1

Téma: Pleioblastus shibuyanus Tsuboi - kvetení / záchrana sazenice

Momentálně kvete moje minuloroční sazenice Pleioblastus shibuyanus Tsuboi a nerad bych o ni přišel, protože se mi tenhle druh hodně líbí a chci ji záchránit.

Jak jsem se dočetl na webu nemusí to pro Pleioblastus znamenat nutně konec. Máte někdo zkušenosti jak sazenici zachránit ? Je nějaká možnost jak můžu aktivně ovlivnit, aby přežila nebo nezbývá než jen čekat jestli zrovna ta moje na to bude stačit sama ?

Díky za radu - ZiP

2

Re: Pleioblastus shibuyanus Tsuboi - kvetení / záchrana sazenice

Zdravím,
asi jako všem i mě  vykvetl a už je v kompostu.Jak to u vás dopadlo-máte někdo sazenice ze semínek?
Můj kvetl vedle květináče s velkými yucami a nějaká semínka se v nich sama ujala.Letos mají cca 20 cm,ale ani jedna není panošovaná.Je možné ho někde sehnat v původní krásné barvě?

3

Re: Pleioblastus shibuyanus Tsuboi - kvetení / záchrana sazenice

Já už ho vyhodil a ze semen nic nebylo, takže ho nemám vůbec. V Evropě jsem zatím o panašovaném semenáči neslyšel, ale v USA už se nějaký objevil.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

Uvidí se, jak se projeví časem.

4

Re: Pleioblastus shibuyanus Tsuboi - kvetení / záchrana sazenice

Zdarec - snažil jsem se jí zachránit co to šlo - hnojení/lignohumát - ješte v létě bylo pár listů OK, ale teďka na podzim to vzalo rychlý konec. Stébla, kde jsou semena jsou ještě zelená, ale jinak není co zachraňovat. Byla to malá sazenice, takže z těch cca 10-ti semen nic nebylo :-( Doufám, že se zase brzy objeví !

5

Re: Pleioblastus shibuyanus Tsuboi - kvetení / záchrana sazenice

zaslal Szomolányi: Posielam obrázky Pleiblastus shibuyanus Tsuboi novej generácie. Z vyše tisíc semenáčkov mám jeden výrazne bielo panašovaný od ktorého očakávam že nahradí ten starý, ak by náhodou neprežil.

PunBB bbcode test


PunBB bbcode test


PunBB bbcode test

6

Re: Pleioblastus shibuyanus Tsuboi - kvetení / záchrana sazenice

Gratuluji. Měl jste štěstí, tak držím palce ať se mu daří. To panašování vypadá skoro stejně, jako u toho z USA.

7

Re: Pleioblastus shibuyanus Tsuboi - kvetení / záchrana sazenice

tsuboj se mi taky vysemenil,ale je takový chcípáček, světle zelený. Panašování skoro vůbec, uvidíme jestli přežije, bude tuhá zima, všechny bambusy schazujou.

8

Re: Pleioblastus shibuyanus Tsuboi - kvetení / záchrana sazenice

Zdravím,
taky mi připadá ,že letos je propad listů větší než jiné podzimy.Spousta žlutých listů,spadlých zatím není tolik,ale je po nich.Ještě si z nich rostliny něco vemou a brzy budou dole.
    Přikládal jsem to suchému podzimu,u nás¨pršelo za poslední dva měsíce několik dnů a hodně slabě.Snažil jsem se zalívat ,ale déšť je déšť.Takže vidím,že to padá i jinde.....

9

Re: Pleioblastus shibuyanus Tsuboi - kvetení / záchrana sazenice

Chcel by som sa spytat, ako sa u vas dari povodnej rastline a teda ci sa vam podarilo zachranit ju.
Ja zacinam byt skor optimista, kvitnutie len na jedinom starom steble a celkovo posobi zdravo - oproti minulym rokom vybieha a vykazuje velke mnozstvo novych vyhonov bez naznaku kvitnutia.

10

Re: Pleioblastus shibuyanus Tsuboi - kvetení / záchrana sazenice

Pôvodná rastlina Tsuboi u mňa totálne skončila svoju životnú púť. Je suchá a ani nevyháňa. Minulý rok zakvitli všetky steblá. Myslím, že to čaká tento rok aj ostatné rastliny ktoré ešte poriadne nezakvitli. Ak by náhodou prežil, bolo by to dobré, nakoľko sa jedná o vydarený kultivar.

11

Re: Pleioblastus shibuyanus Tsuboi - kvetení / záchrana sazenice

Jak píše Szomolányi, u mě minulý rok to stejné.

12

Re: Pleioblastus shibuyanus Tsuboi - kvetení / záchrana sazenice

Moje sazenice dopadla jako u ostatních - původně to vypadalo minulé léto nadějně, kvetla jenom část, takže jsem se těšil, že to rostlina zvládne, postupně ale vykvetlo všechno co mohlo a během letošní zimy odešly i poslední malé výhony, které šly okamžitě do květu. Momentálně sazenici ještě zalívám, ale žádný zázrak se nejspíš konat nebude :-( O víkendu jí vyklopím a uvidím co najdu - nejspíš půjde na kompost.