1

Téma: Mrazuvzdornost a jedlost

Dobry den, rad bych se zeptal na zkusenosti s pestovanim pozivatelnych bambusu.
Co jsem zjistil, tak nejlepe by na tom je rod Bashania - je uvadena znacna odolnost
vuci mrazu a je oynacen jako jedly. Ma s tim nekdo zkusenosti? Jak co se tyka mrazuvzdornosti
tak i pozivatelnosti a pripdade toho jak rostliny tohoto rodu chutnaji.

Dekuji

Standa

2

Re: Mrazuvzdornost a jedlost

Co se týče zimovzdornosti, tak jsou na tom opravdu slušně. Pokud jde o sklizeň výhonků, tak tady bohužel ještě nemám možnost sklízet. Mám je zasazené v poměrně studené lokalitě v Liberci, kde se zatím příliš nerozrostly. Výhonky zatím kupuji u Vietnamců v tržnici. Mají je levné a dobré. smile

3 Naposledy upravil: pecullus (03.02.2010 15:40:18)

Re: Mrazuvzdornost a jedlost

Ja vim, take je tam kupuji.
Ale na druhou stranu u cehokoliv co davam na zahradu se snazim dbat na 2 vlastnosti rostlin.
Mrazuvzdornost a pozivatelnost. Takze u me na zahrade je traba mrazuvzdorny bananovnik,
jako zivy plot zasadne kere, ktere maji jedle plody, atd. Co se neda sezrat zarazuji do
skatulky plevel. :-)
Ja sidlim na decinsku, to je cca 140m.n.m.
Da se tedy predpokladat ze vysazen na zahradu vedle studanky ma tento bambus slusnou sanci prezit?

4

Re: Mrazuvzdornost a jedlost

Tam by se mu mohlo dařit. Jen pozor na jeho silnou rozrůstavost. Koření poměrně hluboce a je schopen okupovat velké plochy.

S tím banánovníkem to je ale spíše na okrasu ne? Tam se o poživatelnosti nedá mluvit, nebo se pletu?

5

Re: Mrazuvzdornost a jedlost

Rozrustavost mi nevadi....mam znacne velkou zahradu...a kdyz bude provokovat tak pulku vykacim nebo na nej poslu Pandu velkou. Co se tyka bananovniku byl jsem ujisteny, ze by mel mit tak tretim rokem plody. Zatim vyrostl tak dva a pul metru - ma celkem dost odnozi a par jich i rozchodilo me zachazeni.  Celorocne je na zahrade, jen mu na zimu uriznu korunu a pres pahyl pretahnu pytel. Uz dva roky takhle prezil a je cim dal tim vetsi - letos se tedy tesim na bananky. Pokud budou.
Velke nadeje ovsem vkladam do muchovniku ktery lonsky rok velice slusne zakorenoval a nanestesti asi budu muset porizovat novou mucenku, stavajici i pres studeny sklenik a peclive zabaleni tuto zimu zjevne nerozchodila.....mno takze plody az dalsi rok.

Posledni velmi hloupa otazka k bambusu. Kde se da nesnadnesi cestou sehnat sazenice nebo idealne seminka zmineneho bambusu? Abych si byl jist ze je to to co shanim a neotravil se v pozdejcich letech nejakym nejedlym druhem. A samozrejme za to nedal  posledni kalhoty

6

Re: Mrazuvzdornost a jedlost

Jedlé a velké bambusy můžu doporučit podle toho, co jsem zatím četl (sám jsem si ještě své první výhonky nesnědl). Nejchutnější z phyllostachysů by měl být dulcis (pravděpodobně to je i KEW), vivaxy, iridescens (nebo zimovzdornější Shanghai3). Dále se píše, že jsou dobré i nigha Boryana, Henonis, aureosulcata, aureosulcata alata, bissetii, kwangsiensis, nuda, parvifolia. Co se týká velikosti, tak největší by měly bát vivax, parvifolia, iridescens, Shanghai3. Dulcis je velký, chutný, ale asi bude méně odolný vůči mrazu. Tak se ti výběr z Phyllostachysů docela zužuje.

7

Re: Mrazuvzdornost a jedlost

Na pestovanie bambusov aj za účelom výhonkov na konzumáciu je vhodný Phyllostachys bissetii u ktorého sa výhonky dajú konzumovať aj v surovom stave,alebo Phyllostachys sp.Kew (dulcis Hummel Kew) ,alebo aj pod názvom Sweet Shot Bamboo,ktorý je asi najvhodnejší na pestovanie za týmto účelom v našich podmienkach.Tieto informácie čerpám zo stránky Freda Vaupela na www.bambus-lexikon.de.Každopádne treba vyskúšať v danej lokalite.Rastliny menovaných druhov má k dispozícii vo svojej ponuke aj p. Rezl z Velkých Nemčic.www.bambusarium.cz

8

Re: Mrazuvzdornost a jedlost

Momentalne uvazuji o tom bissettim. Podle tech nemeckych stranek se z listu da uvarit dokonce chutny caj...mno mam pochyby. U Kewa mam pochybnosti o mrazuvzdornosti v nasich podminkach. Na tech nemeckych strankach sice uvadeji az -25, ale jinde teplotu podstatne nizsi.
Preci jen i kdyz zima jako je ta letosni uhodi malokdy (u nas byl poprve po dlouhe dobe snih vic jak 3 dny za sebou a dokonce i poradny mraz) obavam se ze tento druh by ji moc dobre nerozdychal. Ale nejsem odbornik a velice rad si necham poradit.
Nejvice by me zajimaly osobni zkusenosti s temito bambusy....hlavne co se tyce pozivatelnosti a chuti. A samozrejme i mrazuvzdornosti.

