13

Re: Phyllostachys aureosulcata aureocaulis - zelený proužek

Ahoj,

Žádné další takové už se neukázalo... škoda. :-(

14

Re: Phyllostachys aureosulcata aureocaulis - zelený proužek

Doufám, že se to jednou povede.

15

Re: Phyllostachys aureosulcata aureocaulis - zelený proužek

Také doufám, celý takovýto trs by byl pastvou pro oko.

16

Re: Phyllostachys aureosulcata aureocaulis - zelený proužek

A už se to někdy povedlo, že někdo dlouho neúspěšně odkopával nestabilní mutaci a potom měl zničeho nic stabilní rostlinu?
Mě se to moc nezdá, to bych spíš věřil genetické modifikaci, jenže tou se u okrasného bambusu nikdo zabývat nebude, to by moc nevydělalo.
Osobně úplně nevím v čem je lepší tlustý zelený proužek oproti proužkům argusu když jsou stejně obě aureosulcaty, ale pamatuju se že když jsem byl malý a u nás zakopávali tlusté hliníkové kabely pouličního osvětlení, tak se mi taky víc líbily  odřezky žlutozelených nuláků než hnědé a černé kabely i když ve sběrně to bylo jedno. :-)

17

Re: Phyllostachys aureosulcata aureocaulis - zelený proužek

Martinfarmář napsal:

Zdravím, s pěstováním bambusů jsem začal letos na jaře. (příspěvek ze 12.7.2017)

Já si jen občas pročítám nejen toto fórum, několik let pozoruji a starám se o svých pár bambusů, ale nabýt tvé zkušenosti a poznatky z praxe i teorie za 5 měsíců, k tomu je jěště takto prezentovat? Klobouk dolů.

18

Re: Phyllostachys aureosulcata aureocaulis - zelený proužek

davor: To že bambusy pěstuji od jara neznamená, že jsem nikdy nic nepěstoval, jsem v zemědělství od mala. V jednu chvíli jsme s otcem dělali 200ha polí ve 2 lidech.
Je ale pravda, že mě mnohem víc zajímají zvířata (krávy a pastevečtí psy) než rostliny.
Bambusy mě začali zajímat v prosinci 2015 kdy jsem byl v Gruzii na Kavkaze kupovat u pravoslavných mnichů v klášteře Tabakini párek štěňat kavkazských pasteveckých psů abych dovezl do Čech původní krev aboriginálů.
Mniši tam měli na zahradě velké zelené bambusy Phyllostachys cca 6m vysoké se stébly 5-6cm průměr a to mě chytlo a řekl jsem si, že to zkusím v Čechách.
Jaro 2016 jsem nestihl, ještě neuzrál čas.
V zimě 2016 se věci daly do pohybu a na jaře 2017 jsme jeli se psy na výstavu na slovensko, tak jsem se stavil na Moravě pro prvních 7 rostlin velkých Phyllostachysů, aniž bych o nich cokoli věděl, jenom to, že jsou velké a jdou pěstovat v čechách.
Tam jsem hned u Rézla koupil knížku a hned jsem byl mnohem chytřejší.
Potom jsem začal shánět info na internetu a protože jsem panna nemusí mi nikdo říkat všechno po lopatě, spousta věcí mi do sebe zapadne sama.
Teď jsem 6ti bambusům na horším stanovišti vylepšil okolí 30ti tunama hnoje a do toho nasypal 3tuny písku. Ještě přisypu těsně k rostlinám úplně jinou zeminu z potoční náplavy a doufám, že se zakrnělé žluté parvifolie příští rok vzpamatujou.

19

Re: Phyllostachys aureosulcata aureocaulis - zelený proužek

Tak to beru, pár detailů a informací může změnit můj pohled na věc. Jak říkával ze srandy můj otec: V každém z nás dříme kus umělce...

20

Re: Phyllostachys aureosulcata aureocaulis - zelený proužek

Že si občas rád rýpnu, to si teda rýpnu. Viděli jste někdy fórum o pěstování čajovníku? Tam si vylévají srdíčka kluci z pražských paneláků kteří doma nad ústředním topením trápí sazeničky čajovníku, zalévájí je destilovanou vodou, hnojí vylouhovaným čajem a dumaj nad tím, proč to neroste.
Naproti tomu jiným borcům z Třeboně už dávno roste čajovník na zahradě a na žádném čajovnickém fóru nejsou.
Buďte opravdu rádi, že toto fórum nějakou úroveň má.
A samozřejmě si uvědomuji, že kdybych tolik vody a energie co věnuji bambusům věnoval nějakému ovocnému stromu, tak mám aspoň jablka.

