25

Re: 2008 - kořenová bariéra

Tak mi z Rosteto odpověděli:
"folie je 2mm, délka v roli 50 m, hmotnost role cca 50 kg. Výška 68cm".

26

Re: 2008 - kořenová bariéra

šlo by pěstovat bambusy v zahrabaném plastovém sudu?
kolik cm mi stačí? těch 60 cm? Dno vyříznout? 

Chci do toho hodit asi Sasu či Pleioblastus. bližší druh už nevím.

27 Naposledy upravil: hanakm (30.03.2011 10:27:08)

Re: 2008 - kořenová bariéra

Prvních několik let to jde určitě. Zkušenosti mám jen s phyllostachysem. Ten je ale po několika letech je schopen ten sud (asi máte na mysli zelený nebo i zednické nádoby) roztrhat. Ale pak to vyřešíte vyrytím těch uniknutých výhonů. Jak se výše psalo, tak v metrovém sudu dosáhnete omezené výšky.
Teď v neděli jsem mluvil s výrobcem bazénů. Dělá je z 1 cm silného plastu. To je také zajímavý nápad. Nechat si udělat nádobu z takovéhoto plastu. Určitě to vydrží více. Ale zkušenosti s tím nemám.
Výška sudu se také řešila v dalších vláknech. Já dávám bariéry 70 cm.
Od minulého roku ale zkouším i další možnost. Zakopal jsem zednickou nádobu (cca 0,6 m čtverečních) včetně dna, které jsem provrtal. Mám možnost s ní i po čase manipulovat a dát třeba na jiné místo. Hloubku má ale jen 45 cm.

28

Re: 2008 - kořenová bariéra

Ještě jsem zkoušel vypočítat tu objemovou hmotnost pro fólii z Rosteto. Vychází mi to na 750 kg na m krychlový. V USA používají fólii jen 1 mm, ale zato s větší objem. hmotností - 900. Laickým pohledem ale ta 2 mm z Rosteto by měla vydržet víc.

29

Re: 2008 - kořenová bariéra

docela vyčerpávající odpověď. díky díky.Tak sud je zadarmo a je asi 4 mm tlustý, tak zvažuju, jestli ho vezmu. Průser je, že je jen 40 cm v průměru, což je docela fakt málo. Folii z Rosteta ale v každém případě budu brát. teď kopu jámu průměr 1,3 a zatím je hluboká jen 55 cm, tak určitě ještě přidám.

30

Re: 2008 - kořenová bariéra

2mm silný jsem našel jen penefol 950
ale je to drahé sad 187kč bez dph za metr ctverecni je moc mad

31

Re: 2008 - kořenová bariéra

Jiri Jisa napsal:

Tak sud je zadarmo a je asi 4 mm tlustý, tak zvažuju, jestli ho vezmu. Průser je, že je jen 40 cm v průměru, což je docela fakt málo.


Jestli tam půjde nějaká Sasa, nebo Pleioblastus tak by to mělo stačit. Já loni rozřízl pozinkované sudy na vodu napůl, zakopal a zkusmo pár druhů do nich zasadil. Uvidí se za pár let, ale věřím, že to hodně rhizomů chytne. To co poleze vrchem už se pak snadno ustřihne, takže doufám že alespoň na pár let bude od nich pokoj.

32 Naposledy upravil: romkrom (17.04.2011 19:03:29)

Re: 2008 - kořenová bariéra

Mám betonovou skruž 1m průměr, ale hlavně 50cm výšku a bambus Phyllostachys Aureosulcata Aureocaulis. Bude ta hloubka 50cm stačit, zkoušel to tady někdo?

33

Re: 2008 - kořenová bariéra

Prvních pár roků stačit bude. Největší broblém je, že Phyll, aure. aureocaulis potřebuje větší prostor, jinak nedosáhne svojí velikost a to je škoda. Osobně doporučuji aspoň 4m2 a na tuto velikost kořenová zábrana neni tak drahá.

34

Re: 2008 - kořenová bariéra

Taky myslím, že je to málo. Nejen že to rychle zaplní a bude menší, ale bude tam i rychle vysychat.

35

Re: 2008 - kořenová bariéra

No uvidím, mám v plánu ji docela omezovat co do počtu stébel, bude to jen taková sloupovitá ozdoba, takže možná kořeny budou stačit. Nevím ještě kolik jich tam nechám, to až podle vzhledu, ale počítám tak max 10. Rozhodně pak ukážu foto. To co uřežu, zpracuju na podpěry pro plazivé rostliny a pod.

36

Re: 2008 - kořenová bariéra

Doplnim zkusenost k "me" folii. Dnes jsem narazil na nove vyhonky Phyllostachys viridiglaucescens, ktere se jiz dostaly na okraj korenove bariery a vyrostly podelni nahoru. Nevim ale, jak je tenhle druh agresivni, rostlina nasazena jaro 2008.