13

Re: Trachy fortunei

Škoda,doufal jsem že napíšeš svoje zkušenosti a poznatky.Taky si chci palmy pořídit,tak bych byl rád za každou ověřenou informaci.

14

Tak to se omlovám,ale nejde to popsat několika větami.Už jenom jimi popsané min.
teploty jsou vysoce nadsazené.Takové neuvádí nikdo z prodejců v celé Evropě.Již o tom totiž něco vědí a mají ke svým zákazníkům trocha úcty.
Já na svých www uvádím hranici od -12,od které se již projevují škody,dále záleží na mnoha dalších faktorech a je nutno počítat i s možností ztráty celé rostliny.
Josef

http://img215.imageshack.us/img215/8089/p1010136zu3.jpg

Nerozumiem Josefovej "politike". Tak buď niečo viem a som ochotný sa podeliť o svoje skúsenosti, alebo sa teším z toho, ako ostatní sa budú trápiť a robiť chyby až ich to možno znechutí.

Josef,
do ktorej skupiny patríš?

Keby som vedel o palmách toľko, čo o drůběži, tak by som tu musel mať popísané romány (ako mám na www.ifauna.cz, resp. v českom časopise Fauna a CHovatel-Rádce).

Nebol som si istý, či môžem zverejňovať aj komerčné webstránky. Takže je to:

http://www.odolnepalmy.cz

16

Ahoj Petře.
Já patřím k těm,kteří to maj hlavně jako koníčka a snaží se ty rostliny venku pěstovat a zjistit co je možné v našich podmínkách udržet.Mám vysazeno 11 palem,
13 velkých juk a asi 7 velkých agave.
A nemám prostě rád ty,kteří jdou jen po penězích,v březnu si vysadí jednu palmu a v
dubnu už mají velkoobchod a prezentují se jako velcí odborníci na veškerý sortiment.
A jsou ještě tak drzí,že popis rostlin opíšou skoro slovo od slova ode mne.Jen zvednou min.teploty.A někteří nemají vysazenu dokonce ani jednu rostlinu.
Obrázek si snad uděláš sám.
Josef

Josef,
ak to teda nie je tajomstvo (a len Tvoje výlučné Know How), tak Ťa poprosim o zaslanie dobrých rád ohľadom pestovania paliem na moju súkromnú emailovú adresu:
peter.ferjencik@chello.sk

S pestovaním rastlín sa nezaoberám, to je hobby mojej manželky. Aj tú palmu som jej daroval k okrúhlemu jubileu, namiesto kytice ruží. Len by bola škoda, keby vyhynula, kvôli nejakej blbej chybe v pestovaní, či zimovaní.

Ďakujem
Peter

18

Konečně jsem se podíval na tu stránku www.odolnepalmy.cz. Komerce od začátku do konce. Jsem zvědav kolik lidí jim na to skočí. Ty údaje o mrazech jsou nesmyslně nadsazené. Nemá cenu tu stránku moc zkoumat, ale jen ze zájmu jsem mrk na bambus co tam maj a hned druhá fotka je špatně. Má jít o Pseudosasa japonica a na tý druhý fotce je nějaká Fargesie. Co mě zaujalo jsou ceny. Rád bych věděl jestli si u nás někdo koupí Sabal minor za 99 000,-.

19

Navíc to není Sabal minor to co nabízejí ale Sabal palmetto,
a tam je na naše podmínky odolnost tak max -10 a to jen nad ránem...Je to palma původem z Floridy tak si asi každý udělá sám představu jaké jsou tam "mrazy".
Já už to dál nehodlám ani komentovat,ztráta času,on stejně
brzy skončí.