21

Re: Phyllostachys aureosulcata aureocaulis - zelený proužek

Martinfarmář napsal:

A už se to někdy povedlo, že někdo dlouho neúspěšně odkopával nestabilní mutaci a potom měl zničeho nic stabilní rostlinu?
Mě se to moc nezdá, to bych spíš věřil genetické modifikaci, jenže tou se u okrasného bambusu nikdo zabývat nebude, to by moc nevydělalo.

Většina barevných kultivarů a variací vznikla právě takhle. Stabilita je vždy trochu limitovaná. Po 15 letech mi zmutovala  Phyllostachys aureosulcata spectabilis do Phyllostachys aureosulcata aureocaulis, takže mám teď vlastní Phyllostachys aureosulcata aureocaulis, který už druhým rokem je stabilní. Jistě se dá namítat, proč znovu separovat a udržovat kultivar, který už máme v oběhu, ale je to mutace z perfektní rostliny, která je odolná a krásně narůstá, takže pro mě osobně je to cenný materiál, který budu udržovat dál. Jiné, co jsem zkoušel, kromě Lama Tempel klonu mi tak dobré nepřijdou. I Phyllostachys aureosulcata spectabilis považuji za stabilní, když jí trvalo tak dlouho, než se přebarvila a mutace proběhla jen v části trsu. Zbytek si drží původní barevnou kombinaci.

Genetickou modifikaci si u bambusů nedokážu moc představit, když u nich cyklus kvetení trvá desítky let. To by byl úkol pro celé generace zahradníků, než by se k něčemu dostali.

Takže věřím, že i ten zelený proužek se jednou podchytit dá. Jde o to, mít štěstí. Na otázku, zda to má smysl, neodpovídám. Kdo má rád bambusy odpověď zná a zbytku to nemá smysl vysvětlovat.

Martinfarmář napsal:

Osobně úplně nevím v čem je lepší tlustý zelený proužek oproti proužkům argusu když jsou stejně obě aureosulcaty,  :-)

Martinfarmář napsal:

Že si občas rád rýpnu, to si teda rýpnu.

Nechápu, proč potřebuješ do ostatních rýpat, aby jsi se cítil spokojeně. Rostlinám, nejen bambusům se věnují převážně lidé, kteří v tom hledají pohodu, klid, odpočinek, zábavu. Tak většinou funguje i toto fórum, prosím proto tady o debatu na úrovni a k věci. Pokud potřebuješ do ostatních rýt, tak si na to vyhraď prosím jiná fóra, nebo si podiskutuj jinde třeba o politice, tam se určitě chytíš.

22

Re: Phyllostachys aureosulcata aureocaulis - zelený proužek

Nerýpu abych se cítil spokojeně tak jsem to vůbec nemyslel.
Jenom když se o něco zajímám, tak si o tom něco přečtu a tím nemyslím zrovna na prvním místě fórum na internetu.
A když už mám něco přečteného, tak odpadne 90% otázek do fóra na které se mi stejně nedostane jednoznačné odpovědi.
Fórum beru jako konverzační kanál určitým směrem zaměřené komunity kde nejde o život, takže vlastně o nic a tudíž není nutné brát to smrtelně vážně.
Pokud mi bude chcípat bambus, tak ho na 99% nikdo z fóra nezachrání.
A pokud někdo potřebuje v Čechách sbírat bambusy, tak ať si je sbírá a bojuje s větrnými mlýny. Kdybych svůj život viděl ve sbírání bambusů přestěhuji se o dost jižněji a půjde mi to mnohem líp.
Je to každého věc a nikomu to neberu, ale napsat na fóru o bambusech že mi to přijde nesmyslné
snad můžu ne? Je to můj subjektivní názor, ale je můj, lze ho brát samozřejmě jako rýpání, ale nevím jestli si někdo vážně myslí, že se u toho cítím spokojeně.
Když si představím kolik práce a tahání vody, hnoje atd. mi letos vzalo 15 sazenic, tak si nedovedu představit zalévat každý 3. den v létě 150 rostlin aby za něco stály. A pokud by 30 z nich bylo něco co pravděpodobně stejně nepřežije zimu, tak bych vůbec neplýtval silami ani časem.

23

Re: Phyllostachys aureosulcata aureocaulis - zelený proužek

Nevzdávám to. Ikdyž z minulých mutací nic nebylo a barevnost se vrátila do normálu, znovu jsem loni odkopl další zmutovaná stébla a doufám, že se konečně zadaří. smile Mutace je z porostu Phyllostachys aureosulcata aureocaulis Lama Tempel.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

24

Re: Phyllostachys aureosulcata aureocaulis - zelený proužek

wufeng napsal:

Nevzdávám to...

Snad se to jednou podaří!