1

Téma: Phyl. atrovaginata - lámání stébel - poraďte, prosím

Ahoj. Mám problém. Každoročně se mi během růstu zlomí asi 20 % nových stébel. A to včetně těch nejsilnějších. Dokonce spíše právě ta silnější jsou na to náchylnější. Jakmile se rozjedou a dosáhnou zhruba 2/3 očekávané výšky, výhonky se asi ve třetině od země zlomí. Buď úplně, že se už nenarovnají, nebo částečně, takže se ještě opět ohnou nahoru a rostou dál (jako genikulace, ale ve výšce 1,5 až 2 metry).

Mám tři druhy, kromě atrovaginaty i Phyl. alpinu a Bashanii fargesii. Pouze u alpiny lze u slabších stébel někdy pozorovat typickou genikulaci (u země). Tlustších prutů se to netýká. Bashania vůbec nezná, co to je zlomený stvol, je jako z ocele. Takhle zlobí jenom atrovaginata. Podmínky, co se větru týče, mají tak stejné.

Připadá mi, že proti zbývajícím dvěma druhům má atrovaginata poněkud křehké výhonky a že neudrží samy svou hmotnost. Zvláště když se při větru do nich opřou již stará vzrostlá stébla. Přitom letos v době vývinu stébel zatím skoro nefoukalo.

Je možné, že bambusu něco chybí? Nebo přebývá? Nějaký minerál?

Zalévám, snažím se o dostatečnou zálivku. Přelity nejsou, voda vsakuje. Hnojím, ale půda je chudá, tak si nemyslím, že by měly moc dusíku.

Neví někdo, co s tím? Nemáte podobnou zkušenost?

Díky

2

Re: Phyl. atrovaginata - lámání stébel - poraďte, prosím

Tohle se mi stavalo kdyz jsem napr. u aureosucaty spectabilis kdyz vyrazilo spousta vyhonku a ja jsem ty slabsi nevylamal - cast z nich ve vysce cca 1m uvadla a zlomila se, soudim ze to rostlina prehnala a uz je nedokazala uzivit. Takto lestos mi uplne lehly 2 vyhonky z asi 5 u P. Propinqua, uplne naplocho, i kdyz jsem je narovnal, ve 2 metrech uvadly, ale ty zbyle nejsilnejsi vydrzely.

3

Re: Phyl. atrovaginata - lámání stébel - poraďte, prosím

Ahoj,
mám stejný problém u zhruba 4-leté rostliny Phy.Atrovaginata. Zrovna dnes se mi na 2x ohnul nejvyšší výhonek (1.4m).
Stejně jako loni, jsem ohnuté výhonky přivázal k tyčce nebo ke starším stéblům. Po vyzrání těchto "zlomených-resp.ohnutých" stébel je koncem léta uvolním od podpory a bez problému rostou dále.
Někde tady Wufeng psal, že je to normální, rostlina se zbavuje stébel, které neuživí. To ale zřejmě nebude tento případ, protože u mě se vždy ohýbají (nejsou naštěstí zlomená), vždy nejvyšší a nejrychleji rostoucí stébla, ještě bez větví, s pochvami kolem internodií.

Proč tedy výhonky neudrží svou váhu, třeba i zkoušenou větrem?

Podotýkám, že rostlina je mladá,ale již dobře zakořeněná. Ze 2 rhizomů už loni na podzim začala tvořit nová stébla asi 3/4m od původního trsu, letošní výhonky jsou i půl metru daleko.

4

Re: Phyl. atrovaginata - lámání stébel - poraďte, prosím

Ahoj. U mě se stébla teprv začínají vyvíjet, zatím vylézají ze země. (500 m nad mořem) Ale úplně stejné problémy: ohnou (nebo i úplně zlomí) se většinou ty nejnadějnější klacky. Proč ne ty tenké, kurňa? Nevím, jestli hnojím/zalévám moc, nebo naopak málo... Ostatní bambusy jsou bez problémů. A tak to zatím řeším jako ty - když to ještě jde, narovnám je, dám dlahu a přivážu. Ale to přece není řešení do budoucna. Buď se atrovaginata přestane lámat, nebo ji asi postupně nahradím jiným druhem. Nerad bych. Mám k ní citový vztah :-)
Ozvu se, až stvoly povyrostou.

5 Naposledy upravil: Josef Knap (09.06.2015 18:27:25)

Re: Phyl. atrovaginata - lámání stébel - poraďte, prosím

Mám na to svůj laický názor: Méně hnojit dusíkem a spíše přidat draslík a vůbec - existují nějaká hnojiva z kterých by bambus mohl přijímat KŘEMÍK? Možná Fred Vaupel by uměl poradit, když má své bambusy ve větrném severním Německu ...


