1

Téma: Rozdělení sazenic z květináče

Zdravím pěstitele, dle článků o sázení bambusu jako živý plot mi není jasné, co se bere jako jedna rostlina. Pokud si koupíme velké květináče Fargesie, můžeme rovnou trs při sázení rozdělit a na jakou přibližně šířku nebo počet stébel? Na eshopech i v zahradnictví je takový výběr velikostí, že nevím jestli koupit více menších nebo méně větších. Nijak nespěchám, takže rychle široký pruh bambusu nepotřebuji.

2

Re: Rozdělení sazenic z květináče

Obecně by se dalo říct, že pokud koupíte sazenice vyprodukované v nějaké bambusové školce, jsou akorát připravené k výsadbě. Dost často jsou rychlené ve skleníku, aby vypadaly hned brzy z jara svěže. Často jsem u nich viděl už nové výhony, které jsou křehké. Když takovou sazenici rozdělíte, silně jí poničíte a při dělění může i odejít. Pokud však bude v zahradnictví už rok, pak může být dostatečně prorostlá a rozdělit by šla. Stejně bych jí ale nedělil na víc než na půl. Chce to už ale trochu zkušené oko odhadnout, jak na tom je. Spíš bych vám doporučil koupit víc malých, pokud na to nespěcháte. Ušetříte peníze a sazenice hned od začátku porostou pěkně. Dělení a množení je vždycky zbrzdí a trvá dlouho, než začnou pořádně růst.

Při výběru sazenic bych vám také doporučil přečíst tento článek.

http://bambusy.info/?clanky:Laboratorne … -pestitele

3

Re: Rozdělení sazenic z květináče

Pertronela napsal:

Zdravím pěstitele, dle článků o sázení bambusu jako živý plot mi není jasné, co se bere jako jedna rostlina. Pokud si koupíme velké květináče Fargesie, můžeme rovnou trs při sázení rozdělit a na jakou přibližně šířku nebo počet stébel? Na eshopech i v zahradnictví je takový výběr velikostí, že nevím jestli koupit více menších nebo méně větších. Nijak nespěchám, takže rychle široký pruh bambusu nepotřebuji.

4

Re: Rozdělení sazenic z květináče

Jaké mám použít hnojivo bambus?

5

Re: Rozdělení sazenic z květináče

Hodil bych na to trochu Cereritu.

6 Naposledy upravil: j.kohrova (21.05.2022 10:20:40)

Re: Rozdělení sazenic z květináče

Dobrý den, mám asi 5-6 let ve velkém terakotovém květináči Fargesia murieliae 'SIMBA'. Letos už dorostl k okrajům květináče, nová stébla vyrážejí hned při okraji.
Je teď dobrá doba na dělení trsu? Případně,kdy je to ideální? Moje představa je přetnout ho rýčem na půl , možná na čtvrtiny. Bude to fungovat?
Děkuji za radu :-)

7

Re: Rozdělení sazenic z květináče

Přesně tak to udělejte. Nebál bych se udělat 2-3 sazenice.

8

Re: Rozdělení sazenic z květináče

Riesim tiez podobny problem: V zahrade mam bambusy vysadene pred 2-3 rokmi, niektore sa uz pekne rozrastaju, tj objavuju sa vyhonky 1-2m od povodnej rastliny. Kedy je idealny cas na presadzenie na ine miesto? Moj plan je vyhonky, ktore su dalej od centra vykopem, a presadim bud do velkeho kvetinaca, alebo uz na finalne miesto. Kedy to robit, aby som minimalizozal pravdepodobnost, ze to neprezije?
Dakujem.

9

Re: Rozdělení sazenic z květináče

Záleží na tom, jak budou ty nové rychle olistěné. Většinou to vychází na srpen, někde na červenec. Nechte nová stébla vyrůst, rozvětvit a hlavně olistit. Pak rýčem obryjte sazenici, nejlépe tak, by jste jí vzal s balem. Pak jí můžete přesadit. Pak pravidelná zálivka a ztráty bývají minimální.

10

Re: Rozdělení sazenic z květináče

j.kohrova napsal:

Dobrý den, mám asi 5-6 let ve velkém terakotovém květináči Fargesia murieliae 'SIMBA'. Letos už dorostl k okrajům květináče, nová stébla vyrážejí hned při okraji.
Je teď dobrá doba na dělení trsu? Případně,kdy je to ideální? Moje představa je přetnout ho rýčem na půl , možná na čtvrtiny. Bude to fungovat?
Děkuji za radu :-)

Nejlepší čas už je pryč, lepší je dělit před růstem nových výhonků. Jinak můžete počkat až výhonky dorostou a pak dělit. Ale i teď to půjde, jen asi o nějaké nové výhonky přijdete, ale bambus by to měl v pohodě přežít.

11

Re: Rozdělení sazenic z květináče

wufeng napsal:

Záleží na tom, jak budou ty nové rychle olistěné. Většinou to vychází na srpen, někde na červenec. Nechte nová stébla vyrůst, rozvětvit a hlavně olistit. Pak rýčem obryjte sazenici, nejlépe tak, by jste jí vzal s balem. Pak jí můžete přesadit. Pak pravidelná zálivka a ztráty bývají minimální.

Dakujem.