61

Re: Velká kosa ve výhledu, balíte, nebalíte?

Jo a Aucaba japonica vysazená před 6 lety do volné půdy jen tu a tam nějaký flek na listu jinak bez poškození.  Já dnes nemám čas, ale ještě se nad tou mrazuvzdorností bambusů a stálezelených dřevin zmyslím ...

Skot napsal:

Jo a kalmia latifolia bez poškození,to je opravdu držák :-)

62

Re: Velká kosa ve výhledu, balíte, nebalíte?

Bambusy mi příjde že letos jsou bez listí spíš kvůli holomrazu a promrznutí půdy než kvůli tuhý zimě. Alespoň v nížinách.
Tužší zima ale se sněhem byla ta myslím 2006? Soudím podle stavu našeho sekvojovce na chatě v 450m.n.m., letos je zcela nepoškozen zatímco tenkrát měl rezavý konce větviček.
Bambusy to letos asi odnesli kvůli mělkým kořenům. Taky nejlíp na tom jsou ty suchovzdorný hlouběji kořenící jako sasy a indocalamus.

63

Re: Velká kosa ve výhledu, balíte, nebalíte?

Bambusy byly celou zimu zelené, dokonce i po těch mrazech - minulý víkend. Tento víkend jsem byl dost zklamán. Všechno listí pryč. Zálivkou to není, protože jsem na podzim ani v průběhu zimy nezaléval. Myslím si, že dostaly nejvíc na frak po oteplení, kdy teploty z -20 vyskočily na +13. K těmto teplotám ještě svítilo slunce a rostliny vysušoval silný vítr. Hlína je ale stále zamrzlá, tak doufám, že se další škody už neobjeví. Jsem zatím dost překvapen, že stébla vypadají zdravě i u méně odolných druhů (tak jak píše Wufeng).

64

Re: Velká kosa ve výhledu, balíte, nebalíte?

Z ostatních stálezelených rostlin mám bez namrznutí:
yucca filamentosa
opuncie - většina mrazuvzdorných druhů vyjma těch původem z jižních států USA
jehličnany
Co tak pozoruju, ze stálezelených listnáčů jsou zcela nepoškozený jen některý rododendrony a snad buxusy.

65 Naposledy upravil: jam (06.03.2012 14:52:52)

Re: Velká kosa ve výhledu, balíte, nebalíte?

Josef Knap napsal:

Skvělé Skvělé !!! Je tomu tak, byla to zima abnormalit. Bobkovišně mám některé poškozené a vedle Magnolia grandiflora 'Edith Bogue'  a  Magnolia grandiflora 'Victoria' bez jediné skrvnky hnědi na listech

Hm, zajimave. U mna bola min teplota -14C ale teplota klesla pod -10C 12 krat. Okrem bissetii, ktory sa tvari, ze tento rok zima nebola (vid foto v inej teme), su bez poskodenia aj dalsie rastliny (C. humilis, Fatsia japonica, Rhododendrons, Pieris japonica, Y. gloriosa, Araucaria, E. gunni ale M. grandiflora ma listy hnede! Prvy krat co jej zhnedli listy. Takze nase vysledky su dost protichodne. Podla mna ta moja grandiflora mala koli teplemu januaru natiahnutu vodu v listoch a potom prisiel kruty februar a bolo vymalovane. Snad to rozchodi.

Jan

66 Naposledy upravil: Tomanek (06.03.2012 15:08:23)

Re: Velká kosa ve výhledu, balíte, nebalíte?

Tak jsem dopadl přesně jak "Pepa". Celou zimu i po mrazech krásně zelené listy (Phyllostachys viridiglaucescens) a během posledních 14-ti dnů kompletně seschnuté listy.  Nezalíval jsem, rostlina zasazena 06/2008 a už zažila větší mrazy než byly letos. Phyllostachys aureosulcata Spectabilis zasazen minuly rok a následky stejné. Přitom se celou zimu také držel.

67

Re: Velká kosa ve výhledu, balíte, nebalíte?

Tomanek napsal:

Tak jsem dopadl přesně jak "Pepa". Celou zimu i po mrazech krásně zelené listy (Phyllostachys viridiglaucescens) a během posledních 14-ti dnů kompletně seschnuté listy.  Nezalíval jsem, rostlina zasazena 06/2008 a už zažila větší mrazy než byly letos. Phyllostachys aureosulcata Spectabilis zasazen minuly rok a následky stejné. Přitom se celou zimu také držel.

bohužel jsem dopadlo stejne...

