1

Téma: Určení známých druhů

Zdravím všechny a prosím o názor zkušenější bambusáře.
Jedná se o letošní odkopky se 3-4 loňskými stébly.

Dle mého, soudě podle zeleného žlábku a zakřivení spodní části stébla, Phyll.aureosulcata spectabilis.
Na některých listech nepravidelně tenký bílý proužek. Mateční rostlina snad od p.Rézla z roku 2006.
urceni-druhu-davor-2015-01.jpg

Loňská stébla téměř úplně černá, tedy Phyll.nigra, netuším ale který klon.
urceni-druhu-davor-2015-02.jpg

Poslení má žlutá stébla i žlábek, 2 větve z každého kolénka, listy zelené, bez proužků(panašování?).
Údajně se jedná o Phyll.aureo.aureocaulis.
urceni-druhu-davor-2015-03.jpg

Rostliny jsou mladé, já začátečník, foto taky vše nepoví, tak co Vy na to?

2

Re: Určení známých druhů

1  fotka - vypadá na Phyll. aureosulcata spectabilis
2. fotka - pokud jsou staré stébla černá, tak určitě Phyll.nigra
3. fotka - typuji na Phyll.aureosulcata aureocaulis - připadá mi na fotce ta žlutá spíš světlejší - spetabilis má stéblá žluté, ale tmavší.

Podle mě jsi to sám určil správně.

Jinak mám všechny druhy taky od p. Rézla

3

Re: Určení známých druhů

Jirka napsal:

1  fotka - vypadá na Phyll. aureosulcata spectabilis
2. fotka - pokud jsou staré stébla černá, tak určitě Phyll.nigra
3. fotka - typuji na Phyll.aureosulcata aureocaulis - připadá mi na fotce ta žlutá spíš světlejší - spetabilis má stéblá žluté, ale tmavší.

Podle mě jsi to sám určil správně.

Jinak mám všechny druhy taky od p. Rézla

Děkuji za zhodnocení, zvláště u aureocaulis jsem se nedopátral nějakých výraznějších poznávacích znaků.
Kdybych se náhodou v budoucnu vyskytoval blízko Břeclavi, rád bych získal odkopek Atrovaginaty, kvůli srovnání s tou mojí,
zřejmě meristémem...

4 Naposledy upravil: Jirka (21.06.2015 20:13:45)

Re: Určení známých druhů

To nebude problém.

5

Re: Určení známých druhů

Je tento bílý prášek pod kolénkem výlučným znakem Phyll.Atrovaginata, tudíž i jedním ze znaků, jak určit tento druh?

Phyllostachys-atrovaginata-urceni-druhu-davor-2015-01.jpg

6

Re: Určení známých druhů

U mě teda nejvíc takhle špiní Phyll. parvifolie. Jinak by to chtělo celkovou fotku, podle této si vůbec netroufnu typovat o jaký druh se jedná.

7 Naposledy upravil: davor (23.06.2015 19:10:39)

Re: Určení známých druhů

Jirka napsal:

U mě teda nejvíc takhle špiní Phyll. parvifolie. Jinak by to chtělo celkovou fotku, podle této si vůbec netroufnu typovat o jaký druh se jedná.

Listoklasec (Phyll.) je to určitě. Podle vzhledu, tvaru a doby rašení výhonků i ta Atrovaginata. Jen mi nevoní, po tření stébel. Šlo mi o to, ověřit si, zda to bílé poprášení vytváří výlučně jen Atrovaginata. Jestli to vypadá podobně, jako u tvé parvifolie, tak se toto objevuje u více druhů?