Já jsem byl jako začátečník samozřejmě za blba když jsem říkal že nejlepší je sázet na jaře a když vysadím až začátkem května tak o nic nepřijdu.
Jinak jsem v půlce března vysadil do volné půdy i 5 palem trachyocarpus fortunei které jsem úspěšně zimoval v rozpadlé unimobuňce. Po týdnu jsem je sice musel přikrýt slámou, ale teď už by to mělo být v pohodě.

20

Re: zima 2017-2018

To není způsobeno jen výsadbou v září jak si myslíš, ale hlavně výběrem druhů. Dobře ti zimovaly sazenice odolných druhů, ty další co máš, jsou na tom podstatně hůře, protože mají výrazně menší zimovzdornost. Můj 15 let starý Phyllostachys vivax Shanghai je úplně bez listí taky, dokonce teď ta druhá vlna zimy dorazila i některá stébla načatá mrazy už loni. Když si tam vysadíš třeba nějaké aureosulcáty, uvidíš rozdíl v zimování, ať už je vysadíš na jaře či na podzim.

Zima nakonec byla horší než jsem čekal, ale většina druhů zimovala dobře, na některých porostech je zvrchu poškozené listí, jinak to je ale celkem OK.

21

Re: zima 2017-2018

Take jsem začátečník a dělal jsem novou výsadbu na me druhe zahrade loni na jaře (vivax h.,shanghai 3,a a aureosulcata ) a potom ještě na podzim atrovaginatu ,iridescens  a par fargesii a nevidím moc velký rozdim po teto zimě.
Odolne druhy prezimovali v pohodě i po te druhe vlne mrazu a choulostivejsi jsou omrzne.
Osobne si také myslim ze je lepsi sázet na jaře ale nevidim v tom velky rozdíl.

Jinak abych upřesnil letošní přezimování po nedávných mrazech
Vsechny aureosulcaty s min.poskozenim
Stale me překvapuje vivax h.i. take s min poškozením ,tomu je snad vsechno jedno :-)
Sazenice z loňska shanghai 3 a vivax h. dopadli nejhůř tak 60-80%litu pryc
Z novych nejlepe prezimoval tianmuensis a potom i iridescens
Ostatni bambusy zustali ve stejnem stavu jako jsem popisoval v predchozim příspěvku.

22

Re: zima 2017-2018

Ano wufengu, do jisté míry máš pravdu, ale neupřesnil jsem to. Z bambusů vysazených na jaře mi přežili bez úhony odolnější druhy. Udělal jsem totiž blbost, příště budu chytřejší. Stačilo ty méně odolné ohnout k zemi, zafixovat je tam ohnutým drátem a hodit na ně kupku slámy, bejval bych teď měl listy u všech.
Ty vysazené na podzim byly atrovaginata a bisetti čili odolné druhy a uschly první dokonce ještě před příchodem největších mrazů kdy shanghai3 z jara ještě nebyl úplně odepsanej.
Taky je tu přímé srovnání mezi atrovaginátou z jara která je v pohodě a tou z podzimu která nemá listy.
Ty bambusy zimované ve skleníku které mám bez poškození jsou žlutej vivax a bashania fargesii.
Dal jsem na podzim prostě ty choulostivější do skleníku a ty odolnější do země.

23

Re: zima 2017-2018

Martinfarmář napsal:

Ty vysazené na podzim byly atrovaginata a bisetti čili odolné druhy a uschly první dokonce ještě před příchodem největších mrazů kdy shanghai3 z jara ještě nebyl úplně odepsanej.
Taky je tu přímé srovnání mezi atrovaginátou z jara která je v pohodě a tou z podzimu která nemá listy.

To je divné, tam může být i jiný problém, ne jen příchod zimy. Nevidím důvod, proč by měly takhle rychle bez pořádných mrazů přijít o listy.

Takhle dopadla moje 15 letá rostlina Phyllostachys vivax Shanghai.

PunBB bbcode test


PunBB bbcode test

Naproti tomu 6 metrová sazenice Phyllostachys aureosulcata spectabilis sázená v září dopadla výborně. Více tady.

PunBB bbcode test

S tím přikrytím máš pravdu, to určitě pomůže. Jsou tam taky ale rizika. Můžou se do slámy třeba nastěhovat hlodavci, což pak bývá dost fatální, protože jim něco zeleného v zimě hrozně chutná a skončí to amputací stébel těsně u země. V každém případě, pokud jsou sazenice jen bez listí, tak to není zas až takový problém, není nutné nad tím příliš lamenovat. Teď na jaře narostou nové a to rostlinu zas tak moc nevyčerpá, jako když jí umrzne nadzemní část.

24

Re: zima 2017-2018

Docela by mě zajímalo jak to vypadá v rosteto.
Každopádně mám pod rostlinami 20cm slámy aby jim nepromrzla zem a tam kde sláma zakryla spodní listy, tak ty zůstaly zelené. A stébla vivaxů a shanghai3 maj těsně nad slámou i hnědé skvrny od mrazu.
Nedostatek vody určitě neměli, protože srážek tady bylo tolik, že půda celou zimu nevyschla až do těch mrazů v začátku března a v té slámě ani pak ne. Hned po mrazech jsem zaléval a ve slámě byla normálně jinovatka když jsem ji odhrnoval abych se dostal k půdě.