37

Re: zima 2005-6

Hej, Bambusa Vulgaris mam v BA a zda sa, ze to prezil. Este raz upozornujem - ZDA SA, ze to prezil. Ma pomrznute listy, ale celkovo sa ma k svetu. Dopadol asi tak, ako vivax - ten neviem, preco "nevydrzal" - ma maximalne zmrznute listy. Bambusa Vulgaris bol totiz dlho umiestneny pri vchodovych dverach Avion Shopping Park-u a sa mi pacil, tak som si povedal, ze si ho skusim zadovazit. Mnozi sa velmi rychlo a lahko, rastie uz pomalsie, no pomerne dost... Najviac sa hodi do interierov, je impozantny:) Vonku sa nema moc dobre, sice zije, ale tato zima bpla fakt bojom o life...

exoticke druhy bambusov

38

Re: zima 2005-6

Mrkněte se k panu Karlovi http://www.volny.cz/karelch/kronika.htm . Výborně popsal současný stav. Už, aby ta letošní mizerná zima byla pryč.

39

Re: zima 2005-6

Danny napsal:

Bambusy v -28 zostali tak, ako som naposledy pisal ich stav - su v pohode, nezdochol snad ziaden, no listy pomrzli najma na vivaxe a bambuse vulgaris...

Danny

Danny, ten dotaz na stav bambusů byl na pana Králíčka.

Jinak pochopitelně jsem u mladých výhonů myslel málo světla pro listy. Samotný prut vyroste během pouhých několika dnů. Pokud by dnes pan Králíček dal bambus do teplé místnosti, tak v březnu mu narostou nové výhony - puky a protože není na jižní Moravě, ale snad na Vysočině, tak bambus bude moci dát ven až někdy v polovině května, pokud se nebude chtít smířit s tím, že nové výhony v důsledku teplotní změny přestanou růst a zajdou. Bambus jako rostlina vydrží hodně, ale nové výhony nikoliv. Ty jsou značně citlivé na změny teploty a vlhkosti. V loni mým bambusům nové výhony vydržely až na třetí růstový pokus.
Netvrdím, že takto to musí být vždy, záleží na průběhu jara. Udržení výhonů by si vyžádalo denní péči - případné přemísťování rostliny na noc či podobná opatření.

40

Re: zima 2005-6

Děkuji za informace a za dotaz.
Mám venku pouze jeden druh bambusu a to Phyl. rubicunda. Sázel jsem jej do země dost pozdě,někdy na přelomu červenec-srpen. Jakmile se vysvobodil z květináče vyhnal asi pět výhonků do velikosti asi 60 cm.  No a nyní je pod sněhem. Je v "ohradě" kterou jsem nachystal z té netkané textilie,nasypal jsem okolo asi 40 cm listí a teď je pod půl metrem sněhu. Jak tak čtu, to nejhorší pro něj asi teprve příjde. Jinak mám všechny bambusy v průjezdě,,kde je okolo nuly.a ty půjdou do země až letos, kromě Phyl. nigra nigra,ten bude stále asi v květináči, sice velkém ale asi by nepřežil tu mrazovou spoušť vysočiny. Ale já dostal nějaké "odkopky" od pána který si bambus dovezl z ameriky. Bydlí někde v okolí Žebráku kde je n.v. nějakých 200 metrů a mráz je u nich snad jen v mrazáku. Byly to oddenky vymáchané v kbelíku s vodou a tak proto jsem to chtěl rychlit,navíc je zatím NO NAME. Mají pár lístků a čouhají z piksle do které jsem je na podzim rychle zasadil aby byly alespoň v hlíně. Zdravím,K.

41

Re: zima 2005-6

Králíček napsal:

...Byly to oddenky vymáchané v kbelíku s vodou a tak proto jsem to chtěl rychlit,navíc je zatím NO NAME. Mají pár lístků a čouhají z piksle do které jsem je na podzim rychle zasadil aby byly alespoň v hlíně. Zdravím,K.

