25

Re: Hnojení

To Jarek: Kup si k tomu pivu prase a zalej ho s tím.
To Prema: Nejspíš to ani nebude tou Jíchou, ale klidně parvifolii při zalévání Jíchou vynech.
To Jirka: uleželý hnůj vypadá asi jako substrát do muškátů. Smrdí ti hlína? Jenomže ten substrát do muškátů není hnůj od býložravců s rostlinnými zbytky, ale kal z městské čističky odpadních vod ve kterém občas najdeš nedokonale rozloženého lidovce.

26

Re: Hnojení

Martinfarmář napsal:

To Jarek: Kup si k tomu pivu prase a zalej ho s tím.

Hm.. Já to myslel vážně. Pokud je to blbost, stačí říct, vtípky mi na dotaz neodpoví..
Btw, 3 tatry hnoje? To už máš asi slušný porost.. bylo by foto?

27

Re: Hnojení

Jarek: Záleží jak velké ty bambusy máš jestli jsou vzrostlé, tak to vydrží, ale živin jim tím moc nedáš, když to vyleješ do kanálu nebo dáš neoblíbenému sousedovi uděláš bambusům podobnou službu jako když to na ně naleješ.
Vzrostlý porost nemám, pouze jim připravuju půdu pro roky příští. Všechny bambusy mám letos na jaře sázené špejle 80cm. Z nichž nejvíc dal Shanghaj3 2m výhony 2cm stéblo a vivax 1,5m 1,5cm

28

Re: Hnojení

Jarek napsal:

Objevil jsem doma rok prošlé pivo v petkách, chuťově už nic moc, tak si říkám, že bych tím aspoň zalil bambusy.. Nějaká zkušenost? Naředit?

Já bych to tam nelil. Asi to neuškodí, ale nevidím v tom ani žádný užitek.

Příště to chce včas vypít a bambusy zalévat až tím co projde přes ledviny. smile

29

Re: Hnojení

Prema napsal:

Ja pridavam dusik v podobe koprivove jichy. Vsechny bambusy ok jen Parvifolia uz podruhe zezloutla. Mate nekdo podobne zkusenosti?

Mrkni do tématu vedle sem:

http://forum.bambusy.info/topic/835/zlo … h-rostlin/

Zrovna tam o tom byla řeč.

30

Re: Hnojení

wufeng napsal:

To by mě zajímalo, kde je ta hrana pro bambusy. Kolik dusíku na m2 je maximum. Při pokusu by se asi muselo zalévat čím dál větší koncentrací, než by začaly listy žloutnout. Možná ale je ta hrana tam, kde to ještě nežloutne, ale pletiva jsou řídká, nevyzrálá, to ale nevím, jak bych v domácích podmínkách zjišťoval. Trošku jsem s tím experimentoval, rozpustil naddimenzovanou dávku močoviny ve vodě a kus s tím zalil a zatím dobrý. Bambus roste vesele dál. Musel bych to na něj snad nasypat rovnou z pytle, abych ho odrovnal. smile

Hmm, přesný údaj jsem nikde nenašel. Ani já jsem ještě hnojením nezpůsobil žádnou újmu, myslím. Vím, jaké příznaky by měla rostlina vykazovat při přebytku dusíku, to jsem ale nikdy nepozoroval. I když nevylučuji, že letošní zimní škody na listech nemusely být jen vinou mrazů - možná jsem bambusy zčásti oslabil hnojením.

Zkušenost z dětství: když se nám nechtělo domů na záchod, čůrali jsme na dvoře na jedno místo. Po letech tam byl vypálený flek, ale v jeho okolí byla nejbujnější, nejzelenější tráva. Dařilo se jí tedy v místě, kde byl oproti širšímu okolí značný přebytek dusíku, ale ne takový, aby ji spálil.

Mimochodem, moč (i lidská) je teď docela hitem mezi organickými hnojivy. Obsahuje totiž kromě živin (hlavně dusíku) také auxiny, konkrétně kyselinu indolyl-3-octovou, která se chová podobně jako růstový hormon (v rostlinách, takže fytohormon). Tudíž netřeba za drahé peníze kupovat chemii s regulátory růstu, stačí se (když to nikdo nevidí) pod bambus vych... (Elegantní řešení je někde v ústraní do nádoby s vodou a ihned za čerstva zalít :-) Ovšem naředit nejmíň 1:8 - nebo i víc.

Mít velkou zahradu, udělám taky jednoduchý několikaletý experiment. Identické rostliny na stejném stanovišti: 1 kontrolní bez hnojení a pak několik, které bych hnojil postupně se zvětšujícími dávkami. Vést si přesnou dokumentaci o dávkách a stavu rostlin vč. fotek. Nemůžu, nemám kde. Nechce se toho někdo ujmout?

31

Re: Hnojení

Orangutan napsal:

Mimochodem, moč (i lidská) je teď docela hitem mezi organickými hnojivy. Obsahuje totiž kromě živin (hlavně dusíku) také auxiny, konkrétně kyselinu indolyl-3-octovou, která se chová podobně jako růstový hormon (v rostlinách, takže fytohormon). Tudíž netřeba za drahé peníze kupovat chemii s regulátory růstu, stačí se (když to nikdo nevidí) pod bambus vych... (Elegantní řešení je někde v ústraní do nádoby s vodou a ihned za čerstva zalít :-) Ovšem naředit nejmíň 1:8 - nebo i víc.

