1

Téma: Kvetení Phyllostachysů

Je zřejmé, že v posledních letech kvetou Phyllostachys aureosulcata spectabilis i Nigra, u nás dosti rozšířené.
Zajímaly by mě zkušenosti tuzemských pěstitelů:

Jak stará rostlina začala kvést?
Projevilo se částečné vykvetení nějak výrazně na dalším růstu, třeba i v dalších letech?
Podařilo se někomu sklidit zralá semena?

2

Re: Kvetení Phyllostachysů

Pěstuji oba druhy a zatím nic. Phyllostachys aureosulcata spectabilis pěstuji na celkem velké ploše a dost by mě mrzelo, kdyby odešla. A to nechci ani pomyslet, že jsem k ní na podzim zakopal fólii o délce cca 20m.

3

Re: Kvetení Phyllostachysů

Jirka napsal:

Pěstuji oba druhy a zatím nic. Phyllostachys aureosulcata spectabilis pěstuji na celkem velké ploše a dost by mě mrzelo, kdyby odešla. A to nechci ani pomyslet, že jsem k ní na podzim zakopal fólii o délce cca 20m.

   Tvoje rostliny jsou nádherné, každou zimu koukám na fotky zde na fóru, jak za ty roky povyrostly...
Máš to štěstí, že se z nich můžeš těšit v o hodně příznivější lokalitě, než jsou hory. Máte tam tepleji i vhodnější půdu.

Ale zpět k otázkám:
   Jestli se moc nepletu, jejich stáří je cca 12let?
Co jsem se dočetl, odejít by ti asi neměla, pokud by se rozhodla kvést. Phyllostachysy snad vykvetou třeba jen částečně a bez větších následků, popř.dobře regenerují. Na rozdíl třeba od Fargesií.
   Takže prozatím jsi zřejmě domácí květenství neviděl. Já o to taky moc nestojím.

Má tedy někdo vlastní zkušenost s kvetením těchto dvou druhů u nás/v Evropě?

4

Re: Kvetení Phyllostachysů

Betyar: Jak to probíhalo/dopadlo?

http://forum.bambusy.info/topic/60/phyl … ilis-kvet/

5

Re: Kvetení Phyllostachysů

Davor - díky

6

Re: Kvetení Phyllostachysů

davor napsal:

Je zřejmé, že v posledních letech kvetou Phyllostachys aureosulcata spectabilis i Nigra, u nás dosti rozšířené.
Zajímaly by mě zkušenosti tuzemských pěstitelů:

Jak stará rostlina začala kvést?
Projevilo se částečné vykvetení nějak výrazně na dalším růstu, třeba i v dalších letech?
Podařilo se někomu sklidit zralá semena?

Co jsem zachytil v poslední době, tak vykvetla Phyllostachys nigra ve Veké Británii a v Číně. Z obou jsou klíčivá semena, jak dopadly rostliny zatím není jisté. Vždy trvá několik let, než kvetení skončí. Je však v oběhu mnoho různých, ze semen vyrostlých klonů, takže rostlin Phyllostachys nigra pěstovaných u nás se to nemusí vůbec týkat.

To že Phyllostachys aureosulcata spectabilis vykvétá částečně v Evropě, je známo po desetiletí. Většínou jde jen o část stébla, max stéblo celé. Mnohdy ani nedojde k vývoji semen. Jak vykvétá v Číně se mi nepodařilo zjistit. Jestli také kvete část rostlin, či kvetou celé netuším.

Jsem však u Phyllostachysů čím dál tím víc optimističtější. V posledních letech vykvetlé Phyllostachys rubicunda a Phyllostachys kwangsiensis kvetení přežily. Dříve třeba Phyllostachys elegans či Phyllostachys flexuosa také kvetení přežily. Takže jsem dost optimista a věřím, že zejména okruh kolem Phyllostachys aureosulcata případné kvetení přežije.

7

Re: Kvetení Phyllostachysů

Teď jsem koupil phyllostachys nigra semena tady:
http://www.banggood.com/100pcs-Garden-B … mds=search