13

Re: Jaro 2010

zdravim vsechny, u me zatim nic neroste , jen zacinaji sem tam rasit listove pupeny, ale jen opravdu malicko. Vyhonky zatim zadne nejsou. Jindrichuv Hradec (jizni cechy)
Docela vam zavidim, uz aby to zacalo rust i tady :-)

14

Re: Jaro 2010

Tak mně v Čelákovicích na Labi cca 26 km směrem severo-východo-východním od Prahy raší stébla Bashania qingchengshanensis - jsou již 20cm vysoká, dále mohutně ukazuje nová stébla Indocalamus latifolius Hoppei, ale to nejsou žádná překvapení. Překvapil mne nejvíce nejen tím, že již taky ukázal špičky stébel Phyllostachys kwangsiensis, který se ukázal v této poslední zimě jako velmi odolný. Své zkušenosti s touto poslední zimou shrnu za pár dní. Konečně jsem se tedy ve svém bambusariu dočkal takové zimy, která nemilosrdně ukázala, jaké druhy bambusu se hodí v mých podmínkách k většímu rozšíření a jaké jen jako sbírkové. Totálně mi v listech omrzla Bashania fargesii a totálně v listech i pupenech Phyllostachys Shanghai3.

15 Naposledy upravil: Jixm (20.04.2010 15:52:18)

Re: Jaro 2010

U mě o víkendu vyhnala první výhonky Sasa kurilensis, jinak zbytek bambusů stále vyčkává.

16

Re: Jaro 2010

U mě v Jičíně už raší Phyllostachys aureosulcata, bissetii, kwangsiensis, nuda, humilis, Fargesia robusta, rufa, Indocalamus tessellatus,  Sasa kurilensis, Pseudosasa japonica Tsutsumiana, Sasa palmata.
Letošní zima zatím jasně nejhorší za čtyři roky, 100% zmrzlé listy i stébla Phyllostachys nigra,  rubromarginata, Shanghai 3, iridescens. Fargesia robusta tak 90%. Ostatní ph. tak 40 - 60 % listí, je evidentní, že čím starší rostlina tím lépe, letos poprvé omrzl i bissetii, tak 20%, nejlépe překvapivě zimovala Ph. atrovaginata,tak 10%.  Z fargesií nejlépe rufa bez poškození, ale i  Jiuzhaigou a denudata. F. murieliae a robusta (různé klony) se u mě nedaří, dám jim ještě šanci, ale asi je nahradím rufou.

17

Re: Jaro 2010

Pre ppeter. Ph. parvifolia robí rhizómi tak okolo 1-1-5 m za rok, zato Ph atrovaginata robí mohutné až 3 metrové.Som zvedavý čo z nich tento rok vyrastie.

18

Re: Jaro 2010

Robert Smolík napsal:

F. murieliae a robusta (různé klony) se u mě nedaří, dám jim ještě šanci, ale asi je nahradím rufou.

Můžeš prosím rozepsat, jaké Fargesia murieliae a Fargesia robusta máš a jak které dopadly?

Snažím se momentálně posbírat o nich co nejvíce informací, tak by mě to moc zajímalo.

Já vysadil pokusně v Liberci několik kultivarů Fargesia murieliae. Většina jich dopadla dobře, akorát mě zklamal kultivar Fargesia murieliae Standing Stone. Ten se mi zrovna nejvíc líbí, ale letos dopadl nejhůř ze všech. Jsou čerstvě vysazené, tak se uvidí co příště, ale zřejmě to, že v zimě nestáčí listy mu ubírá na zimovzdornosti.

U Fargesia robusta mohu porovnat jen Fargesia robusta Campbell a Fargesia robusta Woolong. Letos dokonce Woolong zimoval maličko lépe, čímž mě překvapil. Spíš bych to tipoval obráceně. Fargesia robusta Campbell má skoro 100% listů pryč, ale už obráží, takže stébla přežila.

