1

Téma: bambusové semená

Pri prezeraní internetu som natrafil na novú stránku  www.bambusovesemena.sk . Ponúka k predaju semená Phyllostachys pubescens, Ph. aureosulcata, Ph. nigra, Ph. aurea. Po prezretí si obrázkov a prečítaní textu som natrafil na niekoľko nezrovnalostí. Ph. pubescens v našich podmienkach dorastá 6-11 m. a mrazuvzdornosť je do - 20 st. C. Tento druh mám už 14 rokov a len živorí. Najdlhšie steblo má 2 m ! Ph. nigra popisuje ako druh trsovitý, čo nie je pravda. Navyše aspoň u mňa posledných 14 rokov ešte nekvitol a nemám vedomosť, že by kvitol niekde inde. Potom je otázka, aké semená sú na predaj pod týmto názvom ? Ph. aurea podľa obrázkov s istotou nie je Ph.aurea. Navyše tiež u mňa posledné roky nekvitol. Ph. aureosulcata neviem posúdiť. Zaujímal by ma váš názor na túto stránku a vaše skúsenosti s takto nadobudnutými semenami. Internet je plný podobných inzerátov, ale osobne veľmi pochybujem, že za tým čo predávajú je aj to čo inzerujú.

2

Re: bambusové semená

Osobně nevidím moc velký užitek pěstovat bambus ze semen. Radši koupit sazenici. Pokud by chtěl někdo velikost prodávaných sazenic ze semen tak to vidím na 5 let než se dočká. Jinak jsem to samozřejmě také dřív zkusil  a touto cestou již nepůjdu.

Jinak jsem také zkoušel Phyllostachys pubescens - několik let živořil, pravidelně umrzal až k po zem až jednu mrazivou zimu nepřežil. Už ho nezkouším, v ČR na pěstování nevhodný.
Ph. nigra - udělal jsem mu zábranu, protože se pěkně rozlézal, ještě teď má pár sazenic v květináči.
Ono je celkem zajímavé, jak se informace o mrazuvzdornosti všelijak rozcházejí. Vždy záleží na kvalitě rostliny. Jinak jsem zjistil, že kolikrát nevadí rostlině tak tuhý mráz, jak spíš vítr a nemusí ani moc mrznout.