25

Re: Jaro 2017 - nové výhonky

Letošní výhony už dosáhly konečné výšky. Shrnutí (rozměry v cm):

Bashania fargesii: max. výška 610, max. průměr něco přes 3
Ph. alpina: max. výška 660, průměr 3
Ph. atrovaginata: asi 550, průměr 3

Ostatní druhy zatím neměřím.

Zimu nepřežil pouze Indocalamus (asi latifolius), ostatní skvěle regenerovaly. Nejlépe B. fargesii a F. rufa, které nemají poškozené ani jediné stéblo, ani větvičku. Příjemně překvapil taky loni nově zasazený maličký Pleioblastus pygmaeus. Poměrně dobře si vede i Sasa kurilensis.

Počet výhonků byl letos opět enormní u Ph. alpina. Pokud bych chtěl nějaký bambus na produkci stvolů co do množství, tak tohle by asi byl favorit.

Hned za alpinou je Bashania. Ta také dělá nejhustší, neprůhlednou stěnu už od země. Kdyby manželka povolila nahradit habrový živý plot bambusem, nejspíš bych tam nasadil Bashanii. Krásně snáší řez, vydrží dost dlouho sucho, kupodivu jí ani nevadí vedro (na které reaguje alpina, atrovaginata i parvifolia stáčením listů a při extrému i zasycháním) a taky výtečně přežívá mrazy (sice listy někdy proschnou, ale ty na rostlině drží do doby, než narostou nové). Možná je to tím, že pochází z kontinentální Číny a je adaptovaná na vysokou amplitudu teplot, sušší vzduch a nepravidelné srážky. Koření hluboko, tak si vodu obstará i tam, kde Phyllostachys uschne.

Začínám teď pozorovat podobné vlastnosti i u Fargesia rufa. Pro mne další kandidát na stříhaný živý plot.

Oba příbuzné druhy Ph. atrovaginata a parvifolia letos přibrzdily - málo výhonků a malé (hlavně u parvifolie).

Ph. rubromarginata živoří. Vymrzl až k zemi, i když zase částečně obrůstá. Asi ho jednou vyhodím. Po několika letech pořád nemá snad ani metr.

26 Naposledy upravil: pavelmicek (24.08.2017 10:58:51)

Re: Jaro 2017 - nové výhonky

Jak moc je normální, že některé bambusy mi právě začly vypouštět druhou vlnu výhonků? Konkrétně Indocalamus latifolius Hopei (loni to udělal taky a tyto výhonky z druhé vlny dle očekávání nepřežily zimu) a Fargesia Rufa.
Letos mám poprvé v plánu aplikovat na podzim draslík.

27

Re: Jaro 2017 - nové výhonky

Normální to je. U Fargesia rufa mi mohokrát i ty druhé v pohodě přežily zimu, tak je nechávám.

28

Re: Jaro 2017 - nové výhonky

Hlavně to dělají mladší rostliny. Starší rostliny to dělají minimálně.
Já radši tyto nově rostoucí stébla vystřihávám pryč, aby se rostlina nevysilovala.
Jinak pokud bude teplý podzim, tak i tyto stébla vyzrají a pak záleží na tom, jaká bude zima.

29 Naposledy upravil: davor (01.09.2017 22:28:36)

Re: Jaro 2017 - nové výhonky

Fargesia murieliae vyhnala třetí výhonky. Loni zasazená, pravděpodobně meristém z Holandska. Loňské druhé přežily i tuto krutou zimu. Setkal se někdo i s třetí vlnou u Fargesií? (Já vím/tuším, meristém, uvidím až za pár let...)

