1

Téma: Odkopky fargesie

Tak jsem chtěl trochu pomnožit bambus. Mám veliký trs fargesie nitida. Vyzbrojil jsem se rýčem, krompáčem, starou sekerou a palicí. Ale podařilo se mi s bídou odlomit pár stébel, ovšem naprosto oholených bez kořenů.  Překvapila mě ta příšerná tvrdost a kompaktnost trsovitého bambusu. Ty pořízené odkopky jsem sice zasadil, ale moc nadějí jim nedávám. Bude to chtít asi hodně trpělivosti a opatrně podkopat část trsu. Pokud máte nějakou dobrou radu, tak sem s ní. I když nejlepší by nejspíš byl dar přítele Nobela big_smile

jankop

2

Re: Odkopky fargesie

Vybavení super. smile Chce to ale zajet pořádně do trsu a ne jen odloupávat kraje. Vybrat jednu stranu tu obrýt rýčem či krumpáčem a obnažit. Pak buď rozhrnout stébla, tam se hodí pomocník, který trs rozevírá, nebo si prostříhat cestičku. Pak nastavit sekyru a bušit do ní, než se proseká kořeny. Někdy to dost pruží, tak se mi osvědčila velká sekera a těžká palice či druhá velká sekera. Chce to pořádné rány, ale jde to. Druhá možnost je to proříznout pilkou. Starší trsy jsou cca. 40 čísel hluboké. Zajel bych alespoň 15-20 cm od kraje, pak se dají odloupnout pěkné sazenice.

Jestli se ti podařilo jen pár stébel bez kořenů, tak to se nechytí.

3

Re: Odkopky fargesie

Máš asi pravdu, chce to zajet pořádně do trsu. Tak nějak jsem si to představil poté, co jsem těch pár stébel olámal. Letos už to asi nechám být, jen vystříhám nějaká stébla, protože je to příliš hustý a není to tím pádem pěkný. Dík za radu.

jankop