37

Re: Jaro 2015 - nové výhonky

Toho, že to podrostou, se také bojím. Sousedi by mě rádi moc neměli.
Prvních pár roků jsem to poctivě rýčem obcházel, ale čím víc se to rozrostlo, tak to nějak nezvládám. Rostliny jsem nechal rozrůst na dost velkou plochu, takže je musím trochu omezit.

38

Re: Jaro 2015 - nové výhonky

Ahoj,

U mě je stejný jako u zdenka. Taky mám problém s místem a třeba Ph. bissetii mi pak vyhání uprostřed trsu takový mizerný výhonky, (vypadá to spíš na rhizomy,co se nevešly pod zem), které rostou nad zemí křivě...:-) Dělají to i ostatní Phyllostachysy. Tyhle "výhonky" bez milosti stříhám... Občas se mezi nimi objeví nějaký větší, ale je to spíš výjimka. A taky se mi zdá, že bambusy začínají rašit později... ale to je možná problém zálivky, jak píše wufeng. Třeba Ph. vivax mi ještě vůbec neraší... a Spectabilis i bissetii mají tak max.15 cm. Taky zábrany obcházím s rýčem, ale jsem zvědavej, jak dlouho mi to vydrží :-)

Zleva: Phyllostachys vivax Huanwenzhu; Phyllostachys atrovaginata (letos na jaře zasazená); Phyllostachys aureosulcata spectabilis

PunBB bbcode test

Zleva: Phyllostachys parvifolia; Phyllostachys aureosulcata aureocaulis; Phyllostachys bissetii

PunBB bbcode test

39

Re: Jaro 2015 - nové výhonky

Všechno špatné je k něčemu dobré -  takže svoje problémy s Ph. nuda asi vyřeším likvidací půlky porostu a nasazením Ph. bisettii, který bych chtěl, ale pro který jinak nemám místo.

40

Re: Jaro 2015 - nové výhonky

Ještě bych doplnil pozorování o rozrůstání, že když krouhám volně rostoucí trs na jižní a východní straně, nezbývá mu nic jiného než se obrátit k severu a na západ a loni jsem měl severním směrem největší tyče. Bambus se chová logicky, přijde mi, že se hlavně snaží jít cestou menšího odporu. To bych uplatňoval i u zábran. Když se neudělá celá dokola, ale třeba jen do U, kdy jedna strana se nechá volně a tam se bambus redukuje, má menší tendenci se zahrabávat do hloubky, ale snaží se opětovně utéct tou volnou stranou. Někde jsem viděl návrhy z německých zahrad, kde to tak bylo uděláno a myslím že to pomohlo.

zdenek napsal:

Všechno špatné je k něčemu dobré -  takže svoje problémy s Ph. nuda asi vyřeším likvidací půlky porostu a nasazením Ph. bisettii, který bych chtěl, ale pro který jinak nemám místo.

Přesně tak to beru taky, letos jsem zmenšil porost bissetii a hned mám kus místa na dalšího tyčáka. smile Na druhou stranu pokud se to nechá, tak pokud narazí na jihu na překážku, bude se snažit lézt do volného místa na sever a pravděpodobně to místo vyplní.

41

Re: Jaro 2015 - nové výhonky

zaslal Jirka:

Phyllostachys aureosulcata spectabilis

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

42

Re: Jaro 2015 - nové výhonky

ahoj jirko
parádní. to vysekávání trávy mezi stébly ti dá asi zabrat. sekačkou se tam nedostaneš co tedy používáš abys nepoškodil stébla? dík za odpověď. karel

43

Re: Jaro 2015 - nové výhonky

Moc se s tím nepářu a sekám mezi stébly křovinořezem - opatrně, abych nezachytil nové stéblo. V případě, že některé useknu, tak se nic neděje, je jich tam spousta. Bohužel teď to nevypadá kolem hezky, protože mám sekačku na opravě. Jinak jsem se rozhodl bambus omezit v růstu - už se moc roztahuje a to jsem s něj již nadělal hodně sazenic.

44

Re: Jaro 2015 - nové výhonky

ahoj Bambusaci,rad bych se taky pochlubil jak me to roste,ale zatim sem neprisel na to jak vlozit fotku.poradte nekdo.Mam i nekolik druhu k urceni ,dovezenych z nepalu,italie.Dik Bitner

45

Re: Jaro 2015 - nové výhonky

ahoj
pošly fotky wufengovi na - wufeng@bambusy.info
a on je sem dá.

46

Re: Jaro 2015 - nové výhonky

Ahoj,
tento rok sa zatial u mna najviac snazi Ph. acuta (obr. 1 a 4), s prvymi výhonkami mu dycha na krk Ph. parvifolia (obr. 2), ktory si to pustil na sever cez cibulu wink
Pekne vyhonky sa crtaju aj u Ph. propinqua Li Yu Gan (obr. 3)

foto

47

Re: Jaro 2015 - nové výhonky

pro tisoy

ahoj chci se tě zeptat jak dlouho už pěstuješ -  li yu gan a jak jsou dlouhý a kolik cm v průměru maj stébla.
já jsem ho zasadil loni v júli fotky jsou na fóru pod - Phyllostachys propinqua Li Yu Gan od karlos.mexican ( 1 2 )
loni byla nejsilnější tyč tak 1cm a byl přes dva metry vysoký a letos to vypadá na jednu tyč dva cm a pár dalších tak 1,5 a 1cm.
ještě jsem ho nefotil, ale fotku dodám. karlos

48

Re: Jaro 2015 - nové výhonky

pro tisoy

ještě se tě chci zeptat na Ph. acuta. je to prý bambus do teplejších lokalit, takže jak přežívá u tebe zimu a pokud to jde tak odkud jsi.
dík karlos