13

Re: Zivy plot z bambusu - jak strihat?

Pepa napsal:

hanakm: V Brně mají bambusy celoročně venku u městského divadla. Bambusy jsou stále zelené, kontejnery nejsou nijak chráněné. Kontejnery jsou cca 2x2x1 m, umístěné ve dvorním traktu. Bambus bych tipl na Phyllostachys Bissetii.

V takhle velkém kontejneru už je to skoro jako v půdě, jestli je mají ještě na chráněném dvoře, tak to může dobře fungovat.

Já několik zim měl na severním balkoně trs Fargesie nitida v cca. 15 litrovém kontejneru. Zimoval slušně, kontejner nebyl nijak chráněn. Na druhou stranu bambus nijak bujně nepřírůstal, spíš stagnoval. Pak vykvetl a tím můj pokus skončil. Důležité bylo myslím také severní umístění. Na bambus prakticky nesvítilo slunce čili na tomto balkoně nebyly tak velké výkyvy teplot.

Zkoušel jsem nechat venku Phyllostachys aureosulcata spectabilis. Dokonce jsem ho v 20 litrovém kontejneru zakopal. Přišla však silná zima a kontejner i tak kompletně promrzl a o bambus jsem přišel.

Loni jsem nechal venku Phyllostachys rubicunda. Byl to obrovský trs který se mi nevešel dovnitř. Byl ve velkém - odhaduji 50litrovém kontejneru obalený slámou. Také zmrzl.

Fatální jsou pro tyhle bambusy delší období mrazu. Jednorázové i silnější mrazy nevadí. Když je ale mráz kontinuelně několik týdnů, kontejner totálně promrzne a je to většinou konec rostliny.

14

Re: Zivy plot z bambusu - jak strihat?

Mě naštěstí ještě nic, co bylo zakopané v zemi, neumrzlo. Na vysočině 500m nad mořem.
Možná je to taky hladinou podzemní vody. Ta je asi půl metru hluboko - zahrada pod hrází rybníka.
Uvidím tuto zimu. Minulou jsem měl tři 20litrové kontejnery v zemi a tento rok mám dva 50l. - nuda a atrovaginata a jeden 20l. aureocaulis.

15

Re: Zivy plot z bambusu - jak strihat?

Moje snaha pěstovat bambusy na střešní terase (na bytovém domě v Praze, čili s mírnější zimou než někde na Vysočině), čili v kontejnerech 50x50 cm již druhou zimou opět skončila neúspěchem. Bohužel oba pokusy, kdy první byl s nijak extra vybraným druhem z hobby marketu, a loňský se třemi extra vybranými mrazu odolnými druhy (Fargesia murieliae, Fargesia nitida, Phyllostachys aureosulcata Alata) dopadly naprosto stejně. Bambusy zaschnou a  a ač se zdá, že na dvou jsou výhonky kromě listů ještě zelené k obražení se nemají. Mám čekat, nebo zastřihnout? Zálivku jim celoročně dodávám automatickým zavlažováním, v zimě jsem za teplejších dnů zaléval trochu taky. Kontejnery byly na terase umístěny na různých místech, jeden na slunném ale větrném místě, druhý vedle živého plotu chráněn před větrem a poslední ve stinném, ale úplně v závětří.
Podle toho co jsem tu četl, nevím zda se pokoušet znovu, třeba vyrobit speciální kontejnery, třeba odizolované polystyrenem tak aby kořeny uvnitř kontejneru byly i na jeho boku za vrstvou izolace. Má někdo nějaké doporučení, nebo to mám stejně jako v případě cypřišů radši vzdát a vrhnout se pouze na osvědčené thuje, kleče a borovice?
O travinách jsem taky přemýšlel, ale jako alergik chci něco nekvetoucího, a radši stálezeleného, což bambus naprosto splňoval.