19

Re: Jaro 2010

Zdravím všechny, já jsem našla včera první tři výhonky na Phyllostachys Shanghai 3, jinak zatím nic (Zlínsko). Jinak po zimě to odnesla Atrovaginata, listy skoro na 100% suché, část pupenů vypadá živě, ale zatím nic nezelená. P.vivax aureocaulis a shanghai 3 omrzly víceméně jenom loňské stébla. Phyllostachys aureosulcata aureocaulis skoro bez poškození,ta dopadla dobře. Jestli se podaří,pošlu fotky.

20

Re: Jaro 2010

ospravedlnujem sa včera som to síce nafotil (fotky nič moc) ale zabudol som doma foták

21

Re: Jaro 2010

Mám takový návrh pro všechny. Dejte si do profilu odkud jste a při každem psaní to budou všichni vědět..

22

Re: Jaro 2010

Zdravím,

U nás,(Hradec Králové), nejhůř dopadl Ph.vivax Aureocaulis – cca 90% listů pryč a také stébla tak do půlky zmrzlá. U Ph.arcana Luteosulcata totálně zmrzlo jedno stéblo a druhé přišlo o 90% listů. Ten jsem brzy na jaře vyryl a přesadil do květináče. Už mu leze výhonek :-) U Ph.atrovaginata je to tak 20% listí pryč a dvě největší stébla jsou prasklá. Nejlépe dopadly Ph. aureosulcata aureocaulis a Ph. bissetii cca 10-15% listů pryč. Musím podotknout, že jsem je sázel loni pozdě v létě a na podzim. A také, že jsem je tak v půlce zimy nakonec zakryl nějakou dekou a hadrama, neboť u nás na kraji Hradce fakt dost fučí :-(  Fargesia rufa,(byla celá pod sněhem a přežila víceméně bez poškození – sázena podzim 2008) a Fargesia sp. Jiuzhaigou, (sázena 10. října 2009) tak u té nejspíš omrzli vršky nových stébel – ty co nebyly pod sněhem, neboť se nedaly ohnout a když jsem to zkoušel, tak jsem po oblevě našel jedno zlomené. Listy začínají růst, ale výhonky žádný – mimo výše uvedeného Ph. arcana L.
Taky už jsem letos nakupil a zasadil od p. Rezla Fargesia denudata, Ph. galuca Yunzhu a Ph. vivax Huanwenzhu a od p. Lipenského Fargesia rufa, Fargesia robusta Campbel a Fargesia scabrida a tak dvoumetrový odkopek Ph. aureosulcata spectabilis. Jinak jsem se ptal p.Lipenského a jeho mateřské rostliny jsou od Jose van der Palena – KIMMEI.  Posílám Wufengovi nějaké fotky ať je sem přidá.


Phyllostachys vivax aureocaulis

PunBB bbcode test

Phyllostachys arcana Luteosulcata

PunBB bbcode test

Phyllostachys aureosulcata spectabilis - letošní výsadba

PunBB bbcode test

Fargesia robusta -  letošní výsadba

PunBB bbcode test

Fargesia scabrida -  letošní výsadba
PunBB bbcode test

23

Re: Jaro 2010

pro Vanjos: Jsi si jist, že na té poslední fotce je opravdu Fargesia scabrida? Na fotce to může mást, ale moc mi tak nepřipadá.

24

Re: Jaro 2010

Pro Wufeng: Můžeš prosím rozepsat, jaké Fargesia murieliae  a Fargesia robusta máš a jak které dopadly?

V současné době mám Fargesia murieliae green arrows a famingo, první jmenovaný je na tom lépe, famingo hodně proschlé, obě obráží, ale vzhled nic moc, ještě mám stále f. m. joy a ta je na tom podobně, původně jsem měl více kultivarů, asi před třemi, čtyřmi roky, ale přežila jen tahle jedna - šlo o selekce množené z meristémů.

Fargesia robusta Wolong, každý rok přijde o všechny listy, letos zůstalo něco pod sněhem, neobráží na starých stéblech, takže už to rovnou řežu a čekám na nové výhonky.  Fargesia robusta „Campbell“ mám první rok, všechno listí pryč, sem tam někde začíná obrážet, velké množství nových výhonků.

Všechny jsou na podobném, polostiném stanovišti. Všechny zakoupeny u pana Kocourka.