Re: Výhonky 2014
zaslal choch: Pár výhonků Phyllostachys Shanghai 3 - sobota 31.5.2014. Vysočina 500m nad mořem, 40km od Brna.
Nejste přihlášen. Přihlaste se, nebo se zaregistrujte.
forum.bambusy.info » Bambusy - Pěstování » Výhonky 2014
Chcete-li přispívat, musíte se přihlásit nebo projít procesem registrace.
zaslal choch: Pár výhonků Phyllostachys Shanghai 3 - sobota 31.5.2014. Vysočina 500m nad mořem, 40km od Brna.
Phyllostachys arcana Luteosulcata - okousané nové výhony od slimáků
Phyllostachys aureosulcata Harbin-inversa
Phyllostachys aureosulcata USA
zaslal tulacek:
Phyllostachys aureosulcata spectabilis
Phyllostachys aureosulcata aureocaulis
Phyllostachys atrovaginata
Phyllostachys parvifolia
Phyllostachys nuda
Phyllostachys nigra
Phyllostachys viridiglaucescens
zaslal Jan Škrob:
Bashania fargesii, 2letá sazenice na severní straně domu, moc neroste, letos pouze dva slabé výhony, loni na podzim jeden tenký výhonek. Všechny výhonky se kupodivu drží velmi blízko hlavního výhonu tak do 5 cm daleko. Doufejme, že to tak zůstane, sousedi zatím tvrdí, že nějakej ten výhonek na jejich zahradě jim vadit nebude
Phyllostachys parvifolia, 3 letá sazenice, 4-4,5 m, letos 8 nových výhonů do 3 cm stejně jako minulý rok:
Fargesia robusta Wolong, 3 letá sazenice, 3 m, letos asi 10 výhonů:
Phyllostachys arcana Luteosulcata, 3letá sazenice, 3-3,5 m, letos asi 15 drobnějších výhonků, největší výhon byl ožrán slimáky:
Phyllostachys vivax aureocaulis, 3 letá sazenice, 3-4 m, letos asi 10 pěkných výhonků:
Phyllostachys vivax „McCLure“, 3 letá sazenice, 4-5 m, letos jen 3 výhonky, které kromě jednoho jsou slabší než loni, pomalý růst.
Zahradu mám v Újezdu nad Lesy, 270 m nad mořem, je tu velmi jílovitá půda, od 30 cm hloubky už je tu jen jíl, poloha je 50 metrů jižně od lesa. Zde jsou statistiky minimálních teplot od roku 1986:
Zdravim, posilam neco z me zahradky
lokalita u Chocerad, 350 mnm, jihozapdani svah.
Nejlip mi tu roste Phyllostachys Atrovaginata (sazena 2011), letos nejtlustsi vyhonek 3cm, ostatnich cca 15ks o neco tenci.
Phyllostachys Parvifolia (2011), jen cca 2cm vyhonky. V pozadi je videt Phyllostachys Nigra (2012)
Phyllostachys Vivax McClure (2012, od Wufenga) se rozrusta celkem pomalu, letos 3 vyhonky, jeden 2.5cm. (vlevo Fargesia Viking)
Fargesia hybrid murieliae x Nitida "Hans Prins" (2011) narusta pekne, cca 2m vysoka a letosni vyhonky jdou jeste vyse. (ale zda se mi ze treba takova nitida Pillar roste jeste rychleji)
Moje tři bambusy:
1) Phyllostachys alpina: sazenička od roku 2005, letos největší stébla kolem 3 cm v průměru a něco přes 6 m do výšky. Nejdelší články mají až 29 cm. Kvete, a to už poněkolikáté, ale jen asi polovina stébel. Krásný bambus, dělá mi radost.
Ph. alpina - květ
Ph. alpina - nejdelší článek má 29 cm
Ph. alpina - krásné zbarvení nových stébel
Ph. alpina - nové výhonky
Ph. alpina - barva nových stébel
Ph. alpina - dva roky staré stéblo vystavené slunci
Ph. alpina - vývoj větví
Ph. alpina - vrcholy nových výhonků
Ph. alpina ve výšce 4 m
Ph. alpina - průměr stébla ve výšce 150 cm
Ph. alpina - nové výhonky dosahují 6m výšky
2) Phyllostachys atrovaginata: od r. 2008. Vkládal jsem do něho velké naděje, zatím však na jejich naplnění stále čekám (letos mají bambusy asi 14 dní zpoždění). Nejtlustší tyčky mají letos kolem 2 cm. Výšku nevím, stále rostou. Ale ta loňská měla pod 4 metry. Jedna nepříjemnost: nové výhonky se často lámou. Většinou v době, kdy dosahují asi poloviny své možné konečné výšky. Zlomí se i ta nejtlustší stébla.
