1

Téma: Ph. Bissetii podzimní výsadba

Dobrý den všem, rád bych tady od Vás nasbíral zkušenosti a tímto předem děkuji :-) jak už to tak bývá chytla mě vášeň pěstovat bambus v našich podmínkách. Proto jsem si pořídil nejake fargesie a Phyllostachysy. Aureosulcata spectabilisu jsem vykopal bariéru podle zdejších návrhů a budu si držet palce aby se hezky rozrostl. Ale o co mi jde..Všechny sazenice jsem si pořídil v listopadu, přežili zimu ve skleníku a už jsem je stačil i zasadit než před dvěma dny napadl sníh. Nutno podotknout, že jsem z Jeseníku a podmínky u nás asi nebudou ideální, ale i tak to nevzdám. Problém mám ale s Bisseti, dva téměř dvoumetrové prostokořené odkopky jsem zasadil v listopadu s tím že by mohli přežít. Do prosince to tak vypadalo, ale teď jsou žluté, ale plně olistěné. Listy budou asi mrtvé. Co mě ale zaráží je, že rostlina se listů nezbavila. Co si o tom myslíte Vy? Jsou Bissetii kaput nebo mají malou šanci? Děkuji za postřehy a rady.

2

Re: Ph. Bissetii podzimní výsadba

Jestli jsou žluté, ještě si z nich bambus tahá živiny, listy opadnou později. Teď ho to chce zalévat opatrně. Nepřemokřovat. Brzy už začnou pučet nové listy a uvidí se, jestli se chytil. Držím palce ať to pěkně vyroste. Brzo už to pojede. smile

3

Re: Ph. Bissetii podzimní výsadba

Pokud ty nadzemní části odumřeli a nové listy nezačnou růst, stále je naděje. Můžou ze země vyrašit nová stébla. V mém případě se tak jednou stalo. Ovšem rostlina vymrznutím byla tak zdevastovaná/ vyslabená, že se zmohla na jedno malinké stéblo až někdy v létě. O to je potřeba pečovat jak o křišťál. Další rok 2-3 trochu větší stébla a až třetí rok se začla chovat jako zdravě ujmutá.

4

Re: Ph. Bissetii podzimní výsadba

Tak Vám moc děkuji za nadějná slova. :-) budu nedočkavě čekat. Ve středu jedu na Brno, neměl by tu někdo k proději pár odkopků prosím?

5

Re: Ph. Bissetii podzimní výsadba

Odbočím, téma vyřešeno :-)
Díváte se někdy na TV seznam na Zahradní proměny? Ti angličané tam často sadí bambusy, ale bez jakýchkoliv pravidel. Třeba ta zahradnice u Phyllostachysů jen prořízla květináč s tím aby se dál nešířil a hotovo. To jsem trošku čuměl. Je uplně jasné jak to později dopadne. Celkově je to tak nějak moc amaterské, nezdá se Vám? :-)

6

Re: Ph. Bissetii podzimní výsadba

Viděl jsem jednou kus a nijak mě to nezaujalo. Taky výber rostlin tam zohledňuje místní klima, takže to pro nás není moc využitelné. Dnes zahrady dělá každý jouda. který si pročte pár katalogů a už navrhuje zahrady. Občas se mi někdo takový ozve kolem návrhů zahrad a někdy se nestačím divit co z něj padá, někdy radši ani nereaguji.

U nás pořady o zahradničení taky stojí za prd. Většinou je to jen teleshopping a ostatní kolem je jen omáčka, aby to nebylo tak okaté. Taky mám pocit, že snad dělají konkurz tak, aby to uváděl někdo, kdo tomu ale fakt nerozumí a nemá k tomu žádný vztah. Viz. Bohdalová, Čapka. Místo toho, aby to uváděl vystudovaný zahradník, berou ty největší joudy.

Slováci mají pořad Hurá do zahrady. Ten je většinou taky jen o předělávávní zahrad, což mě nebaví, ale občas udělají tematický díl, který je zajímavý. Chlouba ví o čem mluví.

Tady je třeba Hurá do zahrady točené v Praze o Japonské zahradě. Povedený díl.

https://www.youtube.com/watch?v=-cW5rLiqmp4

7

Re: Ph. Bissetii podzimní výsadba

Moc pěkný díl. A taky tam právě zdůrazňuje, jak těžké je asijskou zahradu udržovat. Můžu se ještě zeptat, jak dlouho bude trvat, než se začne s bambusy něco očividně dít? Letos jsem nasadil další spectabilis, bissetii a Rufu, tak by mě zajímalo, jestli už na podzim uvidím nějaký pokrok v růstu. Mají nakypřeno, pomulčováno ale nehnojil jsem raději.

8

Re: Ph. Bissetii podzimní výsadba

Něco jiného je pěstovat bambusy, nebo mít Japonskou zahradu. Japonská zahrada je otročina, pro normálního člověka, který chodí do práce a chce si o víkendu užít klid venku na zahrádce to fakt není. (Pokud tedy člověk nemá kapitál na zahradníka, který maká za něj.) smile

U bambusů si to člověk může různě nastavit. Když rozumně plánuje, tak může péče o bambusy být minimální, zejména časem, až se na místě usadí. V prvním roce po vysazení se většinou moc neděje. Člověk je natěšený, občas vyleze pár stébel, ale bambus maká hodně pod zemí. Další rok už je to lepší, stébel je více a jsou většinou větší. Třetím rokem už to frčí a počet stébel bývá uspokojující. Jestli je máš v Jeseníku, budou asi rašit později, čekej červen pro tyčovinové, trsnaté začnou už klidně od dubna.

Velký pokrok bych tedy čekal hlavně třetím rokem, to už i lajci, co rostlinám tak neholdují, se budou divit, jak ti to vyrostlo. smile

9

Re: Ph. Bissetii podzimní výsadba

Tak hlásím přežití těch Bisetii, dnes už jsem na těch oschlinách našel zelené lístky. Jakoby ty uschle znovu dopumpovával :-D

10

Re: Ph. Bissetii podzimní výsadba

Tak super, klidně s tím opatrně zatřes ať opadá co může, případně utrhni uschlé listy, už jsou mu k ničemu. Jen pozor ať při tom nepoškodíš ty pučící listy.