61

Re: zima 2016-17

Tak zima je pryč a začíná nám bambusová sezóna. U mě u vyrašila Bashanie fargesie a má již 10 cm výhonky.

62

Re: zima 2016-17

Ahojte. Tento rok mi zamrzli takmer všetky listy a aj zopár stebiel ale už ženu nove vyhony. Chcem sa spýtať či ešte môžem vystrihat aj živé tenké steblá na ktorých sa už tvoria mladé listy.

63

Re: zima 2016-17

jak poznám, že stéblo zmrzlo?

64

Re: zima 2016-17

trew napsal:

Ahojte. Tento rok mi zamrzli takmer všetky listy a aj zopár stebiel ale už ženu nove vyhony. Chcem sa spýtať či ešte môžem vystrihat aj živé tenké steblá na ktorých sa už tvoria mladé listy.

Pokud má dost jiných stébel, klidně se ty  tenká vystříhat dají.

65

Re: zima 2016-17

Jarek napsal:

jak poznám, že stéblo zmrzlo?


Pokud je celé stéblo zmrzlé, tak v téhle době už u něj dochází k hnědnutí. Některá měknou, případně jinak mění barvu. Pokud u některých došlo jen k pomrznutí celých větví, stébla mohou vydržet déle a zhnědnou až v průběhu léta. Pro rostlinu je lepší zmrzlá stébla nechat, dokud si z nich nevytáhne mízu do kořenů. Pokud je zmrzlých málo a vadí dekoračně, dají se vystříhat.

66

Re: zima 2016-17

Letošní zima je (ne že byla, ještě je) katastrofa. Dva měsíce v jednom kuse mrzlo, občas k -20, to co nebylo pod sněhem nebo uvnitř hustého trsu je žluté jak sláma, na jaře začíná opadávat listí jak ze stromů na podzim...
Před týdnem začaly Fargesie pouštět nové listy i větve. U Phyllostachysů se zdá, že listové pupeny to snad přežily, ještě se ale neprobouzí. Značné poškození mrazem mám u loňských stébel P.A.Aureocaulis.
   Po pár teplejších dnech i nocích se vracejí mrazy. Aktuálně mám na zahradě bílý poprašek a výhledově má další týden v noci být pod nulou.
   Snad se s tím bambusy poperou, zmátoří se a překvapí růstem nebo alespoň regenerací.

67

Re: zima 2016-17

Na své zahradě jsem zjistil, že pro "zimovzdornost" v našich podmínkách bude zásadní, jestli pěstujeme na svahu, nebo v dolíku. V mrazových kotlech budou někdy odcházet listy i "držákům", jako je fargesia nitida. Mě na dně údolí odešly listy a možná kusy stébel u phyllostachys atrovaginata. Až zjistím rozsah a a až se trochu olistí, přesadím ji o kus výš do kopce, i za cenu menší vlhkosti na kořenech. Velké rozdíly v kondici mám u mých f. nitida. Semenáče z posledního kvetení mám na dvou (třech) místech. (krom zahrady ještě u domu, kde je úplně chráněn a je tu vždy asi o 2°C vyšší teplota) Na dně údolí, skryté mezy stromy, jsou bez listí. Zato na svahu, asi 15 - 20m horizontálně výš, jsou v pohodě. Byl by i phyllostachys bisettii, nebýt toho, že se k němu dírou v oplocení dostal zajíc. Zelené uprostřed zimy velice uvítal :-( Zkrátil ho až 20cm nad sníh, což znamená, že je teď asi 60cm vysoký. Listy jen do cca 30cm. Zato mě překvapil sílou nových výhonků, které mě na 100% přerostou. Díky terénním úpravám dostal loni injekci živin, zkypření půdy a zrušil jsem maliny, na JZ od bambusu. Po třech letech růstu/nerůstu asi letos "exploduje".

68

Re: zima 2016-17

I přes nepřízeň počasí F.rufa pustila výhonky, tak snad během pár měsíců zakryjí namrzlý trs.

to Martin Gross: Opravdu je nutné reagovat i na 10 let staré příspěvky a v takovém množství?

69

Re: zima 2016-17

u mě fargesie dopadly výborně. bez poškození trsů a ani listů. všechny phyllostachysy  maj poškozené listy a to i otužilci z loňských zim - parvifolia 60% a atrovaginata 40%. velkou část mrazivých dní foukal silný vítr a bylo jasno.

70

Re: zima 2016-17

Včera jsem v Praze otrhával listí (sousedům se nelíbilo, že jim to furt padá k nim). Neotrhal jsem všechno, ale aspoň to nejhorší. (Je to tedy vopruz práce.)  Fargesie už mají krásné, nové listí, žádné poškození.  Ph. aureosulcaty hodně listí pryč, většina stébel OK. Phyllostachys nigra listí pryč a zhruba třetina stébel zmrzla. Ta samá Phyllostachys nigra na zahradě za Prahou úplně v pohodě. Lokalita dělá strašně moc. Phyllostachys vivax Shanghai dopadl nejhůř. Asi polovina stébel pryč, listí pryč, některá stébla přežila jen s omezeným počtem větví. Nejlépe zimovala starší stébla. Zřejmě časem i pupeny více vyzrají a také listí na nich bylo hustší, neb jsem větve zakracoval, takže je možné, že hustší porost lépe chránil před mrazy. Ale zbytek už obráží, nové lístky už rostou, takže to není tak zlé, jak jsem se bál. Nešel až k zemi, takže snad nebude tak vysílený a vystrčí slušné klacky.