61

Re: zima 2005-6

Nastává čas posoudit, jak který druh přezimoval. Listy již pučí, takže se již dá dobře poznat co umrzlo a co ne. Kontroloval jsem lokalitu 4. Všechny bambusy přišly úplně o listy. Nejlépe přezimovaly z pěstovaných druhů Phyllostachys propinqua McLure, Phyllostachys arcana Luteosulcata, Phyllostachys virella a Phyllostachys atrovaginata kde zůstaly stvoly celé, bez poškození a i ze slabších větévek raší listy, takže škody jsou na nich minimální. Poměrně slušně tak na 50-70% vydržely Phyllostachys nigra Punctata, Phyllostachys nigra henonis. Některé stvoly jim zmrzly celé, některé omrzly zčásti, některé jsou v pořádku celé. Úplně zmrzly (nadzemní část) Phyllostachys rubromarginata, Phyllostachys rubicunda, Phyllostachys decora, Phyllostachys vivax aureocaulis. U ostatních se stav nedá zodpovědně popsat, protože jsou malé a byly pod sněhem.

62

Re: zima 2005-6

Další kontrolu jsem provedl na lokalitě 3. Hned po zimě to s mnoha druhy vypadalo zle a myslel jsem, že většina druhů umrzla až úplně k zemi, o listy přišly úplně všechny rostliny. Naštěstí se všechny bambusy vzpamatovaly a umrzl pouze druh Phyllostachys rubromarginata Big form. Opět se mi potvrdilo, že druh Phyllostachys arcana Luteosulcata je opravdu vitální a i z úplně zčernalých stébel obráží listy. Svoje kvality potvrdily také Phyllostachys aureosulcata spectabilis, Phyllostachys aureosulcata aureocaulis Lama Tempel, Phyllostachys aureosulcata alata a překvapivě také Phyllostachys nigra punctata, u krerých všechny stvoly vydržely a znovu obráží. Také Phyllostachys nigra Boryana, kterou jsem zde pokusně vysadil, vydržela s cca. 50% poškozením stébel a již také obráží. Fargesia robusta poměrně silně omrzla, ale stébla vydržela a z jejich vrcholků vyráží listy. Některé slabší větvičky umrzly. Phyllostachys bissetii a Phyllostachys viridiglaucescens byly zasazeny na suchém, nepříhodném místě, takže oba jsou dost poškozeny. Letos jsem je přesadil na lepší místo, takže až po letošní zimě bude jejich hodnocení na této lokalitě  objektivnější. Oba také již raší. Letos jsem zde zasadil další druhy a jsem zvědav jak se jim bude dařit.

63

Re: zima 2005-6

Tak už jde asi zhodnotit tato nepěkná zima. Všechny bambusy jsem měl nějak poškozené, kromě Phyllostachys atrovaginata, ta jako jediná neměla žádné poškození. Nejhůř dopadly Phyll. aurea. Spetabilis, který měl koplet zmrzlé listy a 80% i stébla, naštestí teď krásně rostou nové stébla a i listy na na zbytku nezmrzlích stéblech. Phyll. shangai 3 se mi jeví jako komletně zmrzlí. Závěr- takovou zimu už si nepřeji!

64

Re: zima 2005-6

Asi je u tebe na Phyllostachys Shanghai 3 příliš zima. Mě v Praze přežil skoro bez poškození a už mohutně pučí.

http://bambusy.info/img/uploaded/Phyllostachys-Shanghai-3-shoot-02.jpg

65

Re: zima 2005-6

Další kontrolu jsem provedl na lokalitě 2. Zde bude sumarizace krátká. U většiny druhů zmrzlo vše co bylo nad sněhem. Pouze Fargesia rufa s 60% vydržela a již obráží. Fargesia denudata tak ze 40% v pořádku. Obě jsou však velmi malé tak doufám, že se u nich odolnost časem zvýší. Svoje kvality opětovně potvrdily Fargesia murielae a Fargesia nitida. Obě jsou naprosto v pořádku i přes to, že Fargesia nitida je v květu. Nízké druhy jsou ze 100% v pořádku, zřejmě díky tomu že byly zcela pod sněhem. Je to první zima, kdy to zde dopadlo takhle špatně, zimy předtím stébla většinou přežila, někdy zůstala i část listů. U všech druhů, i u těch co přišly o všechna stébla již raší nové výhony.

66

Re: zima 2005-6

Zbývá zhodnotit nejteplejší lokalitu 1. Pěstuji zde pokusně většinou teplomilnější, méně odolné druhy, takže i zde došlo u některých k totálnímu umrznutí nadzemních částí. Zcela zmrzly Phyllostachys aurea Flavescens-inversaPhyllostachys aurea Holochrysa, Phyllostachys aurea Koi. Uz se to stalo poněkolikáté, takže je dále budu pěstovat jen v přenosných nádobách a zimovat v nevytápěném skleníku. Phyllostachys aurea dopadla lépe. Omrzly jí tenčí větvičky a stébla, zbytek již obráží. U Phyllostachys bambusoides Castillonis umrzla stébla z 80%. Také tento již nadále budu pěstovat jen v přenosných nádobách. Myslím, že k pěstování celoročně venku není příliš vhodný. Phyllostachys viridis Houzeau  mě příjemně překvapil. Přišel pouze o listí, stébla jsou v pořádku. Nečekal jsem to, protože Phyllostachys viridis Sulphurea opět umrzl z 80% a přežila jen krátká, sněhem krytá stébla. Brachystachyum densiflorum jsem měl první zimu venku a vypadá to, že je totálně zmrzlé. Nemělo příliš vhodné místo k růstu, tak až seženu novou sazenici, zkusím ho znovu. Phyllostachys acuta přišla totálně o listy, stébla v pořádku. Jinak další zde pěstované druhy uvedené v přehledu jsou většinou bez poškození, či s částečným poškozením listí, stébla 100% v pořádku.

67

Re: zima 2005-6

Nemáte někdo vlastní zkušenost s jedlými výhonky bambusů pěstovaných u nás. Bambusy (Sasa, Fargesia, Phyll.) už pěstuji 4 roky a přijdou mi velmi otužilé, podle mne jim nejvíce vadí v zimě vítr, části chráněné před větrem nenamrzají.

68

Re: zima 2005-6

Obávám se, že těch kdo u nás vaří výhonky bude dost málo. Já sám dávám přednost konzervovaným. Vlastních je mi líto, radši je nechávám růst a není jich zatím tolik, aby se to vyplatilo je vařit. Pokud jde o zimování, tak vítr je samozřejmě jedním z faktorů, které ovlivňují poškození stébel. I slunce, které za mrazivých dnů praží do stébel má nepříjemné důsledky. Chvála Bohu za letošní zimu, zatím je to pohodička. Vypadá to, že rostou nové výhony pod zemí. Jsem zvědav na jaro co poleze ze země.