Ph. atrovaginata - zlomený výhon
Ph. atrovaginata - výhonky rostou v řadě vedle sebe
Ph. atrovaginata - výhonky
Ph. atrovaginata - výhonky mezi loňskými stébly
Ph. atrovaginata - stébla ve vývinu
3) Bashania fargesii: od r. 2009. Letošní výhonky výjimečně na jaře nezmrzly a narostly přes 4 m. Tloušťka necelých 2 cm. Články až 35 cm. Listy veliké, délka až skoro 20 cm.
Bash. fargesii - tloušťka nejsilnějších stébel
Bash. fargesii - poměrně dlouhé články
Bashania fargesii dosahuje asi 4 m
Bash. fargesii - začínají růst větve
Mrazuvzdornost: nejlepší Ph. atrovaginata (absolutně bez poškození v jakékoli zimě). Ph. alpina v zimě (tuším) 2010-11 ztratil listy asi na čtyřech stvolech, jinak OK. Bashania bohužel velmi časně vyráží, takže jsou výhonky ohroženy jarními mrazíky; když se to ale nějak ohlídá, pak bez problémů.
Podmínky: alpina i b. fargesii jsou na plném slunci, atrovaginata dopoledne ve stínu. Plocha v metrech čtverečních: alpina jen asi 2 m, bashania bohužel ještě míň, necelé 2 m, atrovaginata má ve srovnání s nimi luxus - asi 12 m. Vodu a hnůj dodávám, nešetřím.
500 metrů nad mořem, podhůří Šumavy. Nic moc teplo. Půda nekvalitní, částečně navážka. Ale - jak píšu - hnojím a zalévám.
Přes nejlepší prostorové podmínky zatím atrovaginata zůstává za očekáváním. Dám jí ale ještě čas.
Bashania je nadějná, chtěla by jen víc místa.
Jedničkou je zatím alpina. Zdaleka největší, spolehlivě každoročně zvětšuje stébla (i přesto, že průběžně kvete), má hodně, ale opravdu hodně výhonků (mezi 50 a 70 - většinu sním). Kde se zastaví, nevím. Sedm či osm metrů v příštích letech je reálných. A je nádherná. Mladá stébla s modravým ojíněním, stará na slunci sytě žlutá, drobné lístky na slunci (třeba jen 3-5 cm), o dost větší ve stínu (naměřil jsem až 18 cm)... Jen kdyby ještě voněla jako Ph. atrovaginata.
Dnes som skonštatoval úhyn už druhej parvifolie od pána Rezla. Od začiatku mala listy bledozelené až žlté a tak som ju skúsil vykopať a zistil som že je pod zemou taká istá ako som ju pred rokom zasadil. S tim rozdielom že jej odišli všetky púčiky. Všetkým ostatným bambusom od pána Rezla sa viacmenej darí. Neviem si vysvetliť prečo vždy len parvifolia odíde. Možno by to chcelo väčšiu rastlonu. Ak by mal niekto rastlinu navyše, alebo typ kde ju zohnať dajte prosím vedieť.
Ešte dotaz k tohtoročnej zime. Napriek tomu, že zima u mňa takmer ani nebola všetky moje staršie bambusy vyzerali horšie ako kedykoľvek pred tým. Aj rast nových stebiel bol oveľa slabší ako v minulých rokoch.
Mám sazenici parvifolie, také od pana Rezla a nebyl problém. Výška rostliny již přes 6m. Bohužel tento rok je pro mě velké zklamání. Po mírné zimě jsem čekal velký nárůst, ale ze všech mnou pěstovaných bambusů měla nejmenší množství stébel. Jinak je v zimě velice odolná a nemívá skoro žádné poškození - tuto zimu jsem neměl poškození žádné.
Když zhodnotím tuto zimu - poškození zimou žádné. Růst nových stébel, jak u kterého druhu Phyll. aure. spetabilis, Phyll. concava, bashanie fargesie hodně a opačně Phyll. parvifolie a Phyl. shangai3 málo. Asi bych menší množství nesvaloval na zimu, protože minulý rok bylo u zmiňovaných druhů stébel dost.
Jinak zkus Phyll. atrovaginatu, je taky mohutná.
Atrovaginatu už mám tiež od pána Rezla. Aj P.A. harbin inversu a F. robustu Campbel a všetkým sa darí len parvifolia sa stále nechce ujať. Aeešte som si všimol, že môj P. viridiglacescens preživa zimi lepšie ako aureosulcaty. Vždy má najmenšie škody na listoch.
Prohrabávám se tím, co jsem nafotil v létě a našel fotky zajímavé mutace Phyllostachys aureosulcata Harbin-inversa, která se letos spontánně objevila v trsu staršího klonu.
Chcete-li přispívat, musíte se přihlásit nebo projít procesem registrace.
forum.bambusy.info » Bambusy - Pěstování » Výhonky 2014