30

Re: Jaro 2017 - nové výhonky

Rhizomy u Phyllostachysů se mi chovají podivně. Všechny vyskákaly na povrch a některé si to dokonce namířily nahoru jako stébla. Co s tím?
Doteď jsem měl bambusy zamulčované silnou vrstvou hoblin z listnáčů. Potom co jsem teď řešil kořenovou bariéru jsem část hlíny opatrně házel i na bambusy a jejich mulč. Po opětovném zasypání je můlč rozmělněn a prakticky pryč. Nicméně rhizomy jsem žádné neobnažil. Vše co vylezlo na povrch jsou nové přírustky. Obecně mám půdu jílovitou a těžkou. Hledají si rhizomy cestu nejmenšího odporu i za cenu že jsou mimo půdu? Asi bych je měl zasypat?

http://www.imagehosting.cz/thumbs/img2883.jpg

http://www.imagehosting.cz/thumbs/img2880.jpg

http://www.imagehosting.cz/thumbs/img2881.jpg

31

Re: Jaro 2017 - nové výhonky

pavelmicek: Myslím, že to nejsou oddenky, ale stébla.
Vylezla ven, ale buď měla málo tepla, nebo vody proto přestala růst a vzdálenost mezi kolénky zůstala krátká a už se nezvětší. Uvidíš že pustí větve a ne kořeny. Vzhledem k vysokému datu bych to ulámal.
Mě se to letos stalo u třech sazenic, ale vždy u každé jenom jeden výhon. První to udělal vivax koncem července kdy jsem marně čekal na výhonek o měsíc déle než u ostatních vivaxů až vylezl, ale stáčel se dolů tak jsem ho podepřel a vyrazil vzhůru a potom pustil větve a listy.
Teď v srpnu mi to udělali obě parvifolie které jsou na dobrém stanovišti. Jako své poslední letošní výhonky pustily cca 1cm silná stébla která se v 10cm zastavila a stagnovala. Jednomu už rostou větve, spodek má vzdálenost mezi kolénky 2-3cm slabší vršek se už začíná prodlužovat.

32 Naposledy upravil: pavelmicek (03.09.2017 12:33:07)

Re: Jaro 2017 - nové výhonky

Zajímavé, ten horizontální růst mě dost zmátl. Najednou jsem začal pochybovat jaký je vlastně morfologický rozdíl mezi rhizomem a stéblem. Mám závlahu a dávám si záležet abych ani přehnaně nezamokřil. Nadmořská výška 400m, normální letošní teploty Jižní Moravy.

33

Re: Jaro 2017 - nové výhonky

Je krátký den a chladná rána. Myslím, že už mu to k růstu stébel moc nestačí.

34

Re: Jaro 2017 - nové výhonky

davor napsal:

Fargesia murieliae vyhnala třetí výhonky. Loni zasazená, pravděpodobně meristém z Holandska. Loňské druhé přežily i tuto krutou zimu. Setkal se někdo i s třetí vlnou u Fargesií? (Já vím/tuším, meristém, uvidím až za pár let...)

Třetí vlnu jsem zatím nezaznamenal.

35

Re: Jaro 2017 - nové výhonky

pavelmicek napsal:

Rhizomy u Phyllostachysů se mi chovají podivně. Všechny vyskákaly na povrch a některé si to dokonce namířily nahoru jako stébla. Co s tím?
Doteď jsem měl bambusy zamulčované silnou vrstvou hoblin z listnáčů. Potom co jsem teď řešil kořenovou bariéru jsem část hlíny opatrně házel i na bambusy a jejich mulč. Po opětovném zasypání je můlč rozmělněn a prakticky pryč. Nicméně rhizomy jsem žádné neobnažil. Vše co vylezlo na povrch jsou nové přírustky. Obecně mám půdu jílovitou a těžkou. Hledají si rhizomy cestu nejmenšího odporu i za cenu že jsou mimo půdu? Asi bych je měl zasypat?

U větších rostlin to moc nepozoruji, u některých mladých se to stává. Je to, jako by si rostlina nemohla vybrat zda udělá rhizom či stéblo. Některé se rozvětví, některé se znovu zanoří pod zem a chovají se rhizomově. Asi bych to něčím přihodil a to co poroste nahoru ufiknul.

36

Re: Jaro 2017 - nové výhonky

Díky. Ano některé zalízají zase pod zem, některé ihned po 10cm některé později. Zaházím to.