13

Re: Jaro 2011

Letos určitě lepší než loni, ale určitě také díky lepšímu zakořenění.
100% listí pryč f. robusta, f. robusta wolong
80 - 90 % ph. Shanghai 3, ph. iridescens, ph. nigra - ale stébla a pupeny jsou narozdíl od loňska vpořádku
60 - 70% ph. nigra henonis
40 - 50% sasa palmata
20 - 30% Pseudosasa japonica Tsutsumiana, ph. rubromarginata, f. murielae
10- 20% ph. aureosulcata
takřka bez poškození: ph bissetii, ph. humilis, f. rufa, f. Jiuzhaigou, f. denudata, sasa kurilensis

Jinak jsem dnes viděl nějaké výhonky u rufy.

14

Re: Jaro 2011

Pro mě je Phyll. shangai3 velké sklamání, opět vymrzl až k zemi. Stejně dopadl Phyll. vivax. Phyll. concava poškození listů do 10%, Phyll. atrovaginata také. Phyll. parvifolie a Phyll. aure. spetabilis a areocaulis poškození na listech do 20%. Bashanie fargesie 100% listy. Zjistil jsem, že bambusu nevadí až tak mráz, ale více mu vadí větr. Bambus, který mám doma na zahrádce(mezi domy) přezimoval o 100% lépe než na otevřené zahradě.

15

Re: Jaro 2011

Zdarvím všechny,
tak už vylézájí 2 stébla u F. robusta Campbell a chystá se i F.rufa. Jinak po zimě je na tom nejhůře výše zmíněná F.robusta,(sázená loni na jaře), všechna stébla co vyrostla v létě zmzla a listí taky pryč; Ph.vivax Huanwnzhu - listí pryč - taky sázený loni a vivax aureocaulis - listí tak na 50% pryč; lépe je na tom Ph.glauca Y - tak 30% listí pryč a ostatní druhy jsou na tom podobně. Taky jsem je někdy přikrýval... a snad to i trochu pomohlo :-) Je však poznat, že větší sazenice vydrží víc, loni na jaře sázený odkopek Ph.aureosulcata Spectabilis,(3 velká cca 2m vysoká stébla), se držel velice dobře a to i tři nová stébla co ještě v létě vyrostla. Je celkem na větrném místě a v únoru pár dní fučel mrazivý vítr. Poškození listů tak 10-15%.

16

Re: Jaro 2011

ph. nigra - asi 50% listov uschlo, ale uz vidno, ze pojdu nove listy. Najlepsie prezil jeden maly vyhon, ktory zo zeme vyrazil niekedy v septembri, listy ma velke a krasne zelene.

ph. aureosulcata aureocaulis - zasadeny minuly rok od p. Rezla, v lete vyhnal par vyhonov vyska cca 60 cm, v zime sa mu velmi darilo, je na veternom mieste, a je krasne tmavozeleny. Ani jeden uschnuty list.

f. rufa - tiez si zimu uzivala, teraz uz idu nove vyhony, sadena minuly rok od p. Rezla

indocalamus hopei - v zime trochu oschli listy, ale teraz uz vyrazaju nove zo starych stebiel

30km juzne od Bratislavy

17 Naposledy upravil: Josef Knap (07.04.2011 18:19:00)

Re: Jaro 2011

Mně v Čelákovicích na okrese Praha-východ o víkendu vystrčily první torpéda  Bashania qingchengshanensis a Indocalamus latifolius Hopei.  Jako tradičně zklamal svým přezimováním Phyllostachys Shanghai3. Z vivaxů je na tom skvěle téměř bez umrzlých listů Phyllostachys vivax Shanghai, barevné vivaxy zmrzly v listí 100% tam, kde jsou na volném proudění větru. V uzavřeném prostoru mezi domy, chráněný od zimního slunce však velmi dobře přezimoval Phyllostachys vivax Aureocaulis když mu umrzlo cca 50% listí , již mu raší na loňských stéblech pupeny na větévkách. O něco lépe než barevné vivaxy mi přezimoval Phyllostachys prominens. Jako tradičně dobře přezimovaly Phyllostachys atrovaginata a parvifolia. Vrátím se však k rodu Indocalamus. Jsem již několik let velmi pozitivně překvapen odolností a pěkným vzhledem po zimě u Indocalamus tesselatus a Indocalamus latifolius Hopei. Namrzlými a nevzhlednými listy mne opět zklamaly Sasa tsuboiana i Sasaella ramosa  perfektní je bez jakýchkoli namrzlých listů Sasa oshidensis. Takže jsem učinil po této zimě rozhodnutí, že jako půdopokryvné bambusy použiju do budoucna jen Indocalamus tesselatus  a  Sasa oshidensis neb mi nejen vůbec nenamrzají v listech, ale velmi rychle se i rozrůstají.  Pokud jde o Bashania fargesii, tak tam, kde je chráněna mezi domy, tak ji listy neomrzly resp. neseschly vůbec, kde je na volném prostranství, tak tam jí listy seschly či umrzly na 90%.  Bashania qingchengshanensis je bez jediného omrzlého listu. Phyllostachys nigra a jeho kultivary jsem již před 2 lety vyřadil z pěstování a rozdal. Mám za ty nigry s tmavými či strakatými stébly dobrou nádhradu od Honzy Kocourka Phyllostachys glauca Yunzhu, který i jako mladá rostlina přezimoval skvěle.
Josef  K n a p

18

Re: Jaro 2011

Mě už také vyrážejí Fargesia rufa, Fargesia robusta, Fargesia scabrida.

