1

Téma: Trachy fortunei

Opět bude kvést.
http://img204.imageshack.us/img204/4285/p1010105de7.jpg
Josef

Re: Trachy fortunei

Tak som sa toľko zberal poslať príspevok ohľadne mrazuvzdorných paliem, až ma Josef predbehol. Snáď má s nimi nejaké skúsenosti. My sme si palmu Trachycarpus Fortunei obstarali len teraz na jar na našu záhradu. Preto nás prekvapila, keď sa po niekoľkých týždňoch na nej objavili podobné "kukuričné" šúľky, z ktorých sú teraz strapce plné bobuliek. Priikladám aj niekoľko fotiek (ale prostredníctvom mailu cez Wu Fenga).
Mám však dotaz. Potrebuje na opelenie táto palma iného jedinca, alebo si vystačí sama? A čo bude potom? Nejaké plody? A čo snimi? Ako sa rozmnožuje? Vedľa nej už rastie ďalšia mladá palma.
Budem vďačný za Vaše rady o jej pestovaní a hlavne ako ju na záhrade prezimovať?
Na internetových stránkach jedného špecializovaného záhradníctva v Brne som našiel o nej toto:

Trachycarpus Fortunei
Je to jedna z nejodolnějších palem pocházejících z horských oblastí východní Číny, kde roste až do výšky 2500m nad mořem. Do ČR jsme dodali již stovky palem. Mimo městské aglomerace jako třeba Praha, Brno, Ostrava, Plzeň a další jsme palmy vysazovali či dodávali i do horských oblastí jako Beskydy, Jeseníky, Orlické hory, Jizerské hory, Krušné hory, Šumava a Českomoravská vrchovina. Mimo ČR jsme palmy již dodávali i do Rakouska, Německa, Polska a na Slovensko.
Má velmi atraktivní vzhled s tmavě zelenými, stříbřitě lesklými listy vyrůstajícími z pevného kmene. Dorůstá do výšky 15m, v příznivých podmínkách přirůstá vzrostlá palma až 60 cm za rok. V našich podmínkách dorůstá zhruba do 8 m a přírůstek může činit až 20 cm za rok. Má ráda humitou půdu s příměsí písku z důvodu dobrého odvodnění okolí před zimním obdobím. Při zajištění sušších podmínek před a během zimního období přežívá nechráněná rostlina bez poškození mrazy až -17°C.
Ve své domovině je krátkodobě vystavována teplotám až -21°C aniž by byla znatelně poškozena. Pokud listy omrznou a není poškozen stonek rostliny, na jaře bohatě obrazí. Proti poškození mrazem je vhodné jednak chránit rostlinu proti dešti a sněhu tak, aby nedošlo ke zmrznutí vody ve vrcholu stonku (srdci) rostliny a zároveň krytem okolní půdy proti promrznutí např. vrstvou suchého listí. Mladé jedince chráníme raději vždy před příchodem mrazů pod -5°C. Vzhledem k tomu, že teploty u nás mohou klesnout pod úroveň limitu mrazuodolnosti rostliny, doporučujeme rostlinu na zimu zakrýt.
·    Teplota v létě: teplé venkovní stanoviště
·    Odolnost vúči chladu: až -21°C, v květináči až -5°C
·    Osvětlení: přímé oslunění, zpočátku přistřihujeme
·    Zálivka: v létě vydatná, v zimě je nutno přísun vody omezit
·    Vzdušná vlhkost: vysoká
·    Nároky na půdu: půda s příměsí písku a humusu
·    Nároky na živiny: ve vegetačním období přihnojujeme každý týden tekutým hnojivem s 
·    obsahem guana
TECHNOLOGICKÝ POSTUP VÝSADBY A PÉČE O ODOLNÉ PALMY
Palmy jsou dodávány v přepravních kontejnerech - květináčích a jejich výsadba je možná od března do půli listopadu do nepromrznuté půdy.
Jelikož přesazování pro palmu představuje určité "trauma", je vhodné upozornit na několik zásad, z nichž nejdůležitější je vyjmutí palmy z nádoby tak, aby celý blok zeminy i kořenů palmy zůstal neporušen. K usnadnění tohoto kroku můžete nádobu po bocích naříznout.
·    Je zapotřebí vyhloubit jámu zhruba o 10 cm větší z každé strany obvodu přepravního kontejneru, do hloubky o 20 - 30 cm hlubší.
·    Na dno jámy naskládáme oblázky či kamínky zhruba do 15 cm výšky jámy ( drenáž ).
·    Na vnitřní obvod jámy připevníme se shora cca 1 - 2 cm pod výškou okolního terénu tubexový pás pro ochranu kořenů proti zamrznutí.
·    Rozdíl mezi hloubkou jámy s drenáží a výškou kořenového balu palmy vysypeme substrátem pro palmy či hlinito-písčitým substrátem ( dva díly hlíny a jeden díl hrubého písku, u jílovité půdy 1 : 1 ).
·    Vložíme palmu s kořenovým balem do jámy, tak aby kmen palmy začínal na úrovni okolního terénu.
·    Mezi kořenový bal a tubexový pás po obvodu jámy zavedeme ke spodu kořenového balu trubku pro zálivku.
·    Jámu zasypeme substrátem pro palmy či hlinito-písčitým substrátem ( dva díly hlíny a jeden díl hrubého písku, u jílovité půdy 1 : 1 ).
·    Okolí kmene palmy můžeme ozdobit kameny či jiným dekoračním materiálem, nikoliv však mulčovací kůrou.
·    Okamžitě po přesazení palmu dobře zalijeme. První měsíc po přesazení je nutné palmu zalévat každý den. Palmu zaléváme vždy brzy ráno nebo večer, aby listy nezačaly žloutnout.
Jakmile se palma v zemi usadí, můžeme ji rozvázat. Listy palmy se stříhají na jaře, nikoliv před zimou. Listy odřezávejte tak, aby po každém z nich na kmeni zůstal 6 - 7 cm dlouhý stonek. Listy, které se přesazováním poškodí, neodstraňujte, ale počkejte, až se palma aklimatizuje a začne tvořit nové listy. Roční přírostek listů je 15 - 25.
Pokud se palma ohýbá, můžete ji srovnat tak, že stranu, na kterou se palma ohýbá, otočíte směrem k SEVERU, a stranu, od které se odvrací, necháte na JIH .
Trachycarpus Fortunei dorůstá v našich podmínkách do výšky zhruba 8 m, v příznivých podmínkách přirůstá vzrostlá palma 20 až 30 cm za rok.
Při zajištění sušších podmínek před a během zimního období přežívá nechráněná rostlina bez poškození mrazy -17°C až - 21°C. Ve své domovině je krátkodobě vystavována teplotám až -21°C aniž by byla znatelně poškozena. V nezatepleném květináči snáší palma teploty do - 5°C. Pokud listy v zimě omrznou a není poškozen stonek rostliny, na jaře seschlé listy ostříhejte, palmu dostatečně zalévejte a ta brzy bohatě obrazí. Proti poškození mrazem je vhodné jednak chránit rostlinu proti sněhu tak, aby nedošlo ke zmrznutí vody ve vrcholu stonku (srdci) rostliny svázání listů a zároveň krytem okolní půdy proti promrznutí např. chvojím či vrstvou suchého listí. Vzhledem k tomu, že teploty u nás mohou klesnout pod úroveň limitu mrazuvzdornosti rostliny, doporučujeme na zimu obalit kmen pytlovinou a námi dodávaným izolačním pásem, popř. palmu na zimu zakrýt. Každý náš zákazník před zimou obdrží CD s instruktážním filmem a postupem zazimování. Zazimování palem vám nezabere více než několik minut.
Palma lze přesazovat až po pěti letech po zasazení a vždy pouze jednou za pět let.