9

Re: Mrazuvzdornost a jedlost

Phyllostachys sp. Kew prečkáva momentálne tretiu zimu po vysadení.Najväčší mráz tu bol -18,následne silné slnko ktoré asi spôsobilo najviac škody.Horná časť rastlín u viacerých druhov,napríklad aj Ph.Aureosulcata, sú popálené.K počudovaniu Ph.sp.Kew, Ph.Shanghai 3 a aj iné druhy sú úplne zelené bez poškodenia.Všetky druhy sú na jednej parcele v rovnakých podmienkach.Konečný výsledok sa však bude dať povedať až na jar,nakoľko zima ešte neskončila

10 Naposledy upravil: pecullus (04.02.2010 19:47:06)

Re: Mrazuvzdornost a jedlost

To je ovsem velice zajimave. V tom pripade by se mu mohlo darit i u mne....kdybych ho dal vedle rybnicku aby mel dostatecnou vlahu. Mel by u sebe v blizkosti vrbu takze v pocatecni fazi rustu by byl chranen. Hodne me laka zminka, ze ma hodnotne chutne vyhony....:-) pripadna redukce vyhonu by byla i kulinarsky zajimava. A navic vypada moc hezky.
I kdyz 13 metru na vysku a sedmicentimentrove stebla by mohli delat problemy.

11

Re: Mrazuvzdornost a jedlost

Szomolányi napsal:

Phyllostachys sp. Kew prečkáva momentálne tretiu zimu po vysadení.Najväčší mráz tu bol -18,následne silné slnko ktoré asi spôsobilo najviac škody.K počudovaniu Ph.sp.Kew, Ph.Shanghai 3 a aj iné druhy sú úplne zelené bez poškodenia.

Zajímavé, jak se chová rozdílně v různých lokalitách. V Holandsku u Palena moc nešel a sám mi říkal, že u něj namrzá. To samé se tradovalo i na cizích fórech. Hodně lidem namrzal. Já ho z toho důvodu nezkoušel ikdyž možná se do něj také jednou pustím, ale moc mu nevěřím.

pecullus napsal:

I kdyz 13 metru na vysku a sedmicentimentrove stebla by mohli delat problemy.

Tomu bych nevěřil. Takhle velký u nás nebude žádný bambus. (Alespoň předpokládám.)

pecullus napsal:

Momentalne uvazuji o tom bissettim. Podle tech nemeckych stranek se z listu da uvarit dokonce chutny caj...mno mam pochyby.

Čaj jsem z listu bambusu pil (dokonce z více druhů). Není špatný, prostě výluh ze sušeného lupení. Dá se koupit třeba u číňana v teanetu tady: http://www.teanet-cn.cz/


pecullus napsal:

Co se tyka bananovniku byl jsem ujisteny, ze by mel mit tak tretim rokem plody. Zatim vyrostl tak dva a pul metru - ma celkem dost odnozi a par jich i rozchodilo me zachazeni.  Celorocne je na zahrade, jen mu na zimu uriznu korunu a pres pahyl pretahnu pytel. Uz dva roky takhle prezil a je cim dal tim vetsi - letos se tedy tesim na bananky. Pokud budou.

Můžeš prosím říct kdo ti to tvrdil? Banány nedozrávají ani v Holandsku na 5 metrových Musa basjoo. Viděl jsem jako maximum malé zelené plody, že by se někdy daly konzumovat to pochybuji. U nás je na to krátká vegetační doba. Myslím, že je úspěch je vůbec udržet několik zim za sebou na živu.

pecullus napsal:

Kde se da nesnadnesi cestou sehnat sazenice nebo idealne seminka zmineneho bambusu? Abych si byl jist ze je to to co shanim a neotravil se v pozdejcich letech nejakym nejedlym druhem. A samozrejme za to nedal  posledni kalhoty

Semena neseženeš, ale pro sazenice to asi budeš mít z Děčína nejblíž do Prahy do Rosteta. Tam by měli sazenice Bashanií mít.

12

Re: Mrazuvzdornost a jedlost

Pokud jde o odolnost velkých druhů, tak v Praze kde je mám teď nejlépe vypadá Phyllostachys vivax Shanghai. Ostatní jsou na tom o něco hůře, mají zhruba podobně pomrzlé listy. Phyllostachys parvifolia omrzl na nových výhonech, které na mé stinné lokalitě vyrůstají hodně pozdě.

Phyllostachys dulcis, který by byl na sběr výhonů asi jeden z nejlepších v Rostetu v minulých zimách dobře odolával a vytvořil tam poměrně rychle silné výhony. Jak si poradí s letošní zimou dám vědět později.

Většina listů mi omrzla na Phyllostachys prominens je tady na tom hůř než vivaxy.

Loni jsem si dovezl nový odkopek z Německa od Phyllostachys vivax Mcclure. Ten je na tom letos výborně, mnohem lépe než  Phyllostachys vivax Mcclure, který mám z jiného zdroje a mělo by jít o stejnou rostlinu z importu z USA. Tak jsem zvědav, jak si povede v dalších letech a zda vydrží víc, než ten co mám déle.

Pokud teď porovnávám Phyllostachys vivax Shanghai a Phyllostachys vivax Mcclure, tak z hlediska zimovzdornosti ten první vede. Celkově jde o lehce odlišné rostliny, takže možná ten první bude časem přeřazen jinam. Zda půjde jen o variantu Phyllostachys vivax či se z něj vyklube jiný druh se asi ukáže časem.