Překvapením pro mě je Phyllostachys kwangsiensis. Sice nejtlustší stébla měl suchá, takže jsem je ustřihnul, ale zbytek obráží novými listy. Jsem zvědav zda tedy bude růst dál, či si znovu zakvete. Semena mi nevytvořil, tak mu asi zůstalo dost energie a roste dál.

Indocalamus tessellatus (Rezl) mi moc neroste i namrzá. Budu muset zkusit další z nějakého jiného zdroje. Odkud je ten váš?

Konečně se letos chová moje Phyllostachys concava stejně, jako ta Jirkova. Loni jsem se jí trochu víc věnoval a pořádně jí namulčoval, zaléval a hnojil a letos je prakticky bez poškození.

U barevných vivaxů mi namrzly špičky pár stébel, jinak už začínají obrážet,  Phyllostachys prominens dopadl o něco hůř, ale také obráží.

Výborně letos zimoval nově vysazený Phyllostachys dulcis Hummel-Kew. Byl malý a docela schovaný, ale dost mě potěšil. Jsem zvědav jak si povede v dalších letech.

19

Re: Jaro 2011

Ten můj Indocalamus tesselatus je od Honzy Kocourka.

wufeng napsal:

Mě už také vyrážejí Fargesia rufa, Fargesia robusta, Fargesia scabrida.

Překvapením pro mě je Phyllostachys kwangsiensis. Sice nejtlustší stébla měl suchá, takže jsem je ustřihnul, ale zbytek obráží novými listy. Jsem zvědav zda tedy bude růst dál, či si znovu zakvete. Semena mi nevytvořil, tak mu asi zůstalo dost energie a roste dál.

Indocalamus tessellatus (Rezl) mi moc neroste i namrzá. Budu muset zkusit další z nějakého jiného zdroje. Odkud je ten váš?

Konečně se letos chová moje Phyllostachys concava stejně, jako ta Jirkova. Loni jsem se jí trochu víc věnoval a pořádně jí namulčoval, zaléval a hnojil a letos je prakticky bez poškození.

U barevných vivaxů mi namrzly špičky pár stébel, jinak už začínají obrážet,  Phyllostachys prominens dopadl o něco hůř, ale také obráží.

Výborně letos zimoval nově vysazený Phyllostachys dulcis Hummel-Kew. Byl malý a docela schovaný, ale dost mě potěšil. Jsem zvědav jak si povede v dalších letech.

20

Re: Jaro 2011

Potvrzuji namrzání Indocalamus tessellatus (Rezl)  - cca 40% jak píše Wufeng
Potvrzuji výbornou odolnost Bashania qingchengshanensis i na větrném místě
Potvrzuji rašení 4.4. Bashania qingchengshanensis a Indocalamus latifolius Hopei

Článek Velké bambusy, je moc pěkný, za druhy co mám tak potvrzuji. Ještě jsem se nasmál u článku P. Shangai 3 u věty "Po vysazení sazenice v Praze byl tento bambus nejrychleji narůstajícím druhem, který již třetím rokem dosáhl 4 metrů a poměrně tlustého stébla. Od té doby začal však stagnovat a produkuje stébel sice hodně, ale žádná nejsou tlustší a větší než toto 3 rokem vyrostlé."  - to podepíšu i s razítkem smile Neuvěřitelná shoda, chová se mi úplně stejně.

stáří rostlin 4-5 let, lokalita 360mnm, Plzen

21

Re: Jaro 2011

To je fakt zajímavé. Asi dostal nějaký manuál jak se chovat a do důsledku ho dodržuje. smile Letos jsem se na něj schválně zaměřil. Dost jsem ho prostříhal, hodně nahnojil a dost ho zalívám. Tak uvidíme co letos předvede. Doufám, že se ještě probere a překvapí.

22

Re: Jaro 2011

Zdravím, dnes som si všimol prvý výhon u phyllostachys viridiglaucescens, smola že som si ho všimol tak že som naň stupil, dúfam že som ho nezlomil.. Zdá sa mi to nejak skoro. ostatné ako by ešte ani nevedeli  že je tu jar.

23

Re: Jaro 2011

Tady u nás na jihu Moravy mě už vystrkují růžky: Phyllostachys atrovaginata, Phyllostachys propinqua Li Yu Gan, Fargesia robusta Pingwu, Fargesia rufa a už se těším na ostatní druhy.

24 Naposledy upravil: Josef Knap (07.04.2011 18:19:59)

Re: Jaro 2011

Vážený kolego,

to nemůže být Phyllostachys atrovaginata, ta mi vystrkuje nová stébla ze země až v červnu,  u mne s ohromující pravidelností vždy pár dní kolem 23. června.
Zdraví,
Josef  K n a p

radim77 napsal:

Tady u nás na jihu Moravy mě už vystrkují růžky: Phyllostachys atrovaginata, Phyllostachys propinqua Li Yu Gan, Fargesia robusta Pingwu, Fargesia rufa a už se těším na ostatní druhy.