1

Téma: Zima 2019-2020 ?

Dovolil jsem si založit toto téma, aby existovalo i pro tuto zimu nezimu. Sice ještě není konec, ale na velké mrazy to už snad nevypadá. Chtěl jsem se pochlubit a požádat o radu po ročním a v případě atrovaginaty po dvou ročním pěstování.

PunBB bbcode test
Phyllostachys aureosulcata spectabilis - sazenice od: Wufeng

PunBB bbcode test
Phyllostachys aureosulcata Lama Temple (nebo Tempel?) - sazenice od: Wufeng

PunBB bbcode test
Phyllostachys vivax Shanghai - sazenice od: Wufeng

PunBB bbcode test
Phyllostachys parvifolia - sazenice od: Rosteto

PunBB bbcode test
Phyllostachys alpina - sazenice od: Wufeng

a jako poslední Ph. atrovaginata, snad?
PunBB bbcode test
Ta je od L. Kořana z Písku
Chystám se jí přesadit protože jsem jí v záchvatu nadšení před dvěma lety nevybral nejvhodnější místo a tak mě zajímá kdy? Co nejdřív, nebo jí nechat trochu víc povyrůst a přesazovat kompaktnější trs, dejme tomu za rok?

2

Re: Zima 2019-2020 ?

Jinak už jsem zkusil minulý týden lehce přihnojit pod mulč hnojivem na bambusy z německa:
PunBB hnojivo

PunBB hnojivo2

Jinak co se týká hnojiva kombinoval jsem zatím Kristalon start a podzim a Cererit, většinou do středu trsu nebo v okolí stébla. Mám výborný zdroj koňských koblížků a ty na radu Honzy Kocourka dávám okolo rostliny na místa kam se teprve rozroste.

Ještě se chci zeptat ohledně Phyll. aureosulcata Lama Temple co je druhá fotka od shora, ta jediná mi nevypustila ani stébélko a nevím, jestli je vubec k životu? Takhle vypadá skoro pořád s drobným přírůstkem listí.

Jinak vivax Shanghai mi vypustil asi v září teprve výhonek, bohužel ho našla sekačka dřív než já, ale i tak to co zbylo obrazilo a přežilo, já vím je to mladá rostlina tak uvidím co to provede letos.

3

Re: Zima 2019-2020 ?

Zima zatím opravdu pohoda. Tak snad už to vydrží. Jediné negativum, co jsem pozoroval je, že na některých bambusech se přes zimu rozmnožily černě. Zřejmě vysoká vlhkost a absence mrazů jim svědčí. Ničemu by to ale nemělo vadit. Jak vyleze slunce a oteplí se, většina jich sama zmizí.

Na hnojení mi přijde ještě brzy. Teploty ještě nejsou tak vysoké, aby rostliny dostatečně přijímaly živiny, tak dusík ti z toho hnojiva asi uteče pryč. Také bych je tím ještě nestartoval k růstu. Pokud je vyprovokuješ moc brzo, může ti jarní mrazík pak spálit nové výhony. Chápu, že když má člověk bambusy nově, nutí ho to jim dopřávat co nejdříve, ale ještě bych počkal. Hnůj můžeš nakydat kolem klidně v souvislé vrstvě, i dál od bambusů. Humus, na který se časem rozloží, jim určitě prospěje.

S tou sazenicí Lama Tempel nevím. Bral jsi u mě ty nejmenší, tak tam je někdy riziko, že mají pomalejší náběh. Ty jiné vyrazily a i tahle by měla letos vyjet. Je možné, že se rozrůstala pod zemí a proto nevyhnala nové stéblo. Kdyby náhodou stagnovala dál, dej mi vědět na email, dám ti jinou.

svobiiik napsal:

a jako poslední Ph. atrovaginata, snad?
PunBB bbcode test
Ta je od L. Kořana z Písku
Chystám se jí přesadit protože jsem jí v záchvatu nadšení před dvěma lety nevybral nejvhodnější místo a tak mě zajímá kdy? Co nejdřív, nebo jí nechat trochu víc povyrůst a přesazovat kompaktnější trs, dejme tomu za rok?