Snáď mi odpustia, že som to sem prevzal

http://bambusy.info/img/uploaded/Palma-1.JPG

3

Re: Trachy fortunei

zaslal Peter z Bratislavy :

http://bambusy.info/img/uploaded/Palma-2.jpg

http://bambusy.info/img/uploaded/Palma-3.JPG

4

Re: Trachy fortunei

zaslal Peter z Bratislavy :

http://bambusy.info/img/uploaded/Kvet-palmy.jpg

http://bambusy.info/img/uploaded/Kvet-palmy-detail.jpg

5

Re: Trachy fortunei

Jsou samčí a samiččí rostliny na kterých po opylení zůstávají semena.
Když nedojde k opylení není z toho nic.Květy po odkvětu se mohou ostříhat.
Uvádí se,že samčí rostliny jsou odolnější,ale nemohu to potvrdit.
Jinak z toho co píšete,že uvádí"specializované"zahradnictví v Brně,je většina blbostí.
Oproti nim/začli loni/,se o to zajímám již 7 let a palmy mám venku 5 let.Z toho co popisují je jasné,že zkušeností moc nemají,jinak by takový blbosti nemohli napsat,
a nebo jen chtějí oblbnout zákazníka.
Josef Bučko

Re: Trachy fortunei

Josef,

a môžeš teda aj poradiť ako ich úspešne pestovať a hlavne prezimovať?
Ako sa majú orezávať, hnojiť, zalievať a čoho sa mám vyvarovať?

Vopred ďakujem za Tvoje rady, ktoré určite ocenia aj iní "palmomilci".

7

Re: Trachy fortunei

Josefe, lehko se napíše, že
"z toho co píšete,že uvádí"specializované"zahradnictví v Brně,je většina blbostí. Oproti nim/začli loni/,se o to zajímám již 7 let a palmy mám venku 5 let. Z toho co popisují je jasné,že zkušeností moc nemají,jinak by takový blbosti nemohli napsat,a nebo jen chtějí oblbnout zákazníka".
Ale nebylo by lepší napsat, že blbost je konkrétně "toto" a správně to má být "takto"? Nejedná se jen o konkurenční boj dvou dovozců a prodejců rostlin?
Martin

8

Re: Trachy fortunei

Ahoj
Pokud to tak vidíš,mne to nevadí,a že se to lehko napíše je pravda,protože o tom
za tu dobu již něco vím.Jen chci aby ti začínající byli trochu obezřetní,a ti zkušenější
vědí o čem je řeč.
Josef

9

Re: Trachy fortunei

V tom  případě jsi těm začínajícím nepomohl,protože neví v čem mají být obezřetní.Taky bych ocenil,kdybys napsal konkrétně co tam není pravda a určitě nejsem sám.
Díky,Zbyněk

10

Re: Trachy fortunei

Myslím, že když napíšu,že o tom píše někdo,kdo o tom nic neví,jen opsal co si někde
přečetl a přidal několik stupňů , nemá téměř žádné os.zkušenosti,že to je značná pomoc.
Josef

11

Re: Trachy fortunei

pro Josef: Taky si myslím, že jen obecné vyjádření nemá moc velkou hodnotu. Prosím o konkretizaci.

pro Peter z Bratislavy: Dej sem prosím link na tu firmu ať víme o kom je řeč.

12

Re: Trachy fortunei

Ahoj
Byl jsem asi konkrétní až moc a dál to nechci rozebírat.
Josef