Mít velkou zahradu, udělám taky jednoduchý několikaletý experiment. Identické rostliny na stejném stanovišti: 1 kontrolní bez hnojení a pak několik, které bych hnojil postupně se zvětšujícími dávkami. Vést si přesnou dokumentaci o dávkách a stavu rostlin vč. fotek. Nemůžu, nemám kde. Nechce se toho někdo ujmout?

Není třeba ředit. Chodím na chatě do porostů už několik let a žádné škody. smile

Na takový experiment taky nemám místo. To už by bylo spíš pro nějakou instituci a grant.

32

Re: Hnojení

Orangutan napsal:

Mít velkou zahradu, udělám taky jednoduchý několikaletý experiment. Identické rostliny na stejném stanovišti: 1 kontrolní bez hnojení a pak několik, které bych hnojil postupně se zvětšujícími dávkami. Vést si přesnou dokumentaci o dávkách a stavu rostlin vč. fotek. Nemůžu, nemám kde. Nechce se toho někdo ujmout?

Mám identické rostliny na stejném místě, ale ten experiment nepůjde.
Příklad: 3x vivax 3m od sebe stejné zalévání, stejné hnojení. Prostřední krásně zelený výhon 150x 1,5cm s krásně vyvinutými listy. Ten vpravo uschlé špičky listů, stéblo stejné jako ten první, ale listy řídké zarulované a nechtějí se otevřít přitom se snažím zrovna tento zalít víc než ostatní právě proto jak vypadá. No a ten vlevo pustil výhon o měsíc déle než ty předešlé, místo krásného vzpřímeného stébla se stéblo plazilo nad zemí až se prohnulo dolů a vypadalo že poroste do austrálie kdybych ho nepodložil hroudou hnoje. články mezi kolénky má asi 3cm a je to takový Karpatec nevivinutý, dokonce ani barva výhonu mi nepřipomínala vivax ale spíše sp. kew tak jsem volal p. Rézlovi jestli nemohlo dojít k omylu a prý nemohlo.
Tak myslím že ve venkovních podmínkách je bezpředmětné testovat hnojení a přehnojení.

33

Re: Hnojení

Martinfarmář napsal:

Mám identické rostliny na stejném místě, ale ten experiment nepůjde.
Příklad: 3x vivax 3m od sebe stejné zalévání, stejné hnojení. Prostřední krásně zelený výhon 150x 1,5cm s krásně vyvinutými listy. Ten vpravo uschlé špičky listů, stéblo stejné jako ten první, ale listy řídké zarulované a nechtějí se otevřít přitom se snažím zrovna tento zalít víc než ostatní právě proto jak vypadá. No a ten vlevo pustil výhon o měsíc déle než ty předešlé, místo krásného vzpřímeného stébla se stéblo plazilo nad zemí až se prohnulo dolů a vypadalo že poroste do austrálie kdybych ho nepodložil hroudou hnoje. články mezi kolénky má asi 3cm a je to takový Karpatec nevivinutý, dokonce ani barva výhonu mi nepřipomínala vivax ale spíše sp. kew tak jsem volal p. Rézlovi jestli nemohlo dojít k omylu a prý nemohlo.
Tak myslím že ve venkovních podmínkách je bezpředmětné testovat hnojení a přehnojení.

Určitě by to šlo, ale začít by se muselo třeba s dvouletým či tříletým porostem. Nové sazenice se chovají různě a potřebují nějaký ten rok, než se rozjedou. Jsem zvědav, jak ti tam ti choulostivější pojedou. Letos mi v zimě Phyllostachys vivax šel skoro celý k zemi.

34

Re: Hnojení

Jo to já jsem taky moc zvědavej. Minulou zimu tu bylo měsíc -20 a předminulou jeden den -16.
Zamulčuju tak, že mi zem nepromrzne a s vrškem mi pomáhej pánbůh. Vivax má nejchráněnější místo jaké je na mém 4ha pozemku k dispozici, ale shanghai3 je na vršku kopce vystaven všemu takže jestli zmrzne přesadím ho na jaře vedle vivaxu a místo něj přikoupím nějakou Atrovaginatu. Zbytek si myslím, že to dá.

35

Re: Hnojení

wufeng napsal:

Určitě by to šlo, ale začít by se muselo třeba s dvouletým či tříletým porostem. Nové sazenice se chovají různě a potřebují nějaký ten rok, než se rozjedou. Jsem zvědav, jak ti tam ti choulostivější pojedou. Letos mi v zimě Phyllostachys vivax šel skoro celý k zemi.

Presne tak, u tech mladych sazenic bych nedelal zavery, jeste se nestacily poradne uchytit. Pokud mas u jednoho stocene listy a nechteji se otevrit, klidne tu rostlinu trochu zredukuj, nejspise mas velkou plochu listu v pomeru ke korenum a ty nestaci rostlinu zasobovat vodou.. to pak muzes zalivat jak chces.. Kdyz to trosku prostrihas, melo by se to zlepsit. Jako alternativa muze byt zastineni at neni na primem slunci, nebo at je v zavetri, ale ten prostrih je asi nejjednodussi..
Sam bych experiment klidne zkusil, ale nemam vice stejnych rostlin a na odkopky jsou moje soucasne jeste male..

36

Re: Hnojení

Prostřih na něčem co nemá skoro žádné listy asi nebude to pravé ořechové, spíš předpokládám že bude mít u kořenů hnízdo nějakej hraboš.
Předpokládám že kořenů musel být plný 5L kontejner stejně jako u ostatních sazenic a stéblo je stejně velké jako u té ideální rostliny.