13

Re: Kalupik-bambusy

Taky bych chtela neco takoveho mit na zahradce ale kdyz vidim co se prodava za sazenice (Baumax) tak neveri, ze by mi neco takoveho nekdy narostlo. Jet pro sazenice na Moravu k p.Rezlovi je trochu draha vec. Neporadi nekdo zda se da koupit neco kvalitniho v okoli prahy?

14

Re: Kalupik-bambusy

Mám několik perspektivních druhů namnožených. Mrkněte sem: http://bambusy.info/?nabidka K odběru jsou v Praze na Jižním městě. Jinak o prodeji více zde v tomto článku: http://bambusy.info/?clanky:Kde-nakoupit

15

Re: Kalupik-bambusy

no to co ma p.Kalupikje skutecne bomba, neco takoveho jsem videl jenom v botanicke zahrade v Praze Troji, tam maji podobnou velikost. Rad bych se zeptal p.Kalupik, jak o bambus v prubehu roku pecujete, cim hnojite? Pokud bych dodrzoval stejna pravidla myslite ze by mi taky vyrostl?
Dekuji za odpoved

16

Re: Kalupik-bambusy

Rad bych odpovedel na dotaz p.Wolfika a jinych jak pestuji bambusy ktere vidite na obrazku.
Celkove mam ctyri druhy – Phyl. Spectabilis (viz. foto) zasazen 2000 puvod Lenesice, Bashania gingchengshanensis (viz. druhe foto) zasazena 2004 puvod p.Rezl, Pseudosasa japonica zasazena 2003 puvod Lenesice, a Sasa tsuboiana zasazeno 2004 puvod p.Rezl. Vsechny ctyri druhy rostou naprosto bez problemu pouze PS japonica casto v zime omrza, ale presto dnes ma nejakych 170 cm. Letos zatim nebyla zadna zima a jiz jsem si vsiml, ze spicky nejvyssich vyhonku jsou jiz zaschle.
Zahrada lezi v ve vysce 400m n.m., orientace na jih cca 20 km jizne od Prahy.
Od brezna hnojim Kristalonem start, v srpnu zamenim za Kristalon podzim. V zime vetsinou v polovine ledna zakryvam porost pred zimnim sluncem (viz. foto) a necham zakryte do konce vetsich mrazu tj. cca do poloviny brezna. Vzhledem k tomu, ze pozemek je pomerne vlhky zalivku aplikuji pouze v dobe nejvetsich letnich veder.
Staci takhle?

17

Re: Kalupik-bambusy

no jak to popisujete neni to ani tak složité, proč ale ostatní mají s pěstováním takové problémy? Možná to je podmínkami a správným výběrem pěstovaných druhů. Jistě letos zkusím také něco vysadit a uvidím jak to poroste. Jakej druh byste mi doporučil? Jěště jednou dík za informace

18

Re: Kalupik-bambusy

Problémy nás ostatních spočívají především v tom, že nám bambusy během zimy omrznou. Kalupík má navíc výhodu, že jak píše, má pozemek poměrně vlhký.
Poslední naší nevýhodou až na výjimky je, že nepěstujeme bambusy od r. 2000. Čím je bambus starší, tím je větší a mohutnější.

19

Re: Kalupik-bambusy

tak co pane Kalupik, mate už nové výhonky? Myslim si že vzhledem k tomu ze Váš bambus je výrazně větši než nás ostatních tak by mohl vyrazit dřive. Já mám spectabilis teprve druhým rokem tak si budu asi muset jeste pockat ale již vyhližím

20

Re: Kalupik-bambusy

Nevim, nejsem odbornik jako p.Wufeng ale nemyslim si p.Wolfik, ze by doba rustu vyhonku u toho ktereho druhu byla zavisla na velikosti rostliny ale spis na druhu a na teplote predevsim pudy. Loni koncem brezna hned jak slezl snih zacala vyhanet Bashania ging. letos i kdyz je mnohem tepleji tak zatim nic. Phylost. Spectab. to je zalezitost az konce kvetna, alespon v predeslych letech kdy byla normalni zima.

21

Re: Kalupik-bambusy

Také si nemyslím, že záleží na velikosti rostliny. Určitě záleží, jak píšete, na teplotě půdy, ale myslím, že je zde i určité genetické načasování.  Co mne zaujalo je, že tady v Evropě spousta druhů raší dříve než v Číně. (Tedy alespoň podle údajů z A compendium Of Chinese Bamboo, nebo Flora of China). U mých rostlin sem tam nějaká už vyhání nový výhon, ale jsou to jen takové náhodné výhonky, k normálnímu růstu ještě nedošlo. A děkuji za odborníka, ale spíše se považuji za poučeného nadšence, ještě mi toho zbývá mnoho k prozkoumání.

22

Re: Kalupik-bambusy

Ahoj,
Poradíte? hledám druh bez žlábku s pevným stéblem.
Zima nám končí, na bambusech začly usychat listy.
Na P.bisetii, P.harbin inverza(asi chybně) a na dalších, je to
obměna listů? Sucho tady není.
Díky za rady.

ps:Lidi! Kdy spíte?

23

Re: Kalupik-bambusy

Mně v Čelákovivích v Polabí na levém břehu Labe cca 3km proti proudu od soutoku Labe s Jizerou a 18km od Pražského Černého mostu hromadně v těchto dnes vystrkuje nové výhonky Bashania qinchengshanensis. Víte, já bydlím v mimořádné mikroklimatické poloze když jsem vysadil v r. 1981 cedr himalájský  Cedrus deodara  a on mi dorostl do výše skoro 11m a šířky koruny 6m. Minimum letošní zimy jsem naměřil minus 7°C, zimy 2005/2006 minus 14,5°C. Jediný druh bambususu, který mi letos nepatrně namrzl v listech byl Phyllostachys Shanghai3, vysazený jako sazenice z 2l kontejneru na Velikonoce r. 2006. Přesto tento bambus vyrazil v srpnu druhé výhony - celkem 2, které dosáhly přes 2m výšky a pouze na nich ty listy omrzly z důvodu nevyzrání pozdních výhonů. Pokud Vás budou moje příspěvky z mimořádné mikroklimatické polohy zajímat, rozepíši se více. Josef   

Pospa napsal:

Ahoj,
Poradíte? hledám druh bez žlábku s pevným stéblem.
Zima nám končí, na bambusech začly usychat listy.
Na P.bisetii, P.harbin inverza(asi chybně) a na dalších, je to
obměna listů? Sucho tady není.
Díky za rady.

ps:Lidi! Kdy spíte?

24

Re: Kalupik-bambusy

Dobrý den,

pokud budete mít chuť, napište určitě více. Každá zkušenost je velmi cenná a myslím, že zde přítomné to bude určitě zajímat. Pokud máte i nějaké fotografie, můžete je sem připojit, případně mi je poslat na wufeng@bambusy.info a já je sem přidám.

pro Pospa: Bambus bez výrazného žlábku mě teď napadá Semiarundinaria fastuosa, nebo Semiarundinaria viridis. Fargesie mají také stébla bez žlábků. Pokud prosychají listy, může to být už normální jarní proces, kdy se část listí vymění.