1 Naposledy upravil: martin.pa (18.04.2017 19:59:32)

Téma: Jaro 2017 - nové výhonky

Prvy sa u mna prihlasil Ph. spectabilis, zatial najskorsi termin od kedy ho pestujem. Doteraz to bolo vzdy prvy majovy tyzden. Teraz to je o 2-3 tyzdne skor ako bezne.

bambus

2

Re: Jaro 2017 - nové výhonky

Moje Fargesia Rufa od p. Rézla zahajuje svou třetí sezónu. Zimu v okolí Brna zvládla na jedničku.
Vypadá, že už letos mi začne dělat velkou radost. Těším se na výšku.
PunBB bbcode test

3

Re: Jaro 2017 - nové výhonky

Lezou vám u phyllostachysu dříve nové výhonky, nebo nové listí?

4

Re: Jaro 2017 - nové výhonky

Záleží na druhu bambusu. Někdy jsou to listy, někdy je to zároveň listy + výhonky - např. Phyll. aure. spetabilis.

5

Re: Jaro 2017 - nové výhonky

Zatím mi žádné výhonky nelezou, ale u země jsem objevil pár nových lístečků (všechny loňské listy uschly v těch mrazech).. Tak jsem zvědavý, jestli staré výhonky listy obnoví, zatím pouze u p. Concava vidím probouzející se lístky, u ostatních pupeny nejeví známky života. No jsem napnutý jak malý gatě, každý den tam sonduju jestli něco neleze..

6

Re: Jaro 2017 - nové výhonky

Po tuhé Zimě se jako první začaly probírat Fargesie. V polovině Dubna rostly listy, ke konci měsíce pustila rufa výhonky, teď už začíná růst i murieliae.
Začátkem Května se budí listové pupeny u Phy.atrovaginata, listy pustila i Sasa palmata.
Pleioblastus pygmaeus, Phy.au.aureocaulis + spectabilis i Phy.nigra zatím stagnují a nejeví známky života.
Tak jsem taky zvědavý, jestli ty několikaměsíční mrazy rozchodí...

7

Re: Jaro 2017 - nové výhonky

Já jsem právě našel pár lístků u země, ale staré výhony nic, tak si myslím že ty už to mají za sebou..

8

Re: Jaro 2017 - nové výhonky

Mám jeden loni sázený Ph. nigra a jeden starší Ph. harbin inversa - oba přišly během zimy o všechny listy, nigra vyhodila pár slabých stébel už asi před měsícem (vypadá, že jim občasné ranní mrazíky neublížily, jenom zastavily růst), inversa vyrašila teprve tenhle týden (loni to bylo snad ještě o měsíc později), každopádně listy na starých výhonech se zatím netlačí ani jedné sad stébla nezhnědla, tak taky ještě doufám...zato Sasa si roste, jako by žádná zima nebyla smile

9

Re: Jaro 2017 - nové výhonky

U mně u většiny Fargesií už nové listy rostou, je to už dobře viditelné. Výhonky mohutně razí u trsů Fargesia rufa. 20-30 centimetrové výhony také mají Sasa oshidensis, Sasa kurilensis, Bashanie. U Phyllostachysů už u většiny lístky raší, někdy jsou opravdu mrňavé, ale je na nich patrné, že se pupeny probudily. Výhonky občas nějaký druh má, ale je to vždy jen jeden či dva. Vylezly ze země, ale jsou zatím malé a stagnují.

10 Naposledy upravil: Jarek (12.05.2017 20:35:49)

Re: Jaro 2017 - nové výhonky

rain88 napsal:

stébla nezhnědla, tak taky ještě doufám...

U p. Nigra mi starší černá stébla jakoby na povrchu zbělala, no jsem zvědavý co z toho bude..

11

Re: Jaro 2017 - nové výhonky

Fargesia rufa: asi 35 výhonků dlouhých 10 až 30 cm (je to jedna rostlinka zasazená loni koncem léta); po zimě prakticky bez poškození - milé překvapení.

Bashania fargesii: neuvěřitelných 120 až 150 výhonků na ploše zhruba 3 m2 (8 let stará), nechal jsem jich jen asi 30, ostatní jsem odstranil. Jsou silnější než kdy předtím, nejtlustší z nich mají kolem 3 cm (bez pochvy). Některé jsou už přes metr vysoké. Začínají regenerovat listy a vyrážet nové větve na starých stéblech. Zdá se, že mrazy v lednu ani pozdní mrazíky na jaře (naposledy předevčírem) se nijak nepodepsaly. Vypadá to dost slibně.

Ostatní druhy zatím bez výhonků. Nalévají se pupeny na větvičkách.

12

Re: Jaro 2017 - nové výhonky

Ahoj bando,
tak u mě tuto krutou zimu prežilo bez úhony jen pět nizkych druhu.ostatnich 37 pomrzlo a je zatim bez listí,stebla mají svou prirozenou barvu jen asi 30cm co bylo pod snehem.Novy vyhony rasí takřka u všech ,tak uvidíme co z toho nakonec bude.Překvapil zatim vivax pruměr vyhonu 3cm.