61

Re: Jaro 2016 - nove vyhonky

Marek83 napsal:

Zdravím. Mám takový dotaz - třetím rokem mám sazenice P. atrovaginata a P. parvifolia. Letos konečně začali dělat i trochu vyšší výhonky, ale co mě trápí je, že na novém výhonku se skoro u všech zlomil v horní třetině vrchol. Stává se tohle u mladších stvolů bežně a spraví se to až začnou dělat tlustší výhonky? Díky.

Probírali jsme to tady:

http://forum.bambusy.info/topic/749/phy … te-prosim/

A obávám se, že jsme k žádnému definitivnímu závěru nedošli. Odkud jsou ty sazenice?

62

Re: Jaro 2016 - nove vyhonky

Ahoj,mam takovy problem u vetsiny bambusu phyllostachys mě vyhony o velikosti cca10 cm asi 20% prestaly rust pak zežloutly,nasledně šly lehce vytahnout.Nevite proč se to děje??Jizni stran a sazenice sou zasypany asi 10cm stepky.Nikdy před tim se to nestalo.dik za rady Bitner

63

Re: Jaro 2016 - nove vyhonky

Mám takovou zkušenost, že Phyllostachys to dělá, ale 20% je fakt hodně. Bashanie fargesie to dělá také. Když začnou růst stébla, tak znovu pohnojím a hlídám, aby měla rostlina dost vody. Jinak preventivně vystřihávám slabé stébla, protože, bych je stejně odstranil.

64

Re: Jaro 2016 - nove vyhonky

jo stebla vytrhavam a hnojil sem dvakrat PNK,vody maj dost pod štěpkama se drží voda dobre.

65

Re: Jaro 2016 - nove vyhonky

Je to normální reakce rostliny v případě,že neuživí všechna stébla .
Část obětuje a většinou  v menší výšce zastaví růst a stéblo odumře.Odhaduji to na deset procent.A většinou to neudělá u slabých stébel,ale u těch silnějších.
Běžné je to u phyllostachys a setkal jsem se s tím i u fargesií.

66

Re: Jaro 2016 - nove vyhonky

Taky to moje rostliny letos udělaly ve větší míře než jindy. Docela dost nových výhonů Phyllostachysů odumřelo. Hnojením to nebude, letos jsem na ně naházel kopu hnoje, spíš asi nedostatek vody.

Oproti loňsku ale musím říct, že je to u Phyllostachysů slabší sezóna. Méně stébel a i jsou slabší než loni. Naopak zase třeba Sasy a další menší druhy mi jedou víc než jindy. Fargesie tak standartně.

67

Re: Jaro 2016 - nove vyhonky

zaslal karlos.mexican:

Phyllostachys parvifolia byl u mě vysazen v srpnu 2013 a loni jsem dával pár fotek na - Jaro 2015 - nové výhonky - 6 strana
třetím rokem strká nový stébla a dělá mě pořádnou radost. z původních tří rostlin jsem jednu vykopal. rostlina v pravo má šest stébel 3cm mezi kolénky. délka nejdelšího 4,5m. ta druhá trochu slabší, ale taky paráda.
          a co u vás???
                               karlos

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

68

Re: Jaro 2016 - nove vyhonky

Zdravím.
Letos - stejně jako u Wufenga - slabší sezóna u výběžkatých druhů (jiné zatím nepěstuju).

Ph. alpina (500 m n. m., plné slunce): stébel dost, ale většinou slaboučkých. Předpokládám, že je to součtem nepříznivých faktorů: loňským extrémním suchem, vedrem, dost tvrdými mrazy se sluncem v zimě a ještě jsem asi polovinu tyčí vyřezal (už potřebovala umravnit, hrozně se to rozrostlo). Už po létě byly suché vršky na zhruba polovině nových klacků, zima to dodělala a ty moje razantní zásahy taky nepřispěly. Nicméně to přežilo, jedeme dál, letos si bambus vezme dovolenou a načerpá síly.

B. fargesii (500 m n. m., plné slunce): slabé tyčky a málo. Opět: sucho, mráz a výkopové práce (část kořenů i celé rostliny šlo pryč). Ale má komplet nové listy, nové větve (jak to bashanie dělá) a celá kytka vypadá zdravě. Vytváří na slunném stanovišti neskutečně hustý plot, pokud se neprořezává.

Ph. atrovaginata (500 m n. m., od východu zastíněno domem) zatím celkem v pohodě. Nových výhonků je míň, nejsou sice tlustší než ty loňské, ale ujde to. Uvidíme, jestli se nezlomí, zatím mají největší kolem jednoho metru. V každém případě dám vědět, zda se lámou, či nikoli.

Ph. parvifolia: na jiném stanovišti (700 m n. m., zimní polovinu roku úplný stín) naprosto v pořádku. Nových výhonů má hodně a některé o dost silnější než loňské. Zatím jsou nízké (do 30 cm). Prakticky vůbec neuschla ani nezmrzla, ale je to zřejmě tím, že je ve vlhku a stínu. Palec nahoru.

Ph. rubromarginata (700 m n. m., stín od jihu, v zimě úplný): bída. Část stonků zmrzla nebo uschla. A i když nasadila dost nových nadějných výhonků, všechny se postupně zlomily. Nebude to větrem, vypadá to spíš, že to něco přehryzalo, snad slimáci.

Kdybych mohl, sázel bych všechno po letošní zkušenosti do stínu, ale nemám možnost. Zdá se mi, že vedro ty bambusy vůbec k životu nepotřebují, ani moc přímého slunce. Nerostou v Číně spíš jako podrost v lese? Bashania myslím ano.

Fotky pošlu, pokud bude co fotit.

69

Re: Jaro 2016 - nove vyhonky

Pro Karlose:

Jak byla velká/stará ta parvifolia, kdyžs ji před třemi lety sadil? (Vypadá úžasně.)

70

Re: Jaro 2016 - nove vyhonky

orangutan
je od tuláčka.
první sazenice měla jen jedno stéblo max. 7mm a tak přes metr vysoké (tu jsem letos najaře vykopal. druhá - čtyři stébla největší přes 1cm a délka kolem dvou metrů.  třetí - (ta dělá nejsilnější klacky)měla dvě stébla to větší 8mm a 1,5m vysoké.
obě rostliny maj slunce od rána do večera.

aureosulcaty jen málo a slabý výhony

Phyllostachys propinqua Li Yu Gan- kvete, ale stébla docela silný a bylo jich hodně. plno jsem jich vylomil.

atrovaginata u mě zatim tak půl metrový výhony a musim udělat fotky, protože jedno stéblo je nějaký divný, hodně oválný. vypadá jako by bylo siamský z jednoho stébla dva vrcholy. uvidím a fotky přidám.
měj se karlos

71

Re: Jaro 2016 - nove vyhonky

jo a ještě parvifolia od posledního měření povyrostla, teď má 5m

72

Re: Jaro 2016 - nove vyhonky

Tak to Ti ta parvifolie pěkně podrostla.

U mě je tento rok, také menší nárůst. Hodně si za to mohu sám, protože kolem několika sazenic jsem zakopal zábranu a dost jim usekal kořeny. Jinak co mě nejvíc mrzí u parvifolie je, že tak mělce koření a vítr mi dost potom stébla vyvrací. Dokud byla rostlina menší, tak jsem to nepozoroval, ale teď, když má přes 6m a průměr cca 3cm, tak je hodně výrazné. Má s tím někdo zkušenosti? Minulý rok jsem celou rostlinu stáhnul provazem ve výšce cca 2,5m.