1

Téma: Přesazení z volné půdy

Zdravím všechny uživatele, omlouvám se pokud můj dotaz bude třeba triviální, jsem začátečník tak prosím o shovívavost.

K věci - moc se mi líbí zejména větší bambusy a ráda bych některý pořídila, problém ale je, že z několika důvodů nevíme, jestli v domě se zahradou kde momentálně bydlím budeme bydlet natrvalo nebo se za pár let odstěhujeme.

Proto můj dotaz - je možné bambus (konkrétně mám předvyhlédnutý phyll. aureosulcata ale nechám si případně poradit) bez většího poškození komplet vyzvednout a přesadit z volné půdy do volné půdy, nebo by to pro něj bylo likvidní?

Já vím že jsou běžné odkopky, ale přece jen vzrostlá rostlina je něco jiného...
Děkuju předem pokud někdo odpoví. Martina

2 Naposledy upravil: davor (01.07.2017 17:27:27)

Re: Přesazení z volné půdy

Lze přesadit. U větších rostlin to bude poněkud pracnější. Nebo se vezme jen část rostliny, zakrátí stébla a ona se zase na novém místě rozroste.
Někde jsou zde na fóru fotky, jak Jirka přesazoval (dělil trsy) 6m Phyllostachys atrovaginata.

to Moony: Phyllostachys atrovaginata u pana Hans Prins ... a u mne příspěvek č4., Jirkova fotka přesazené atrovaginaty.

3 Naposledy upravil: Moony (01.07.2017 21:41:20)

Re: Přesazení z volné půdy

Děkuju Davore! I za odkaz :-)

4 Naposledy upravil: Jirka (01.07.2017 15:32:41)

Re: Přesazení z volné půdy

Ahoj, přesadit jde.
Jmenovanou sazenici jsme museli nést 3, ale chytla pěkně. Kopání nebudu popisovat.
Bohužel následná zima byla velká a sazenice tím dost utrpěla - přežila a má se k světu, jen ty velké stébla jsem musel vyřezat.

Jen musím zmínit, že i když přesadíš velkou sazenici cca 6m, tak přírustky jsou 1- 2 rok menší. Nové stébla cca 2m. Veliká sazenice je pěkná na pohled, ale nejzásadnější je kořenový systém.

5

Re: Přesazení z volné půdy

Díky Jirko :-) 
Jo, umím si představit že půjde o celovíkendovou brigádu pro několik lidí pokud jde o větší kus, ale hlavně že to bambus dá, některé rostliny jsou na přesazování choulostivé.
Ohledně výkopu - protože se jako kořenová bariéra doporučuje folie 65cm, tak předpokládám že výkop bude taky taknějak :-)

6

Re: Přesazení z volné půdy

<https://youtu.be/kx-NgrvcZcA>

7 Naposledy upravil: Moony (02.07.2017 08:40:22)

Re: Přesazení z volné půdy

Orangutan
díky, to je tedy mazec :-) Ten "vyrýpávací" stroj je skvělý, ale možná by stačilo to prostě opatrně podhrábnout minibagrem?

Ale stejně mě fascinuje, jak i takové giganty koření vzhledem ke své výšce poměrně mělce (naštěstí pro pěstitele tedy).

Jinak OT - když vidím jak v tom videu řežou tyčovinu - co děláte s vyřezanou tyčovinou?

8

Re: Přesazení z volné půdy

Tyčoviná - tyčky k rajčatům, různé opory ke stromům a naposled jsem udělal bambusovou zástěnu k sousedům atd.

9

Re: Přesazení z volné půdy

Bagr by pomohl.
Tyče: jako Jirka - hlavně coby tyčky na zahradu. Ale i jako materiál na různé flétny, kazoo, hmyzí domečky, hračky a zbraně pro děti (dalekohled, luky, šípy, nože, meče, a tyče na bojová umění), materiál na okus pro papouška, suché tyčky na třísky do kamen, násada na motyku, dekorace do květinových vazeb... A ty nevyzrálé nasekat jako mulč pod bambusy.

10

Re: Přesazení z volné půdy

Díky za rady a za tipy co s tyčkama (pokud tedy někdy nějaké budou) :-)

11

Re: Přesazení z volné půdy

Přesazování s tím rypadlem docela jde, ale ručně je to u velkého bambusu práce pro vraha. Přenechal bych komukoliv jakékoliv množství phylostachysů za podmínky že si to sám vykope. Je mi líto to vyřezávat a pálit, ale při tom množství se toho jinak nezbavím. Samozřejmě pro vyzrálé silné tyče se využití na chalupě najde, ale i těch stačí jen pár desítek. V pořádném ohni to shoří i zelené. Kdyby někdo měl zájem, nechť se ozve. Tu bambusovou houštinu mám na Rakovnicku.

12

Re: Přesazení z volné půdy

Jaké máš druhy Karle? :-) a jejich zdroj?