Orangutan napsal:

Ahoj. U mě se stébla teprv začínají vyvíjet, zatím vylézají ze země. (500 m nad mořem) Ale úplně stejné problémy: ohnou (nebo i úplně zlomí) se většinou ty nejnadějnější klacky. Proč ne ty tenké, kurňa? Nevím, jestli hnojím/zalévám moc, nebo naopak málo... Ostatní bambusy jsou bez problémů. A tak to zatím řeším jako ty - když to ještě jde, narovnám je, dám dlahu a přivážu. Ale to přece není řešení do budoucna. Buď se atrovaginata přestane lámat, nebo ji asi postupně nahradím jiným druhem. Nerad bych. Mám k ní citový vztah :-)
Ozvu se, až stvoly povyrostou.

6

Re: Phyl. atrovaginata - lámání stébel - poraďte, prosím

Josef Knap napsal

Mám na to svůj laický názor: Méně hnojit dusíkem a spíše přidat draslík a vůbec - existují nějaká hnojiva z kterých by bambus mohl přijímat KŘEMÍK? Možná Fred Vaupel by uměl poradit, když má své bambusy ve větrném severním Německu ...


ahoj
u mě to taky dost fouká a zrovna atrovagináta to zchytává docela dost. druhým rokem na podzim hnojim sýranem draselným a nic se neláme. karlos

7

Re: Phyl. atrovaginata - lámání stébel - poraďte, prosím

Loni jsem hnojil NPK, až na podzim 1x draselnou solí, kvůli vyzrání stébel před zimou (vyčteno,mimo jiné i zde).
Letos v Březnu NPK, Duben NPK a v Květnu při objevení se výhonů NPK napůl s K2O (pokus, jestli to pomůže proti lámání..).
Množství granulovaného hnojiva: rovná polévková lžíce na 2m2, co měsíc. Nad nadbytkem Dusíku jsem uvažoval už loni, ale chemický rozbor půdy dělat nebudu...Jak zajistit rostlině příjem Křemíku také netuším, snad mulčovat přesličkami, či nastrouhat valoun křemene :-).
Snad až bude Atrovaginata starší, s výhonky většího průměru, tento neduh ji přejde?

8

Re: Phyl. atrovaginata - lámání stébel - poraďte, prosím

Přijde mi to tady poněkud zmatená debata. Směšuje se tu víc věcí. Zaprvé, když rostlina vyžene moc výhonků, některé se zlomí a odumřou. To je normální u druhů produkujících velké množství stébel. Ale pokud to dobře chápu, jde tu o něco jiného.

Vám rostou nové výhony, ohnou se v různé výšce nad zemí a pak rostou dál, ale zůstanou ohnuté. Rozumím tomu dobře?

Pokud to může někdo vyfotit pošlete fotku prosím.

Je mi to záhadou, moje rostliny nic takového nedělají a hnojení je pouze NPK, nebo koňský hnůj, takže žádné dodatkové hnojivo nemají. Že by to bylo větrem se mi nezdá. To by se stéblo zlomilo, ale nerostlo dál.

Začal bych pátrat od původu rostlin. Odkud jsou?

9

Re: Phyl. atrovaginata - lámání stébel - poraďte, prosím

Stéblo se nad kolénkem ohne, v polovině nebo ve třetinách délky, jako by naráz změklo a visí k zemi.
Rostlina je z Cesketropy.com
Odpo zkusím vyfotit.

10

Re: Phyl. atrovaginata - lámání stébel - poraďte, prosím

Mně to atrovaginata dělá také, a taky zrovna ta nejtlustější stébla, ale to je asi logické, protože ta jsou nejdelší a nejtěžší. Buďto je to vlastnost nebo něco děláme špatně. Řeším to jednoduše, na dobu růstu stébla uvážu k tyčce nebo k sousedním stéblům.
Letos ovšem zatím nic moc, dva slabé výhonky, které zarazily růst na pár centimetrech.

11

Re: Phyl. atrovaginata - lámání stébel - poraďte, prosím

Našel jsem ve starším postu fotku kterou zaslal Orangutan:

PunBB bbcode test

Pro Davor: Je to stejné, jako u Orangutana?

12

Re: Phyl. atrovaginata - lámání stébel - poraďte, prosím

davor napsal:

Stéblo se nad kolénkem ohne, v polovině nebo ve třetinách délky, jako by naráz změklo a visí k zemi.
Rostlina je z Cesketropy.com
Odpo zkusím vyfotit.

Včera jsem dva ohnuté výhonky provizorně vyvázal k tyči, ostatní delší výhony ke starším stéblům.
Jen škoda, že jsem to nevyfotil hned, bylo ohnuté víc jak 90st. Dnes po odstranění podpory
při focení se ohnulo jen nepatrně, ta deformace tam už ale zůstane. Naštěstí jsem to i loni
zachytil včas, jinak by se téměř jistě zlomily úplně.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test