S tím přesazením těžko říci kdy. Jestli jí tam opravdu nechceš, přesaď jí brzy z jara, až budou teploty přes 10 stupňů alespoň pár dní za sebou. Určitě ne teď. V každém případě jí tím ale podtrhneš a zbrzdíš v růstu. Pokud jí necháš, je šance, že po dvou letech zesílila a třeba z ní letos už vyjede slušné stéblo. Pokud jí pak budeš přesazovat, zase jí zbrzdíš. Takže těžko radit. Já osobně bych počkal dva tři roky a přesadil jí později až zesílí. Bude silnější a rychleji se uchytí na novém místě. Přesazoval jsem před pár lety už větší kusy a pozoruji, že jejich progres je výrazně lepší, než když jsem sázel malé sazenice.

4

Re: Zima 2019-2020 ?

Já jsem hroznej nedočkavec, ale nasypal jsem jen pár kuliček a jde o granulované rozpustné hnojivo takže efekt, doufám, bude s pozvolným nástupem.

Já doufám, že Lama Temple se vzchopí a něco letos předvede, děkuji za nabídku, ale osobně doufám nebude potřeba nové sazenice.

S tou atrovaginatou (jestli je to ona), hlavní důvod pro přesazení je, že za tou zídkou jsem přikoupil pozemek a je možné, že v budoucnu na tomhle místě bude něco stát, ale taky nemusí, takže dám na tvojí radu, přemisťovat se nebude uvidíme jak se ukáže.

PS: Ještě jeden dotaz, mám si dojít "odkopnout" Fargesii nitida (asi), kdy je nejvhodnější doba, vím, že se to tu řešilo, fórum mám přečtené, ale existují dvě varianty co jsme pochopil předjaří a podzim?

5

Re: Zima 2019-2020 ?

Odkopl bych brzy z jara, čekat do podzimu se nevyplatí, když už to člověk může mít za chvíli doma. smile

6

Re: Zima 2019-2020 ?

Tak tahle zima nezima mi neudělala žádné poškození.
Jinak z hnojením bych počkal na konec března. Jak píše Wufeng nejlepší přesadit z jara. Rostlina má čas do podzimu se rozrůst a pak lépe přečká následující zimu.
Pokud chceš tu Phyll. atrovaginatu přesadit, tak to udělej klidně z jara. Je to malá rostlinka, tak ji odkop pokud možno z velkým kořenovým balem, který nerozbíjej a měla by se pěkně chytnout a nemělo by ji to moc uškodit.

7

Re: Zima 2019-2020 ?

Tak a z jesene sme plynule prešli tento rok do jari. Zima de-facto nebola. U mňa už lezie von zo zeme Fargesia rufa, Fargesia robusta a Fargesia scabrida. Tento rok minimálne o dva týždne skôr ako býva zvykom. Už len dúfať, aby neprišli nejaké neskoré mrazy.

8

Re: Zima 2019-2020 ?

Taky je tu teplo, ale lezou mi zatím akorát sněženky. Docela mi přijde, že jim to s bambusy sluší. smile Dokonce si někde poradily i s cca. 10cm hnoje, což mě překvapilo.


PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

9

Re: Zima 2019-2020 ?

Tak já mám dnes prvá torpeda od Bashania qingchengshanensis v lokalitě Čelákovice = levý břeh Labe cca 3km nad jeho soutokem s Jizerou. Nafotil jsem dám jsem na tu fotku link!

10

Re: Zima 2019-2020 ?

Josef Knap napsal:

Tak já mám dnes prvá torpeda od Bashania qingchengshanensis v lokalitě Čelákovice = levý břeh Labe cca 3km nad jeho soutokem s Jizerou. Nafotil jsem dám jsem na tu fotku link!

TAK ZDE LINK: https://i.pinimg.com/originals/ca/54/0f … 1a4aea.jpg

PunBB bbcode test

přidal jsem foto přímo - wufeng

11

Re: Zima 2019-2020 ?

První torpedo od Bashania fargesii - bylo venku už v sobotu 7.3.2020: https://i.pinimg.com/originals/4e/20/99 … a88911.jpg

PunBB bbcode test

12

Re: Zima 2019-2020 ?

Mně leze nejvíc Phyllostachys humilis.

PunBB bbcode test