To, co jsem psal výše, se samozřejmě týká jen větších bambusů, se kterými by se špatně manipulovalo. Ty s těmi několika lístky, jak píšete, by se možná mohly vejít s květináčem na parapet jižního okna a mohly tam růst celou zimu až do konce května, kdy by přišly vysadit ven. Myslím si, že bambus nepotřebuje zimní odpočinek, rostl by v teplejším klimatu celý rok. Navíc mladé sazenice bambusu jsou choulostivější, vydrží míň, než rostliny s  několikaletými vyzrálými stébly.
Phyll. nigra si myslím, že není tak málo zimovzdorná, jak se o ní píše. Moje dvouletá rostlina - skutečně dvouletá, protože jsem ji sázel jako několikacentimetrovou rostlinku, která druhým rokem dorostla do 140 cm - vydržela v dobrém stavu až skoro do konce ledna, kdy její listy zničily 20° mrazy. A to byla od nějakých 40-50 cm zcela nechráněná před větrem, který nesnáší.
http://www.webprostor.cz/volny_cas/bambus/obr/1_06/nigra_106.jpg

42

Re: zima 2005-6

Souhlasím s panem Karlem, Phyllostachys nigra mě každým rokem příjemně překvapuje. Vydrží opravdu hodně. Na druhou stranu Vysočina je opravdu pro bambusy nepříznivá. Phyllostachys vivax aureocaulis v Pelhřimově každočně umrzá. Letos tam prvně přezimovaly Phyllostachys aureosulcata aureocaulis a Phyllostachys aureosulcata alata, tak dám vědět jak dopadly.

43

Re: zima 2005-6

Pridavam sa. Tiez som MAL nigru a vydrzala uplne fpohode a na jar som ju zachlomazdil, lebo pri overovani novych vyhonkov som jej pozkodil korenovu sustavu natolko, ze uhynula cela:(

exoticke druhy bambusov

44

Re: zima 2005-6

zajimalo by me jakym zpusobem Danny kontroloval koreny ze sazenice uhynula. To si nejsem schopen predstavit. Nebo jsem tomu mozna dost dobre neporozumel textu, pak se omlouvam.

45

Re: zima 2005-6

Nie, porozumeli ste:) Ja som k bambusom sadista:) Jednoducho som ho odkopal, odkryl zem a rozrypal mu korene, aby som videl a nafotil, co a jak...:(

exoticke druhy bambusov

46

Re: zima 2005-6

Tak jsem se konečně dostal na zahradu a co jsem tam viděl mě moc nepotěšilo, Phyll. aureasulcata Spectabilis silně omrzlí a to stejné Phyll. sp. Shangai 3, jediný co se mi zdá vpořádku je Phyll. atrovaginata. Tak už se těším na jaro. Doma mám v kontejneru ještě Phyll. heteroclada a ten je v pohodě, jen jak se oteplí tak pujde ven. V plánu mám ještě zakoupit Bashania Fargesi, máte někdo dlouhodobé skušenosti? Zajímalo by mě do jaké velikosti naroste a jak je v zimě odolná. Imformace o velikosti co jsem se díval se celkem rozcházeli od 4m-10m.

47

Re: zima 2005-6

U té Bashanie máte pravdu, údaje se opravdu velmi liší. Hodně je to podle mne dáno tím, že není v Evropě příliš dlouho a chybí tu dospělé rostliny, takže hodně lidí udává předpokládanou výšku podle údajů z Číny. Všeobecně se většina zdrojů shoduje na její výborné zimovzdornosti. Já jí mám letos poprvé přes zimu venku a ještě jsem jí neviděl, tak pak dám vědět jak dopadla. Jsem na to sám zvědav protože má poměrně velké listy a moc tomu nevěřím, že vydrží. Pozor na ní, je opravdu velmi vybíhavá. Viděl jsem nový výhon až 6 metrů od mateční rostliny.

48

Re: zima 2005-6

Dík za odpověď, že je Bashanie Fargesi vybíhavá mi právě vyhovuje, protože bych si představoval, že ji budu mít na větším prostoru tak4x4m, hlavně ať je hodně zimovzdorná.