1

Téma: Zivy plot z bambusu - jak strihat?

Chtel bych se zeptat na radu.... Loni v lete jsem vysadil vzrostlejsi Fargesia Rufa zakoupene v Rosteto (20l kvetniky), velice dobre se ujaly a kazda rostlina ma od jara cca 10 az 15 novych stebel... bohuzel jsem je ted musel posledni tyden v kvetnu presadit.... bambusy jsou na zivy plot ktery po presazeni nevypada moc uhledne ... muj dotaz je, kdy po presazeni je muzu zacit strihat a jak casto se zivy plot z bambusu striha? Jestli muzu strihat vicekrat behem leta nebo pouze jednou napodzim? Aby muj zivy plot vypadal aspon trochu jako tenhle

http://bambusy.info/?clanky:zivy-plot-z-bambusu

Diky za odpoved

2

Re: Zivy plot z bambusu - jak strihat?

Stříhal bych nové výhony na požadovanou výšku až se začnou větvit. To už jsou většinou výhony vyzrálejší a dají se dobře fiknout. Další řez by byl asi potřeba pouze pokud vyroste ještě další várka výhonů, případně odstranění některých nežádoucích převislých větví. Předpokládám, že jednou za rok to bude stačit.

3

Re: Zivy plot z bambusu - jak strihat?

Mám dotaz, viděl kdokoli z vás v naší republice funkční-účel plnící živý PLOT?

                 Díky !

4

Re: Zivy plot z bambusu - jak strihat?

Neviděl, ale taky mě to zajímá.

5

Re: Zivy plot z bambusu - jak strihat?

Ten na fotkách v mém článku je ze severního německa, u nás je na to ještě dost brzo. Hodně lidí se na to ptá teprve poslední dva, tři roky. Já ani nejsem příliš fandou toho, dělat živé ploty z bambusů, mám je radši jako solitéry.

6

Re: Zivy plot z bambusu - jak strihat?

Původně jsem chtěl dělat živý plot z Ph Bisseti, nakonec jsem ho nechal růst, nemám chuť ho stříhat, ale jinak si myslím, že po třech letech už by plnil svoji funkci výborně, vzdálenost mezi rostlinami byla při sázení cca 1m. Ted mají cca 4-4,5 m a je to velké houští.
Moje F. rufa je rozhodně nejvitálnější z fargesií, na živý plot bych je sázel tak 80 cm nebo i blíže od sebe a do tří let bude plot jak na obrázku. Určitě je pro ně ale lepší stanoviště ve stínu.

7

Re: Zivy plot z bambusu - jak strihat?

Ráda bych názor odborníků na následující plán: Chystám se na střešní terase založit malou pochozí zahradu, která bude z jihu a západu ohraničena živým plotem. Po dlouhém váhání jaké rostliny použít jsem se zatím rozhodla pro zimovzdorné bambusy, protože mi pro kombinaci s malou vodní plochou, která na terase bude a při potřebě celoročního zastínění terasy, přijdou nejestetičtější. Podmínky stanoviště ale nejsou ideální a s pěstováním bambusů nemám zkušenosti, tak bych se ráda poradila. Po přečtení zdejších a jiných diskusí na toto téma jsem vybrala rod Fargesia, protože bych se na té střeše a malém prostoru potřebovala vyhnout odnožování a nebezpečí prorůstání kořenů hydroizolací. Ale ty jsou zase vhodné spíš do stínu (i když mírné přistínění z jihu i západu by alespoň spodní části by ev. mohl poskytnout vhodný typ zábradlí, bude do výšky 1m, původně jsem ale chtěla nerez nebo nerez se sklem, což by zase bránilo větru - máme tu relativně větrno). Plánuji umělé zavlažování, takže s vodou, resp. suchem by neměl být problém. Maximální tloušťka substrátu ale bude bohužel jen 50 cm a šířku plotu plánuji také cca 50 cm, aby nezabral přiliš plochy terasy. Optimální finální výška plotu by měla být 2m. Jaké druhy rodu Fargesia, jestli vůbec, byste mi na dané stanoviště doporučili? A jak vzrostlé sazenice a jak daleko od sebe bych je měla dát, aby ujmutí bylo optimální a zapojení do plotu v horizontu cca 3 let (výšky 2m může dosáhnout později)? Nebo zvolit jiný druh (Phyllostachys) a risknout odnožování? Nebo na bambusy pro tento účel radši úplně zapomenout, byla by to zbytečná investice? Dík moc za každou radu...

8

Re: Zivy plot z bambusu - jak strihat?

