25

Re: Jaro 2015 - nové výhonky

NPK, Cererit, travní hnojivo, přírodní hnojivo (od chovaných zvířat) - bambusu je to celkem jedno, ale za hnojení se odmění pěkným  nárustem.

26

Re: Jaro 2015 - nové výhonky

Dik dneska dostaly prekvaseny slepicaky tak uvidime.

27

Re: Jaro 2015 - nové výhonky

zaslal karlos.mexican:

Ahoj lidi, nedělní fotka - Phyllostachys aureosulcata aureocaulis má zatim třicet nových stébel.

PunBB bbcode test

28

Re: Jaro 2015 - nové výhonky

Zdravim,

u mna sa az tento rok zacal riadne rozrastat Phyl. A. Spectabilis (vysadeny jar 2013).
Ma cca 30 starych stebiel a teraz som odhadom naratal novych 120 vyhonkov. Preto sa chcem spytat ci to uz neni ozaj moc na ten bambus a ak bude treba redukovat vyhonky, podla vasich skusenocti na aky pocet to zredukovat...

12.maj:
bambus
je to panoramaticka foto preto je to take do obluka...

29 Naposledy upravil: Jirka (13.05.2015 11:34:53)

Re: Jaro 2015 - nové výhonky

Je to celkem normální
Moje rostlina má určitě cca 100 stébel a nových výhonku je víc jak 100 (počítat se mi to nechce).
Jinak můžeš odstranit slabé stébla.
Hlavně bych rostlinu dostatečně přihnojil, protože v době takového růstu potřebuje mnoho živin.
Po vyrostení zjistíš, že stará stébla jsou slabší, menší, tak je bez lítosti odstraň.
Jinak můžeš odstranit až 30% stébel a na stéble můžeš odstranit až 30% spodních větviček a rostlině to neublíží.
V případě odstraňování starých stébel počkej až do konečného růstu a olistění nových stébel.

Každému se líbí bambus jinak. Já osobně preferuji u starších rostlin odstranění spodních větví. Nejlepší je větvičky odstraňovat již při růstu - stačí ručně odlamovat, později se již musí použít nůžky a již to není beze stop.

30

Re: Jaro 2015 - nové výhonky

Jak řešíte, když už je porost tak hustý, že v zemi snad není místo kudy by mohl vyrazit nový výhonek?
Já vidím, že se mně bambusy snaží posouvat na jih, kde nasazuje nejsilnější stébla, ale to bohužel nemůžu dovolit.

31

Re: Jaro 2015 - nové výhonky

Jirka dik za rady. Podla mna hnojim dost, na jar zacinam granulovym mastalnym hnojom, a teraz jak rastu vyhonky davam granulove travnikove hnojivo.
Mne sa tiez paci ked stebla su od spodu odhalene, ale u mna to este moc neukaze, lebo navacsie steblo ma ledva 2.5m
Ale snad niektore z tychto novych sa dostanu nad hranicu 3m, vid foto:
bambus

32

Re: Jaro 2015 - nové výhonky

Ahoj Zdeňku,
Jestli je v zemi místo nějaké místo jsem ještě neřešil, ale stěhování je pro mě palčivý problém. Phyll. aure. spetabilis je schopen vyhnat nové stéblo i 5 m daleko od rostliny.
Řeším to kořenovou zábranou a doufám, že to vydrží hodně dlouho (na věky to asi ne). Minulý rok jsem zakopal cca 35m zábrany a tento rok jsem u p. Rezla zakoupil 50m zábrany - zakopání mě čeká.

Martin
Jestli jsi měl stébla 2,5m, tak tento rok budou o 1m určitě větší. Moje rostina má cca 6m.

33

Re: Jaro 2015 - nové výhonky

Jirka - mně jde spíš o to, aby na severní části nevzniklo nějaké prázdné místo, protože stávající stébla určitě nevydrží věčně a nová tam asi neporostou.  Jižním směrem zábranu nemám, ale pravidelně to obcházím s rýčem.
Zdá se, že časem to budu muset celé překopat a znova zasadit.

34

Re: Jaro 2015 - nové výhonky

zdenek napsal:

Jak řešíte, když už je porost tak hustý, že v zemi snad není místo kudy by mohl vyrazit nový výhonek?
Já vidím, že se mně bambusy snaží posouvat na jih, kde nasazuje nejsilnější stébla, ale to bohužel nemůžu dovolit.

Taky to pozoruji. Některé mají tendenci se posouvat k jihu. Že by ale nezbylo žádné místo nemyslím. Něco se tam občas objeví, ikdyž rostlina má tendenci největší stébla dělat právě v ně trsu a původní, nejstarší místo už nemá tu vitalitu. Zatím jsem to nemusel moc řešit, ale nejlepší asi bude po letech staré místo částečně vykopat, vyměnit půdu a přesadit tam z kraje nová, velká stébla, která to zas časem doplní.

Záleží hodně na prostoru v kterém můžou vegetovat. Čím je prostor menší, tím vyplnění hrozí rychleji a omezuje se i velikost stébel. Přecijen, když se může rozjet víc do prostoru, má víc síly a udělá i větší klacky. Taky zalévání se stává větší nutností. Mám jeden spectabilis na hodně malém prostoru a ten už vyžaduje zálivku hodně často. Mohutný porost vysaje vodu z omezeného prostoru rychle a je tedy s ním víc práce, když ho chce člověk udržet v dobré kondici.

35

Re: Jaro 2015 - nové výhonky

martin.pa napsal:

Zdravim,

u mna sa az tento rok zacal riadne rozrastat Phyl. A. Spectabilis (vysadeny jar 2013).
Ma cca 30 starych stebiel a teraz som odhadom naratal novych 120 vyhonkov. Preto sa chcem spytat ci to uz neni ozaj moc na ten bambus a ak bude treba redukovat vyhonky, podla vasich skusenocti na aky pocet to zredukovat...

12.maj:
bambus
je to panoramaticka foto preto je to take do obluka...

Krásně roste. Těch nových mi ale přijde už opravdu až moc. Myslím, ale, že část jich odejde sama, případně bych některé slabé probral. Zejména tam, kde jich roste víc u sebe, by se nějaké tenké určitě ufiknout daly. Počkal bych ještě pár dní, myslím, že některé přestanou růst samy.

36

Re: Jaro 2015 - nové výhonky

Jirka napsal:

Řeším to kořenovou zábranou a doufám, že to vydrží hodně dlouho (na věky to asi ne). Minulý rok jsem zakopal cca 35m zábrany a tento rok jsem u p. Rezla zakoupil 50m zábrany - zakopání mě čeká.


To tedy držím palce, zakopat 50 metrů zábrany to už dá pořádnou fušku. V Praze v botanické zahradě mají spoutané bambusy už cca. 15 - 20 let nevím přesně a zatím to ještě jde. Prostor už mají totálně vyplněný a tak bambusy mají silnou motivaci a snaží se jim tam zdrhnout ven a to dost úspěšně. Tipoval bych tak 10 let dobrý, pak když už je prostor přeplněný, rhizomy se noří hlouběji a zábrana už stačit nebude. Viděl jsem někde fotku spectabilisu u zbourané zídky a tam sjel víc jak metr hluboko když se snažil zdrhnout.