13 Naposledy upravil: pecullus (04.02.2010 22:25:44)

Re: Mrazuvzdornost a jedlost

Dobra s 13 metry jsem to mozna trochu prehnal, ale pri kvalitni peci by vyska mohla delat trochu komplikace.

Ten caj byl vazne pozivatelny? Hmmmm...uz jen ze zvedavosti zajdu nakoupit a ochutnat.

Ohledne bananovniku - v kruhu jsem kupoval Picolo...a specialne jsem se ptal na plodnost, mailem by bylo potvrzeno ze tretim, nejpozdeji ctvrtym rokem kvete, plodi a zdechne. Sice pisou ze ma mit minimum 12 stupnu, ja ho mam na zahrade zazimovan a prezil uz dve zimy...pokazde to sice vypadalo ze je po nem, ale obrazil z korenu a nadherne vyrostl. Kdyz bude zajem dam fotku z letniho foceni. Tak doufam a doufam ze mi zaplodi. Jinak ho odepisuju jako plevel a venuji bratrovi.

Postrehy tykajici se mrazuvzdornosti jsou rozhodne zajimave. Vivax vypada take slibne. Poprosil bych o hlaseni situace na konci zimy, tahle je obzvlaste hnusna. Podle me nejhorsi za poslednich 5 let, aspon tady na severu.

Praha Rostet...ok, pisu si a az budu mit chvili pujdu na nakup. Predpokladam ze se vyzna a pod nazvem jednoho bambusu nedostanu jiny.
Mnohokrate dekuji za radu.


Tak uprava - rosteto ne...dvoumetrovy bambus neprepravim...navic trojnasobna cena by uz bolela...hold musim vymyslet neco jineho

14

Re: Mrazuvzdornost a jedlost

pecullus napsal:

Ohledne bananovniku - v kruhu jsem kupoval Picolo...

Jenže tam právě píšou (http://www.zahradnictvikruh.cz/bananovn … skup02.php), že narostou při pěstování doma, venku z toho asi nebude nic. Proto jsem se divil, že to někdo tvrdí.


pecullus napsal:

Praha Rostet...ok, pisu si a az budu mit chvili pujdu na nakup. Predpokladam ze se vyzna a pod nazvem jednoho bambusu nedostanu jiny.
Mnohokrate dekuji za radu.


Tak uprava - rosteto ne...dvoumetrovy bambus neprepravim...navic trojnasobna cena by uz bolela...hold musim vymyslet neco jineho

Bambus tam dostaneš správně označený, záměny se není třeba bát.
2 metrový bambus se dá odvést v normálním osobáku, ale úplně nechápu kde ho v nabídce vidíš. Bashanie  jsou v nabídce menší a myslím, že i cena u nich bude rozumná.

15

Re: Mrazuvzdornost a jedlost

Na druhou stranu nepisou tam, ze by venku neplodil. Asi nepredpokladaji ze by tam preyil.
Ale je na stanovisti chranenem ze severu zdi a navic ma vlhkosti dost. A to ho vubec nehnojim a roste
jako splaseny. Tak bych ocekaval srovnatelne neli lepsi vysledky nez u bananovniku pestovanem doma.
Necham se prekvapit - rozhodne bych ho jeste nezatracoval.

Mno v ceniku maji u bissettiho zminenu nejmensi vysku 180 cm. Coz uz je na transport nepohodlne.
Jine nabidky jsem si tam nevsiml...asi jsem slepy.
Mno kazdopadne az budu mit chvili tak se tam na kouknuti stavim.

16

Re: Mrazuvzdornost a jedlost

Aha, myslel jsem, že koukáš pouze po Bashaniích. Ty já namnožené nemám, ale pokud chceš nějaké Phyllostachysy, tak můžeš mrknout sem do mojí nabídky: http://bambusy.info/?nabidka. Mám i menší sazenice a jsem taky z Prahy.

17

Re: Mrazuvzdornost a jedlost

Mno momentalne zvazuji zda Bashani,i Bissettiho a nebo Hummel-kew.
Nicmene to ze mas v nabidce Bisettiho a mel bys i nejakeho mensiho, ktery by se lepe prepravoval stavi vyhody na jeho stranu.

18

Re: Mrazuvzdornost a jedlost

Som tu nový a neviem, či som to správne pochopil, ale podľa prečítaných príspevkov by žiadny druh bambusu nemal byť vyslovene jedovatý. Správne som pochopil?

Ide mi o tie mrazuvzdornejšie druhy vhodné aj na živý plot a keďže chovám kone, tie sú maximálne pažravé, tak nemôžem stále strihať ušami ktorého by vystrelo.

Inak sa tiež veľmi páčia tie vyššie sorty.

19

Re: Mrazuvzdornost a jedlost

Nikde ani v zahraniční literatuře jsem se nedočetl, že by nějaký druh byl jedovatý. Některé druhy mají hořké výhonky, takže se pro konzumaci hodí méně, ale nebál bych se toho, jedovaté nejsou.

20

Re: Mrazuvzdornost a jedlost

hippolog napsal:

Som tu nový a neviem, či som to správne pochopil, ale podľa prečítaných príspevkov by žiadny druh bambusu nemal byť vyslovene jedovatý. Správne som pochopil?

Ide mi o tie mrazuvzdornejšie druhy vhodné aj na živý plot a keďže chovám kone, tie sú maximálne pažravé, tak nemôžem stále strihať ušami ktorého by vystrelo.

Inak sa tiež veľmi páčia tie vyššie sorty.

Cau,
nasi sousedi maj kone a ty mi totalne ozrali vsechno co bylo blizko zdi. Bambus jim ocividne smakuje a sousedka rikala, ze prej po nem i dobre travej :-). Kazdopadne jestli budou mit k tomu zivemu plotu  ty tvoje kone  pristup, z bambusu ho nedelej,  semelou ho behem vteriny komplet celej a budes mit po legraci.

21

Re: Mrazuvzdornost a jedlost

Ahoj,
tak jak prezily bambusy tuhle jiz doufam ustupujici zimu? Pocitam ze tenhle mesic bude jeste narocny - kombinace slunecnych dnu a mrazu. Co se ukazalo jako nejlepe zivotaschopne.:-)
Ja jsem letos sel semena bambusu od Rezla tak jsem zvedav na vysledek.
A abych nezapomnel, Wufengu bananovnik na zahrade stale zije.:-) Loni sice nekvetl a neplodil, ale doufam v letosni rok.

22

Re: Mrazuvzdornost a jedlost

Jak mám rozumět tomu, že Bissetii se dá jíst za syrova? Znamená to, že má dobrou nasládlou chuť a že neobsahuje kyanidy a proto se nemusí vařit? Nasládlou chuť má prý Propinqua, ale co ostatní jako např. Parvifolia, jak ty chutnají a které z nich obsahují ty kyanidy? Jsem zmaten :-)

23

Re: Mrazuvzdornost a jedlost

Já ochutnal pár druhů za syrova a žádný velký zážitek to nebyl. Sníst se to dá, ale nějaká tepelná úprava bude rozhodně lepší. Třeba má někdo nějaké konkrétnější informace a objevil druh, který i za syrova stojí za to.