13

Re: Doba výsadby sazenic bambusu

Každý rok seženu něco nového nebo se snažím množit to co už doma mám a bisetti už mám, takže se vesele množí a můžu říct, že kdysi jsem se s každou sazenicí skoro mazlil, aby byla pořád v pohodě - teď už ne. Na zimu do sklepa - cca 15 stupňů a málo slunce - ani nechřadly ani nerostly, ale musel jsem se o ně pořád starat a ta co skončila na zahradě a zasypal jí metr sněhu vypadala na jaře jaksi líp.

Čeká mě poslední týden možná 14 dní než dostanu svých možná 30 sazenic do země i s květináči, což se mi osvědčilo pokud nesázím na trvalé stanoviště a nejenom s bambusy. I malé dobře zazimované sazenice vhodných druhů pod vrstvou sněhu dokážou přežít skoro všechno a pokud omrznou vrcholy těch tvých stébel tak vzhledem k finální výšce a předpokladu, že na jaře budeš mít nové a podstatně vyšší stébla tak se není čeho bát. Za pár let tě možná bude zajímat jak omezit jeho bujarý růst :-)

14

Re: Doba výsadby sazenic bambusu

Rád bych upozornil, že tohle doporučení předpokládá, že napadne sníh. Už se taky ale párkrát stalo, že přišly holomrazy a všechno nad zemí umrzlo. Také to platí u sazenic s tenčími stébly, která se ohnou. Pokud by se teď vysadily větší sazenice s tlustšími stébly které se neohnou, tak hrozí umrznutí celé jejich nadzemní části.

Pokud u nové sazenice nad zemí všechno umrzne, sazenice má pak na jaře horší startovní podmínky, než sazenice zimovaná vevnitř, která bude olistěná a nebude muset regenerovat odspodu. Sice je s tím práce, ale je to víc na jistotu. Já osobně bych teď ven už nic nesázel.

15

Re: Doba výsadby sazenic bambusu

Zdravím,  pred troma týždňami som kúpil u pána Rezla atrovaginatu, parvifoliu a harbin inversu a odporučil mi ich nechať ešte tri týždne v kvetináči nakoľko to boli mladé rastliny. Po 35 stupňových teplách sa konečne ochladilo a aj dobre napršalo tak som to využil a vysadil som ich do vopred pripravenej pôdy s kompostom. Atrovaginata aj parvifolia vyzerajú v pohode ale harbin inversa má stále stočené listy tak neviem čo s ňou mám spraviť a bojím sa aby neuschla lebo je to len malá rastlinka vysoká asi 30 cm so 4 steblami. Pokiaľ bola v kvetináči tak mala stočené listy len počas toho najväčšieho tepla. Poraďte prosím čo s ňou.

16

Re: Doba výsadby sazenic bambusu

S tím se asi nedá dělat nic. Přistínit, zalévat a doufat, že se chytí. Jestli doporučoval je ještě nechat pár týdnů v květináči, tak byly dělané asi na jaře a nebyly ještě dost prokořeněné. U těch jarních mám zkušenost, že ne všechny se chytí.

17

Re: Doba výsadby sazenic bambusu

Skúsim teda zatieniť a uvidím.
Ďakujem

18 Naposledy upravil: JNK (27.06.2012 06:11:24)

Re: Doba výsadby sazenic bambusu

Dotaz

Včera jsem opět objevil u Ph. atrovaginata nadzemní kořen. Loni jsem je zkoušel zakopat a bez efektu. Máte někdo zkušenost co s tím? Mám chuť to nechat tak, ať si rostlina poradí, ale po tomto slabém roce by se nějakej dobrej základ na ten příští hodil.

Díky za názory

19

Re: Doba výsadby sazenic bambusu

Zdravím,

Taky jsem se ho párkrát pokoušel zakopat. Udělal jsem pod ním rýhu a zahrabal ho. Jenže mám docela hutnou zeminu on jak roste tak se stejně prohne a vyleze nad zem. Tak je většinou ustřihnu, protože jinak se z nich stanou takový mizerný stébla co leží při zemi. Jinak rhizomy už pod zemí jedou jako blázni – u mě minimálně u Ph.aureosulcata Spectabilis, Aureocaulis a Ph.bissetii, ale doufám že i u jiných :-)

20

Re: Doba výsadby sazenic bambusu

A jak to poznáš, že pod zemí rhizomy valí. Je dobré do toho hrabat a zjišťovat tuto informaci? Mám to ustřihnout hned teď?

Děkuji za rady.

JN

21

Re: Doba výsadby sazenic bambusu

Mám vyvýšený záhony s rýhou, takže vidím, jak přerůstají přes hranu nebo naráží do fólie. To proto, abych je mohl „snáze“ kontrolovat a průběžně stříhat :-) (viz. foto). Fiknul bych je hned, teď teprve začínají růst a pojedou celý léto, takže bych se nebál, že pod zemí nevyrostou další … :-)

PunBB bbcode test