1

Téma: Zima 2015-2016

Tato zima je divná. Únor a venku + 11stupňu a svítí jasné sluníčko, takže na slunku ještě víc.
Tuto zimu mi nezmrzla ani na podzim vyrašená stébla (a to je většinou vystříhávám)
Poškození absolutně žádné. Tak snad nedojde žádná arktická zima.

Jinak příznivá zima mi umožňuje pokračovat v přeorganizování sazenic. Většinu jsem nucen omezit a pomalu zakopávám další kořenové zábrany. Rozrůstání bambusu je úžasné, ale když se některý Phyllostachys rozhodne vyhnat stébla až o 5m dále, už to začíná vadit. Momentálně mám na hromadě cca 2-3 plné vozíky vykopaných kořenů a k tomu spoustu tyčoviny, bez krumpáče by to nešlo. Takže jsem se rozhodl zakoupit dalších 50m zábrany a to jsem minulý rok 50m již zakopal. Z tyčoviny jsem se rozhodl udělat částečnou stěnu ze strany od sousedů. Takže o zábavu na tento rok mám postarané.

Tak teď se těším na jaro a všem bambusářům zdar.

2

Re: Zima 2015-2016

Dnes mě teplo taky vyhnalo ven. Už plánuji, co kde přesadím, co pořídím atd. Už mám trochu deficit. Dlouho jsem se už nehrabal v hlíně. smile

Zima u mě úplně bez následků není. Je zajímavé, že v Liberci, kde mráz byl až -17°C je všechno naprosto ok, absolutně bez poškození. V Praze, kde jsem měl jen -12°C mám spálené listy u nových loňských stébel u několika druhů. Listy na starších stéblech jsou většinou v pořádku. Přijde mi, že tady v Praze jsou rychlejší výkyvy, které bambusům moc nevyhovují. V Liberci jsou teploty obecně nižší a bambusy jsou v zimě utlumenější. V Praze bývá dost teplo. Bambusy nezimují a pak rychle klesne teplota hluboko pod nulu. Hůř s tím zápasí, než když jsou v zimě teploty nižší. Možná taky hraje roli vlhkost vzduchu. V Praze mám sušší klima a občas tu i dost fouká, takže se to na listech projevuje.

Držím palce s kopáním. Dalších 50 metrů je fakt dost.

3

Re: Zima 2015-2016

zaslal Jirka:

Hromada vyřezaných stébel

PunBB bbcode test


Phyllostachys aureosulcata spectabilis - kopání

PunBB bbcode test

Phyllostachys aureosulcata spectabilis - zábrana na místě

PunBB bbcode test


Phyllostachys aureosulcata spectabilis - hotovo

PunBB bbcode test

4

Re: Zima 2015-2016

U nás bylo zatím jen -14°C, takže nezvykle teplá zima. Vláhy je taky dost z odtávajícího sněhu. Snad nepřijde na jaře nějaká pohroma, tady občas přimrzne i v Květnu.
Na přelomu roku jsem se dočkal prvních výhonků u sazenice Pleioblastus pygmaeus minimus, zimované v garáži.

Ple_pyg_min_2016_01.jpg

5

Re: Zima 2015-2016

Dá se očekávat, že letos vyrazí nové výhonky dříve, pokud nepůjde teplota znovu k nule?

6

Re: Zima 2015-2016

Je to možné, bývá to + - 20 dní. Lepší je to, když jsou výhonky později, protože nové výhonky jsou háklivé na mráz. Např. Bashanie fargesie mi někdy vyžene nové stébla koncem března a pak mi je umí spálit ranní mráz.

7

Re: Zima 2015-2016

Na to jsem zrovna myslel, kdy odstranit mulč, kterým mám zakrytou zem kolem bambusů. Používám listí, což je vynikající, ale špatně se pod ně dostává voda. Mrazíky můžou být klidně i v půlce května, ale to už raší výhonky a dávno předtím je třeba pořádně zalít. Příště asi pod listí už na podzim natahám hadice.

8

Re: Zima 2015-2016

Ahoj kluci,tak u mě bylo cca -25stupnu, sice jen tri dny,ale vetsina ze triceti druhu ma spaleny listy.Větsina jen vrsky.Dulcis to asi nerozdejcha ten je komplet.Okolo sazenic mam tak 15cm vrstvu stepky a smrkovy větve tak snad aspon koreny to prezily.Docela se divim,ze Phyll.Nigra je bez ujmy a to je nejchoulostivějsi.No uvidime zjara co vyrazi .

9 Naposledy upravil: Orangutan (11.02.2016 14:44:02)

Re: Zima 2015-2016

U nás v Sušici, 500 m n. m., byly jen asi 4 dny, kdy byla minimální teplota pod -17 (možná kolem -19). Žádná Antarktida, ale do toho přes den slunce.
Zatím to odhadem vypadá na takovéto škody:
Bashania fargesii: 60% listí uschlo. Nejexponovanější, úplně nekryté stanoviště.
Phyl. atrovaginata: 50 % listí. Má nejkrytější stanoviště - u ZSZ strany domu.
Phyl. alpina: 40 % listí. Ze všech tří druhů poškozena nejméně. Krytá jen do 2m výšky.
Jak dopadly stonky, uvidíme v dubnu/květnu.

Na jiném místě v nadmořské výšce 700 m mám Phyl. parvifolii a Ph. rubromarginatu.
Rubromarginata na pohled kaput.
Parvifolia v pohodě, zmrzlo asi 15 až 20 % listů.
Obě kytky jsou kryté před sluncem. Mrazy tady byly o pár stupňů mírnější než dole v údolí.

Za 10 let, od r. 2005 včetně, co bambusy pěstuju, jednoznačně NEJHORŠÍ zima. Přitom mrzlo jenom tejden.

10

Re: Zima 2015-2016

Orangutan napsal:

Za 10 let, od r. 2005 včetně, co bambusy pěstuju, jednoznačně NEJHORŠÍ zima. Přitom mrzlo jenom tejden.

Pokud to odnesly jen listy, tak to snad nebude tak strašné. Uvidíme, ale když mrzlo tak krátce, je velká šance, že listové pupeny budou v pořádku.

11

Re: Zima 2015-2016

Tak si ještě zima u mě vybrala svou daň. Zlomilo se mi pod tíhou sněhu pár stébel Phyllostachys vivax Shanghai. sad