Re: Mexiko
zaslal karlos.mexican:
7. část: pár kilometrů od pyramidy v palenque byl u cesty bilboard na muzeum bambusů. okamžitě jsem zastavil a šel si domluvit prohlídku. šéfíka tam dělal velmi příjemnej indián jménem esau, kterej se jako většina nenechal vyfotit. ukazoval co všechno z bambusů vyrábí od přístěn k venkovním sprchám, židlí, lavic, postelí,pergol, altánů, domů, průmyslových hal a od těch drobných - kartáčky na zuby, ponožky z bambusových vláken, piva, čaje, klobouků, kol a jistě ještě další spousty věcí. prostě bambus se dá využít stokrát jinak.
bambusové tyče sklízí 5-7 rokem a první proces je vyražení přepážek na což používají armovací drát (roxor) na jehož konci je krátký úchyt na ruce.
potom je očistí vapkou od plísní, o které v pralese není nouze a následně máčí v roztoku vody a boraxu - opět odplísnění. po této úpravě prý bambus vydrží i 60 let, samozřejmě jako konstrukce pod střechou. na dešti a slunci je to méně. chlapíci tam v tom roztoku chodili a já si říkal, že jestli bambus vydrží 60 let, tak ti makáči se toho nedožijou, asi to nebude zrovna chemka v kterej se můžeš denně máčet.
potom se pod velkým tlakem bambus profoukne a tím se odstraní všechny zbytky přepážek, následně se suší a poté leští.
takto upravené tyče se mohou použít na výrobky a stavby.
druhy bambusů jsou popsány dost podezřele a nebo se v podmínkách deštného pralesa chovaj jinak.
prvním podezřelým byla ph. aurea, která dělá nahloučená kolénka na bázi stébel a to by mělo být typickým znakem.
esau mě řekl, že tam maj dva druhy ph. aurea a ta druhá to prý dělá.
ukazoval mě tam i ph. nigru a tyče měly tak 5cm v průměru ne uplně černý. hodně se držely v trsu, aniž by vybíhaly do stran.
snad nejsilnější bambus, který tam měli, byl dovezenej z guatemaly. byl to teprve malej semenáček, ale má mít stébla až 30cm v průměru a říkají mu bamboo rex. jeho listy jsou 30 cm dlouhé a 5cm široké.
byla to bezva návštěva a po předání kontaktů jsem se s příjemným průvodcem rozloučil a slíbil, že se ještě někdy přijedu podívat.