Já si myslím, že tenhle moderní trend není moc praktický. Dostávám podobné dotazy dost často. Když to vezmu obecně, tak pěstování jakýhkoli rostlin v podobných podmínkách bude dost obtížné. Pokud tam vyřešíte závlahu, tak tím se vám sortiment použitelných druhů dost rozroste (tím nemyslím jen bambusy). Problém vidím v tom prostoru na kořeny 50x50cm. Při mírnější zimě to asi nebude problém, ale při normální zimě kdy můžou být kontinuálně mrazy i několik týdnů v kuse, tak to bude pro hodně rostlin smrtelné. Při permanentně promrzlém kořenovém balu hrozí nejen jejich umrznutí, ale i uschnutí, protože promrzlé koženy znemožní rostlině vodu přijímat. Pokud kořeny zateplíte pak jsou šance na úspěch větší, pořád jde ale o pěstování v extrémním prostředí (střešní terasa), takže bude to neustálý boj proti povětrnostním vlivům s nejistým výsledkem.

Třeba se mýlím, ale živý plot, na střešní terase v 50x50cm mi nepřijde moc reálný. Ne že by tam ty rostliny nebyly schopny růst, spíš pochybuji, že se je podaří udržet v takové kondici, aby živý plot byl hezký, souvislý a poskytoval to co se od něj čeká. Spíš bych to řešil nějakým jiným způsobem a rostliny bych tam využil v přenosných kontejnerech na okrasu.

Pokud by jste se do toho chtěla pustit, tak bych zkusil nejzimovzdornější Fargesie. Doporučil bych vegetativně množené Fargesie nitida, Fargesia murieliae či Fargesia sp. Jiuzhaigou. Ty rostou výše než 2 metry, tak by se ještě musely stříhat. Pokud budou mít závlahu, tak by jim nemělo vadit ani umístění na slunci. Počet sazenic bude záviset na jejich velikosti v době pořízení, to bude lepší probrat přímo u zdroje odkud budou.

9

Re: Zivy plot z bambusu - jak strihat?

Strašně moc děkuju za radu. Samozřejmě vím, že podmínky střešní terasy těchto parametrů jsou pro rostliny vesměs nepříznivé, ale prostě jsem nechtěla přijít o velký kus zahrady, který zabrala garáž, a pěstování v přenosných kontejnerech má všechny nevýhody se zimováním (nemám je jak a kam na zimu přenést) + přehřívání a vyšší nároky na zálivku. Zatím se nechci vzdát zeleného plotu, protože jakékoli jiné řešení odstínění pohledu z ulice by z objektu udělalo hradbu proti marťanům... S hloubkou substrátu nic neudělám, ale pokud dám Fargesie, budou mít k dispozici pro kořenění celou plochu zavezenou zeminou (nebudu muset instalovat kořenové zábrany - pokud jsem to dobře pochopila?). K ostatnímu "ozelenění" plánuju použít druhy doporučované pro takové extrémní podmínky, hlavně malé trávy... Když nakonec zasadím bambus, určitě se ozvu, jak to dopadlo. Další variantou jsou vysoké suchomilné trávy - sice nebudou tak husté a na zimu nebudou zelené, ale i suché trochu zastíní a na jaře zas obrazí (výhodou je také to, že by měly dřív dosáhnout požadované výšky). Ještě jednou moc děkuju za konzultaci. Kdyby měl někdo další nějaké nápady ohledně zmíněného, budu moc ráda...

10

Re: Zivy plot z bambusu - jak strihat?

Držím palce ať se rostlinám daří. Budu rád když se časem ozvete a dáte vědět jak se vám zadařilo a co a jak vám roste.

11

Re: Zivy plot z bambusu - jak strihat?

Skutečně je problém v 50x50cm celoroční pěstování. Ne sice idealní řešení, ale přesto realizovatelné je, jak bylo popsáno jinde: Na zimu zakopat přenosné nádoby do země a ještě zamulčovat. Na jaře po skončení mrazů nádoby vykopat, očistit, připadně přesadit a dát na střechu. Přes zimu musíte počítat s částečným umrznutím nadzemních částí. Ja takto pěstuji Ph. Aureosulcata Spectabilis a nově i Nigra. Předpokládám že se to dá dělat i s trsnatými mrazuvzdornými druhy.
Mám sám jeden dotaz. Respektive vím, že to úspěšně fungovat v našich podmínkách nemůže, ale přesto se zeptám. Podařilo se někomu přezimovat nezakopané bambusy v nádobách tak, že nádobu obalil bublinkou nebo jinou fólií? Viděl jsem fotky ze zahraničí, ale myslím, že u nás bal promrzne a rhyzomy uschnou. Případně, které druhy se Vám podařilo takto úspěšně přezimovat. Děkuji

12

Re: Zivy plot z bambusu - jak strihat?

hanakm: V Brně mají bambusy celoročně venku u městského divadla. Bambusy jsou stále zelené, kontejnery nejsou nijak chráněné. Kontejnery jsou cca 2x2x1 m, umístěné ve dvorním traktu. Bambus bych tipl na Phyllostachys Bissetii.