25 Naposledy upravil: sunstar (04.07.2017 01:12:12)

Re: Phyllostachys nigra aureovariegata

To mě trochu uklidnilo. Ve stínu už jsou, nastal ale další problém: jediný celodenní stín na zahradě je pod stromem. Je to taková vrboidní bříza (botanici prominou, proste ji větve nerostou nahoru ale visí jako vrbě dolu). Mno a padá z ní dost bordelu včetně mšic. Spadané listy jsou jako mulč výhoda, i když vlastně ani tím si nejsem jistá, bříza je taková ulepená 🙄 V každém případě po květináči lezou mrňavý zelený bestie a pár jsem jich našla i na sazenicích.
Update: hmyzí bestie stále lezou po květináči, nicméně invaze na sazenice zdá se nenastane. Zatím se bambusy drží, rekonvalescence je ale zdlouhavá. Alespoň že zatím neopadaly a doufám ani neopadají. Přihnojila jsem směsí "ryby,krev,kosti" tak snad jim to bude chutnat 😎

26

Re: Phyllostachys nigra aureovariegata

zaslala sunstar: Zdravím. Tak sazenice to pravděpodobně přežijí, dokonce vyrazily malé výhonky (snad je to na fotce vidět). Děkuji za rady, ve stínu se vzpamatovaly

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

27

Re: Phyllostachys nigra aureovariegata

Oživím trochu toto téma. O svou první rostlinu jsem přišel - zapomněl jsem zalít a uschla. sad Díky tomu, že paul87 se o svoje staral mnohem líp a jednu mi přenechal, mám další na pozorování. Tímto mu moc děkuji.

Vysadil jsem jí radši hned na záhon, kde uschnutí nehrozí tak snadno jako v kontejnerku.

PunBB bbcode test

Ve spodní části je vidět nový krásně panašovaný list na novém výhonku.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

28

Re: Phyllostachys nigra aureovariegata

Před týdnem, kdy hlásili silnější mrazy jsem jí radši zakryl a dnes jí zkontroloval. Zatím se má dobře.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

Dokonce i nové výhonky z loňska zatím vypadají naprosto v pohodě.


PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

29

Re: Phyllostachys nigra aureovariegata

To jsem moc rád, že se ti nigra drží :-). Uvidíme z jara jak dopadnou,me se zatim take drží i bez zakryti uz druhou zimu tak snad z toho něco vyroste.

30

Re: Phyllostachys nigra aureovariegata

Mé sazenici už raší výhonky. Nejhezčí panašování je na nových listech. Loňské listy už nemají tak jasné barvy a jsou spíše zelené. Řekl bych, že se chová jako klasická laboratorně množená rostlina. Vyhání několik stébel v tloušťce pár milimetrů. Je to rozdíl oproti podobně velké sazenici (vegetativně množené) Phyllostachys nigra Kiyoshi, která má stébel míň, ale jsou výrazně silnější.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

31

Re: Phyllostachys nigra aureovariegata

Panašování na nových stéblech je velmi pěkné.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

32

Re: Phyllostachys nigra aureovariegata

Na rozdíl od Phyllostachys nigra Kiyoshi, tato rostlina skoro neroste. Zůstává nízká, jako půdopokryvné druhy. V březnu 2020 má cca. 30 - 40cm. Zima byla teplá, takže zimovala dobře.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test


Srovnání je pěkně vidět na následující fotografii. Phyllostachys nigra aureovariegata je ta vlevo dole pod Phyllostachys nigra Kiyoshi. Na to, že byly obě sázeny jako sazenice podobné velikosti je ten rozdíl opravdu markantní. Přikládám to hlavně tomu, že jde o rostlinu z laboratorního množení. Je znát, že jí chybí vitalita a chová se nepřirozeně.

PunBB bbcode test

33

Re: Phyllostachys nigra aureovariegata

Můžu bohužel jen souhlasit, má sazenice se chová úplně stejně.
Je to veliká škoda snad se někdy objeví vegetativne mnozena i když jak koukám na tvoji Kiyoshi, tak bude mnohem zajímavější.

34

Re: Phyllostachys nigra aureovariegata

Asi zatím jediná možnost pro pěkně panašovaný Phyllostachys je Phyllostachys aurea 'Eyaragues', ten by se dal s nějakou zimní ochranou zkusit. Nebo holt vydržet a snad se jednou dočkáme Phyllostachys nuda varians. smile

35

Re: Phyllostachys nigra aureovariegata

Jo nuda varians by byla fajn, ale budem muset počkat až ji bude mít Palen, frantik to raději prodá jemu než nám. 😉
Jinak ta Phyllostachys aurea 'Eyaragues', vypadá také pěkně