68

Re: Velká kosa ve výhledu, balíte, nebalíte?

Jako všude - po mrazech ještě dobré, ale kombinace oteplení + slunko + vítr + zmrzlá půda = 100% listů dolů. Pokud nepočítám nízké a půdopokryvné druhy, které se chystám na jaře tak jak tak sestřihnout, tak stébla kupodivu i u méně zimovdorné Semiarundinaria fastuosa OK, jenom u Nigry šlo něco do kytek, není ale zatím moc velká - cca 1,5m.

Jedině Fargesia rufa má ještě cca 40-50% listí v relativně dobrém stavu - střed trsu, který je chráněný proti okolním vlivům, umístěná v polostínu.

Nejvíc mě mrzí, že omrzla Aucuba - cca 10cm od konce všech větví všechno spálené a momentálně černohnědé, takže se velikostí vrátí tak 1-2 roky zpátky + nejhůř dopadl Blahočet čilský, který už mám cca 5 let a snesl toho už celkem dost. Jehlice jsou skoro všechny hnědé, jenom základy nových větví na vrcholu se ještě zelenají, otázka je jestli rostlina při takové ztrátě dokáže další patro vůbec založit. Ještě jsem zvědavý jak přezila Trsť rákosovitá (Arundo donax), kterou jsem sadil minulý rok - snad to přežila a na jaře vyžené nové stébla.

PS: dneska u mě ráno -7,4C takže zima se zatím drží zuby nechty :-)

69

Re: Velká kosa ve výhledu, balíte, nebalíte?

U mě také jako u Pepy je prakticky všechno listí zničené. U všech druhů. Jen Sase kurilensis, která vždy přečkává zimu nejlépe, zůstalo pár zelených listů na trvale zastíněných chráněných místech. Stébla se zatím zdají zdravá - nezmrzlá. Škody tedy větší než v jiných letech, kdy mrzlo opakovaně již od konce října.
Jiné stálezelené rostliny - juka, cesmína mají listy nádherně zelené, mahon načervenalé. Jehličňany jsou všechny dobré.

70 Naposledy upravil: PetrK (14.03.2012 12:33:40)

Re: Velká kosa ve výhledu, balíte, nebalíte?

Nemáte někdo informace, zda vůbec někdo v Čechách pěstuje Arundinaria Gigantea? Je mi to záhadou, američtí pěstitelé ho uvádějí za nejzimovzdornější bambus. Tomu by se mohlo dařit nejen v Indianě ale i u nás - jestliže přežije -28°C jen s mírným poškozením.

"   The native Indiana A. gigantea I collected has thus far proven to be the hardiest bamboo that I grow. It suffered only minor damage at -19F and generally holds green leaves all winter. It is also one of only a couple of bamboo that have produced late fall shoots that survived winter and started growing back out in the spring. "

"In recognition that there are multiple clones among the native forms, myself and other local bambuseros are hoping to identify, collect, and preserve some of the remaining Indiana clones of A. gigantea. If we are able to identify an attractive, vigorous clone it will be a great addition to the bamboo world as these forms do quite well as screening species in heavy shade and appear to be hyper-hardy."

A ještě tohle - dokonce i Sasu oshidensis řadí v mrazuvzdornosti až za Arundinaria gigantea.

"One very strong exception is Sasa oshidensis which is perhaps the hardiest bamboo I have after Arundinaria gigantea, holding up very well in extreme cold - hardier than any other Sasa or Indocalamus. "

71

Re: Velká kosa ve výhledu, balíte, nebalíte?

Já o něm u nás nevím. Myslím si, že za vyzkoušení by určitě stál. Určitě ho jednou zkusím, ale protože vzhledem není pro mě moc atraktivní, mám ho poměrně nízko na seznamu druhů, které chci vyzkoušet. Jsem už dost limitován prostorem (a i financemi) a tak letos pár nových kousků z Holandska zkusím, ale tenhle jsem nevybral, neboť je tam pořád ještě dost jiných, pro mě zajímavějších.

Připomíná mi spíše druh rákosu a jeho využití bude asi spíš jako pohledová zástěna než solitéra, takže musí počkat.

72

Re: Velká kosa ve výhledu, balíte, nebalíte?

Panove, zacinate uz zalevat a hnojit bambusy zdecimovane po teto zime?